Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Niestety niekiedy następują one zbyt wcześnie. Wtedy świat rodziców zostaje wywrócony do góry nogami. Na szczęście w dobie współczesnej medycyny wcześniactwo nie musi być wyrokiem. Jakie są jego przyczyny? Jaki ma wpływ na dalszy rozwój dziecka?
Wcześniactwo – rodzaje
Warto na początek wspomnieć, że wcześniakiem nazywane są wszystkie dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Wcześniactwo wbrew pozorom nie jest łatwe do zdefiniowania, podobnie jak jego podział. Światowa Organizacja Zdrowia podjęła się jednak tej próby, która wygląda następująco:
*ekstremalnie skrajne wcześniaki – dzieci urodzone od 23 do 27 tygodnia ciąży. W tej sytuacji należy mówić o granicach przeżywalności, bowiem organizm dziecka jest w większości przypadków skrajnie niedojrzały;
*skrajne wcześniaki – to noworodki, które przyszły na świat od 28 do 31 tygodnia ciąży;
*średnie i późne wcześniaki – dzieci urodzone od 32 do 26 tygodnia ciąży;
W praktyce nie należy jednak w stu procentach opierać się powyższym podziale. Każde dziecko to indywidualny przypadek. Niekiedy u dziecka później urodzonego może wystąpić o wiele więcej zaburzeń, niż u noworodków, które przyszły na świat wcześniej. Dzieci urodzone przedterminowo dzielone są także ze względu na masę ciała.
Wcześniactwo – przyczyny
I tak mamy niską wagę, która w takich kryteriach mieści się od 1500 do 2499 gram. Dalej mamy dzieci z bardzo małą masą, która zaczyna się już od 1000 gram. Jeśli chodzi o skrajnie niską masę ciała, to tu należy mówić o noworodkach, które mogą ważyć nawet 500 gram. Istnieje kilka przyczyn, które powodują ryzyko przedwczesnego porodu. Jednym z nich jest wiek matki. Mowa tu o ciężarnych poniżej 18 i powyżej 35 roku życia. Ryzyko generuje także stres i przemęczenie w czasie ciąży. Wcześniactwo jest zagrożeniem też jeśli poprzednia ciąża zakończyła się przedwcześnie lub od poprzedniej ciąży nastąpił krótki odstęp czasu. Ponadto mogą wystąpić liczne komplikacje w okresie prenatalnym, jak:
*małowodzie;
*zakażenie dróg rodnych;
*wady macicy;
*krwawienie dróg rodnych;
*wielowodzie czy inne choroby płodu;
Wyżej wymienione przyczyny medyczne również generują ryzyko przedwczesnego porodu. Na wcześniactwo mogą także wpływać czynniki genetycznie, pochodzące przede wszystkim ze strony matki.
Wcześniactwo – konsekwencje
Ryzyko zaburzeń rozwojowych wśród wcześniaków jest niestety duże. Najtrudniej mają dzieci z tzw. skrajnego wcześniactwa, które najczęściej po narodzinach walczą o życie. U noworodków urodzonych przed 28 tygodniem życia często diagnozuje się nieprawidłowe rozwinięcie serca, płuc czy mózgu. Nie należy także lekceważyć wcześniactwa późnego, w wyniku którego może dojść m.in. do:
*zaburzeń oddychania
*hipoglikemii
*żółtaczki
Wcześniactwo nie kończy się jednak wraz z wypisaniem dziecka ze szpitala. Kompleksową opieką powinno zostać otoczone do nawet ósmego roku życia. W ramach obserwacji należy zwrócić uwagę na kwestie, neurologiczne, ortopedyczne, okulistyczne czy psychologiczne. Przyjście dziecka na świat w terminie, to najbardziej oczekiwany scenariusz przez rodziców. Niestety różne okoliczności sprawiają, że życie przybiera nieco inny obrót. Wcześniactwo to poważna sprawa, jednak dzięki skutecznemu działaniu dziecko ma duże szanse na dalszy, prawidłowy rozwój.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Zespół Downa – życie z dodatkowym chromosomem