Kierowca zastępczy – co warto wiedzieć?

394

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kierowca zastępczy

Każdemu z nas może przytrafić się trudna sytuacja na drodze. Problem pojawia się, gdy wsiadamy za kierownicę, choć nie powinniśmy. Stanowiąc zagrożenie dla samych siebie, jednocześnie narażamy innych. Sprawdźmy zatem kim jest kierowca zastępczy i w jakich sytuacjach może nam pomóc. 

Kierowca zastępczy – wynajem 

Planując imprezę w grupie często zastanawiamy się, kto mógłby pełnić rolę kierowcy. A gdyby tak nie trzeba było wybierać? Okazuje się, że w Polsce coraz większą popularność zyskują firmy oferujące wynajem kierowców. Z takiej usługi można skorzystać zarówno krótko, jak i długoterminowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy udać się na zabawę własnym samochodem, a następnie nie martwić się, że nie mamy jak z niej wrócić. Wynajęty kierowca bezpiecznie odwiezie wszystkich gości do domu, a następnie zostawi nasz samochód we wskazanym przez nas miejscu. Jak wiemy pod wpływem napojów wysokoprocentowych mogą mieć miejsce różne, nieprzewidziane zdarzenia. W tej kwestii wspomniane firmy zapewniają pełną dyskrecję, a wszelkie sytuacje z pewnością nie trafią do niepowołanych osób. Koszt takiej usługi jest bardzo atrakcyjny, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. 

Kierowca zastępczy

Kierowca zastępczy – różne okazje 

Jest wiele okoliczności, przy których mamy ochotę sięgnąć po kieliszek czegoś mocniejszego. Kierowcy zastępczy sprawdzą się m.in. podczas wesela, kolacji firmowych, urodzin czy innego typu okoliczności. Z podobnych usług chętnie korzystają nie tylko osoby prywatne, ale i firmy. W ramach działalności oferowane są bowiem także przewozy pracownicze. W Polsce od dawna powszechnie stosowaną usługą jest wypożyczanie samochodu zastępczego. Dzieje się tak, gdy kierowca utracił swój pojazd, np. w wyniku kolizji, gwałtownych warunków atmosferycznych, a nawet kradzieży. Auto zastępcze służy wówczas do czasu odzyskania własnego pojazdu z warsztatu samochodowego. W przypadku zastępczych kierowców chodzi przede wszystkim o to, by w trakcie zakrapianej zabawy nie ulec pokusie wsiadania za kółko. Wraz z kierowcą można wynająć nie tylko samochód osobowy, ale i busa czy autokar. 

Kierowca zastępczy – odpowiedzialność 

Niestety ilość pijanych kierowców na polskich drogach nadal jest niepokojąca. Jednym ze skutków przykrych zdarzeń jest nieracjonalne podejście na tzw. „drugi dzień”. Kierowcom wydaje się, że są już gotowi, by ruszyć w trasę, a w ich organizmie nie ma śladu po hucznej zabawie. W większości przypadków jest to jednak bardzo złudne. Tymczasem pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu, gdy alkomat wykazuje 0,5 promila jest już przestępstwem. Za popełniony czyn kierowcy grozi kara grzywny lub ograniczenie czy pozbawienie wolności do lat trzech. Posiadanie własnego auta to wygoda, jednak zdarzają się sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie samodzielnie prowadzić. Wynajem zastępczego kierowcy warto w tej sytuacji potraktować przede wszystkim jako przestrogę przed przykrymi konsekwencjami swoich działań. Dzięki temu po miłym wieczorze będziemy mogli cieszyć się wyłącznie dobrymi wspomnieniami.

Foto: Pixabay.com

Zobacz także: Alkomaty – prawo w Polsce

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia