Mandat za rozładowany telefon – przepisy

3814

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mandat

Już od 1 grudnia mają zostać wprowadzone przepisy, według których kierowca otrzyma mandat za rozładowany telefon w samochodzie. Jak wysoka będzie kara? Czy kierowca będzie mógł się wytłumaczyć za brak ładowarki w aucie? 

Mandat za rozładowany telefon – kiedy? 

Wraz z początkiem kolejnego miesiąca naładowany telefon będzie obowiązkowy dla kierowców pokonujących autostrady. Przykładowo na odcinku pomiędzy A2 pomiędzy Koninem a Strykowem nie będzie już bramek. Autostrada zacznie funkcjonować za pomocą aplikacji e-TOOL. Jeśli w trakcie wysyłania pozycji rozładuje nam się telefon, czeka nas kara. Kierowca może otrzymać mandat jeśli sygnał nie zejdzie szybciej, niż w 15 minut. Płatność trzeba będzie uregulować w ciągu trzech dni. W przeciwnym razie można otrzymać karę w wysokości 500 zł. Z jednej strony przepisy mogą wydawać nam się kuriozalne, bowiem generalnie obecność telefonów podczas prowadzenia pojazdów nie jest mile widziana. W wielu przypadkach jest to prosta droga do spowodowania wypadku na drodze. Z drugiej strony to właśnie telefon może uratować życie poszkodowanym w razie przykrego zdarzenia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że za używanie telefonu podczas jazdy autem grozi kierowcy 200 zł mandatu oraz 5 punktów karnych. 

Mandat

Mandat za rozładowany telefon – nowa edukacja 

Jeśli chodzi o najnowsze przepisy, to tu kierowcy przede wszystkim muszą poznać działanie systemu e-TOOL. Szczególnie jeśli chodzi o nagłe i nieprzewidziane sytuacje. Czy nowych przepisów warto się obawiać? Wielu kierowców twierdzi, że o wiele lepiej będzie kupić bilet na stacji paliw. Tymczasem należy pamiętać, że ładowarka do telefonu to obecnie jedno z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Zapomnienie jej jest zatem mało prawdopodobne. Sam system e-TOOL to natomiast nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nowy system poboru opłat. Dotyczy on przejazdu po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce. Wpływy z poboru opłat zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, z którego finansowana jest budowa oraz utrzymanie dróg krajowych. Pierwszeństwo do korzystania z systemu mają kierowcy samochodów osobowych, lub pojazdów, których łączna masa nie przekracza 3,5 tony. Do przekazywania danych użytkownicy mogą używać aplikacji mobilnych, urządzeń pokładowych lub Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych.

Mandat za rozładowany telefon – nowe możliwości 

System e-TOLL daje użytkownikom kilka korzyści. Po pierwsze bieżący wzgląd w historię opłat i zarządzanie swoim kontem. Użytkownicy otrzymują kompleksową usługę online bez konieczności wizyty w Miejscach Obsługi Klienta. Ponadto wszystkie dane i dokumenty przechowywane są w jednym miejscu. Podróżowanie autostradą to opcja, która w wielu przypadkach umożliwia szybsze dotarcie do wyznaczonego celu. Polscy kierowcy lubią na tych odcinkach przekraczać prędkość. Tymczasem nowy system naliczania opłat zwiększa nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Tym bardziej warto wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać.

Foto: Canva.com, Wikimedia Commons

Zobacz także: e-TOOL – elektroniczny system poboru opłat

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia