Społeczne skutki pandemii

550

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Społeczne skutki pandemii
Depresja i izolacja społeczna to tylko niektóre społeczne skutki pandemii CCOVID-19.

Przez niespełna rok czasu wirus COVID-19 zabił miliony ludzi na całym świecie. Ciągłe zmiany oraz obawa o zdrowie i życie powoduje nieustanny stres. Społeczne skutki pandemii będą odczuwalne prawdopodobnie jeszcze długo po jej zakończeniu. Co tak naprawdę niesie za sobą obecna sytuacja? 

Społeczne skutki pandemii – życie w ciągłym stresie 

Każdego dnia z mediów docierają do nas informacje o kolejnych zakażeniach koronawirusem. Silny stres powoduje, że obecna sytuacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. Znaczne pogorszenie stanu psychicznego można zaobserwować także w przypadku najmłodszych. Dzieci, mimo bliskości rodziny, silnie odczuwają izolację od grupy rówieśniczej, która w tym wieku jest bardzo istotna. Dorosłym, oprócz wspomnianej izolacji, towarzyszy także ciągły stres związany z sytuacją ekonomiczną, w tym obawą przed utratą pracy. Nagromadzenie silnych emocji wszystkich domowników powoduje narastające konflikty. W efekcie społeczeństwo nie potrafi poradzić sobie z problemami życia codziennego. W dobie pandemii bardzo dużą rolę odgrywają wspomniane informacje przekazywane w mediach. O Ile jednak dorośli potrafią „filtrować” różne komunikaty, o tyle dziecko w tak dużym napływie różnych treści może czuć się zdezorientowane. Silne poczucie izolacji odczuwają także seniorzy, którzy dodatkowo ze względu na wiek znajdują się w grupie ryzyka zakażeń. 

Społeczne skutki pandemii – kryzys wielu branż 

Pandemia koronawirusa niesie za sobą liczne straty gospodarcze. Większość firm niemal z dnia na dzień musiała podjąć niezbędne działania w celu minimalizacji strat. Równie istotne jest także zachowanie jak największej liczby miejsc pracy. Potencjał wielu przedsiębiorstw jest dziś zagrożony. Jedną z branż, która szczególnie ucierpiała w dobie pandemii, jest działalność artystyczna. Odwołane koncerty czy spektakle teatralne pozbawiają pracy nie tylko samych artystów. Cierpią także dziesiątki osób, które zajmowały się techniczną organizacją tego typu wydarzeń. Z podobnymi problemami borykają się organizatorzy zawodów sportowych, gdzie dochód ze sprzedanych biletów był jednym z podstawowych źródeł ich zysku. Z drugiej strony mamy stanowiska pracy, które szczególnie narażone są na kontakt z wirusem. Oprócz lekarzy są to m.in. pracownicy socjalni, sprzedawcy lub służby mundurowe.

Społeczny skutki pandemii

Społeczne skutki pandemii – nowa jakość życia 

Wiele instytucji musiało całkowicie zmienić formę funkcjonowania. Edukacja online to dziś już nie innowacja, a standard. Podobnie jest z działalnością większości firm. Niekiedy jednak technologia zawodzi w praktyce. Należy pamiętać, że pandemia w pewnym sensie zaskoczyła społeczeństwo, dlatego potrzebuje ono czasu, by udoskonalić  wspomniane narzędzia techniczne. Pisaliśmy wyżej o pogarszającym się w czasie pandemii samopoczuciu psychicznym. Okres izolacji przyczynił się także do zmniejszonej aktywności fizycznej oraz popełniania błędów żywieniowych. Skutkiem jest m.in. coraz większy problem otyłości, szczególnie wśród dzieci. Zbyt duża ilość czasu w domu prowadzi także do uzależnienia od korzystania z urządzeń technologicznych. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Bezpłatna pomoc psychologiczna na Mazowszu w dobie pandemii

Foto: Canva.com

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Zobacz także: Przemoc domowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia