Bezpieczeństwo dziecka w ruchu drogowym

70
Bezpieczeństwo dziecka

Wielkimi krokami zbliża się czas szkolnych powrotów. Jest to moment, w którym Wasze pociechy coraz bardziej się usamodzielniają. Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły, to nie tylko jego odpowiedzialność, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. O czym najmłodsi muszą pamiętać przed wyjściem z domu? 

Bezpieczeństwo dziecka – zaplanuj dzień 

Zanim rodzic pozwoli wyjść dziecku do szkoły, powinien szczegółowo prześledzić całą trasę. W ten sposób będzie mógł sprawdzić potencjalne zagrożenia na drodze. Do największych niebezpieczeństw zalicza się m.in. słabą widoczność, duży ruch na drodze, brak przejścia dla pieszych czy ograniczoną widoczność. Warto dodać, że to właśnie na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem dzieci. Kiedy najmłodsi uczą się prawidłowego poruszania w ruchu drogowym, początkowo bywają nieco zdezorientowani. Z drugiej strony kierowcy nie zawsze są w stanie w porę dostrzec dziecko i zatrzymać samochód w odpowiednim momencie. Na bezpieczną drogę do szkoły składa się wiele czynników. Bardzo ważne, by Wasza pociecha była dobrze wyspana i zjadła wartościowe śniadanie. Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na pamięć i koncentracje. W diecie dziecka nie powinno zabraknąć m.in. nabiału, warzyw, owoców oraz pełnoziarnistego pieczywa. 

Bezpieczeństwo dziecka – sztuka uwagi 

Zdrowa dieta to nie wszystko. Warto zachęcać dziecko do aktywności fizycznej. W ten sposób usprawnia procesy ruchowe, dzięki którym porusza się bardziej świadomie. Tym samym jeszcze bardziej potrafi skoncentrować się na ruchu ulicznym. Najmłodsi inaczej odbierają wszystko to, co dzieje się na jezdni. Często nie potrafiąc świadomie ocenić sytuacji, zachowują się lekkomyślnie. Szczególnie u młodszych dzieci wyobraźnia nie jest jeszcze w pełni wykształcona, ponadto mają dużo węższe pole widzenia. Podobnie jest z postrzeganiem dźwięków. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na koncentrację i odpowiedni czas reakcji. Perspektywa poruszania się po jezdni jest nieco inna także przez niski wzrost. Z tego powodu również najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego są też gorzej widoczni dla kierowców. W wielu przypadkach dzieciom wydaje się też, że samochód porusza się dużo wolniej, niż w rzeczywistości. Tymczasem taka błędna ocena sytuacji może mieć bardzo poważne konsekwencje. 

Bezpieczeństwo dziecka

Bezpieczeństwo dziecka – ucz ostrożności 

Warto zdecydowanie wcześniej przygotować dziecko do samodzielnego poruszania się po ulicy. Zaplanujcie kilka wspólnych spacerów, by mogło oswoić się z trasą, którą będzie musiało pokonywać przez kolejnych kilka miesięcy. Należy pamiętać też o tym, że ruch na drodze zupełnie inaczej funkcjonuje w godzinach porannych i popołudniowych. Samodzielne poruszanie się w ruchu drogowym to wielki krok w życiu dziecka. To zadanie wymaga ogromnej uwagi i cierpliwości przede wszystkim ze strony rodzica. Dzięki temu jednak maluch wkrótce sam będzie w stanie wyrobić sobie właściwe nawyki w życiu codziennym.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Małe dziecko w świecie technologii

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.