„Babcia” – najstarszy pociąg Kolei Mazowieckich

478

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

„Babcia” tym pieszczotliwym określeniem nazywany jest najstarszy czynny pociąg EN57, należący obecnie do Kolei Mazowieckich. Już przeszło 58 lat wozi pasażerów, choć w barwach KM dopiero od nieco 15 lat. Łącznie skład ten przejechał ponad 6 mln kilometrów. Wcześniej „Babcia”, czyli elektryczny zespół trakcyjny (EZT) typu EN57 był własnością PKP, a później PKP Przewozy Regionalne. Wyprodukowana w 1963 roku we wrocławskim Pafawagu jednostka swoją kolejową karierę rozpoczęła w Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim. Następnie trafiła do Tarnowa, Nowego Sącza i Suchej Beskidzkiej. Stamtąd ostatecznie w 2003 roku „przyjechała” do Kolei Mazowieckich. Od tamtej pory przeszła szereg modernizacji. Na jej pokładzie znajduje się m.in. WiFi, kamery czy ogrzewane szyby.

Zgodnie z zapowiedzią Kolei Mazowieckich w 2022 rok „Babcia” wkracza w nowych barwach. A tak właściwie wraca do pierwotnych kolorów. Na jej poszyciu zamiast biało-zielono-żółtych kolorów Kolei Mazowieckich zagościły barwy niebiesko-żółte, a więc takie, w jakich wyjechała z fabryki na początku lat 60. i w jakie były „ubrane” wszystkie pociągi PKP, jeżdżące w czasach PRL-u na trasach regionalnych. Koleje Mazowieckie wyjaśniają, że zmiana kolorystyki najstarszej jednostki spółki jest podyktowana tym, iż w przyszłość KM chce, by była ona pociągiem retro. O „Babci” i jej niezwykłej historii rozmawialiśmy z pracownikami Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich w Sochaczewie. Zapraszamy do wysłuchania.

„Babcia” najstarszy pociąg Kolei Mazowieckich – cz. 1
„Babcia” najstarszy pociąg Kolei Mazowieckich – cz. 2

Foto: Koleje Mazowieckie, Bezpieczna Podróż

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o nowoczesnym symulatorze jazdy Kolei Mazowieckich.

Materiał powstał we współpracy z Kolejami Mazowieckimi.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia