Obowiązkowy przegląd roweru

307

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przegląd roweru

Lato to idealny czas dla miłośników rowerowych wycieczek. Podpowiadmy kiedy najlepiej zaplanować obowiązkowy przegląd roweru i jak najlepiej się za to zabrać. 

Przegląd roweru – start w nowy sezon 

Rower, podobnie jak samochód, wymaga regularnej kontroli. W czasie jazdy poszczególne jego części zużywają się, dlatego warto sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Sprawdzając stan techniczny roweru przyda się nie tylko fachowa wiedza, ale i odpowiednie akcesoria. Na początek zadbajmy jednak o higienę. Do mycia roweru najlepiej użyć profesjonalnych środków czystości, których na polskim rynku nie brakuje. Do tego przyda się również mała ściereczka i ciepła woda. Pamiętajmy, że nieprawidłowe czyszczenie naraża jednoślad na uszkodzenie. Nie należy moczyć kaset, mechanizmu karbowego czy łańcucha, które najpierw należy odtłuścić. Kiedy jednoślad umyjemy i oczyścimy z zimowych pozostałości, wystarczy go tylko osuszyć. Następnie trzeba sprawdzić poszczególne części. Naturalnie te uszkodzone muszą być wymienione. Zazwyczaj początkowo kontroluje się także sprawność hamulca. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na klocki hamulcowe. Jeśli są wytarte, to również należy je wymienić. Sprawdzamy także stan łożysk w kołach, przerzutek czy mechanizmu karbowego. 

Przegląd roweru – bezpieczna jazda 

Na koniec przeglądu warto sprawdzić stan techniczny łańcucha. W przypadku tej części zębatki mogą być wytarte, a na długości całego łańcucha może pojawić się rdza. Jeżeli wszystko jest w porządku, można bezpiecznie nasmarować napęd i łańcuch. Kontroli trzeba poddać również poziom ciśnienia w oponach. Jak często należy dokonywać przeglądu technicznego roweru? Wszystko zależy od częstotliwości używania. Regularna jazda jednośladem w ciągu roku powinna skłonić nas do przynajmniej kilku przeglądów. Osoby, które na rowerze jeżdżą sporadycznie powinny sprawdzać swój pojazd co najmniej raz na dwanaście miesięcy. Możemy zabrać się do tego samodzielnie. Jeśli jednak nie posiadamy wystarczającej wiedzy, to warto skorzystać z usługi fachowców. Czyszczenie i konserwacja roweru, a także regularne sprawdzanie stanu technicznego to podstawa gwarantująca bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że do uszkodzenia poszczególnych części może dojść nie tylko w czasie jazdy, ale i podczas jesienno-zimowego postoju. Wiele elementów posiada również swój termin ważności.

Przegląd roweru

Przegląd roweru – sprawdzamy problem 

Kupując nowy rower, często na gwarancji widzimy informacje o konieczności wykonania przeglądu zerowego. Niekiedy trzeba go dokonać zaraz po zakupie, w innych przypadkach po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów. Takie przeglądy przeprowadzanie są w punktach najczęściej polecanych przez producenta. W ramach kontroli sprawdzane są m.in. napędy, śluby, strychy, koła czy hamulce. Kiedy czujemy, że w czasie jazdy nasz rower zaczyna dziwnie skrzypiec, dzwonić czy przerywać, to może oznaczać, że doszło do uszkodzenia. Dzięki regularnej kontroli unikniemy nieprzyjemnych sytuacji podczas jazdy oraz dodatkowych kosztów naprawy.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Bezpieczne wakacje – poradnik

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia