WOPR czyli Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Co prawda lato się kończy, ale warto wspomnieć o tych, którzy codziennie ryzykują swoim życiem i zdrowiem, by ratować innych. Województwo Mazowieckie może pochwalić się dużą liczbą akwenów wodnych, nad którymi mieszkańcy regionu, jak i turyści chętnie spędzają czas zwłaszcza latem. Największym akwenem jest oczywiście Jezioro Zegrzyńskie. Doskonale znane także jako Zalew Zegrzyński. Mający powierzchnię ponad 30 km² zalew cieszy się uznaniem zarówno mieszkańców aglomeracji warszawskiej, jak i gości spoza niej. Ten sztuczny zbiornik, utworzony na początku lat 60. Na rzece Narwi to prawdziwa mekka żeglarzy, wędkarzy, kajakarzy, motorowodniaków, amatorów kitesurfingu, windsurfingu. Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim od ponad dwóch dekad czuwają ratownicy Legionowskiego WOPR-u. I to właśnie legionowski WOPR, a właściwie jego ratownicy są bohaterami dzisiejszego odcinka audycji „Bezpieczni na Mazowszu”.
WOPR nad Zegrzem, czyli legionowscy ratownicy
Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe uzyskało samodzielność i osobowość prawną w 1999 roku, po likwidacji Stołecznego Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przejęło też majątek znajdujący się w dyspozycji ratowników na terenie powiatu legionowskiego. Obecnie liczy 410 członków. Posiada bazy ratownicze: w Serocku przy ulicy Retmańskiej oraz w Zegrzu Południowym przy ulicy Warszawskiej.
WOPR z Legionowa – na posterunku od 2002 roku
W 2002 roku z inicjatywy ratowników LWOPR rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce „Pływająca Karetka Pogotowia Ratunkowego”, jej funkcje pełni łódź ratunkowa wyposażona zgodnie ze standardami karetki reanimacyjnej, załogę stanowią sternik, ratownik, lekarz i pielęgniarka legionowskiego Pogotowia Ratunkowego. Wodna karetka pełni służbę od 15 kwietnia do 15 października w systemie całodobowym. W 2003 roku została utworzona Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legionowskiego WOPR, składająca się z ratowników z najwyższymi uprawnieniami. Grupa pracuje przez cały rok. Latem do jej zadań należy ratownictwo: medyczne, techniczne i poszukiwania podwodne, zimą ratownictwo lodowe.
Jak wygląda dzień ratownika wodnego nad Jeziorem Zegrzyńskim? Jakich procedur musza przestrzegać ratownicy WOPR-u? Kto może zostać ratownikiem? I wreszcie do jakich zaleceń ratowników muszą stosować się amatorzy letnich kąpieli wodnych? O tym wszystkim i o bezpieczeństwie nad wodą usłyszycie w naszej ww. audycji „Bezpieczni na Mazowszu – ratownicy znad Zalewu Zegrzyńskiego”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do wysłuchania.
Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Jak pomóc tonącemu?
Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego