Niepełnosprawni na żaglowcach

339

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W oddali STS Lord Nelson

Niepełnosprawni na żaglowcach-Jak to się zaczęło

Fundacja Jubilee Sailing Trust powstała w 1978 roku. Niewątpliwie dzięki wizji grupy ludzi pracujących na przekór przeciwnościom losu, ich marzenie stało się rzeczywistością. Jeden ze współzałożycieli, Christopher Rudd, pracując z niepełnosprawnymi dziećmi, uczył je pływać na pontonach. Uważał, że większość ograniczeń, które uniemożliwiały im żeglugę dalej od brzegu, była sztuczna i można ją było przezwyciężyć. Wierzył też, że gdyby osoby niepełnosprawne i sprawne pływały razem, pomogłoby to przełamać uprzedzenia i nieporozumienia. Jego wizją było wykorzystanie przemyślanego projektu i sprzętu do stworzenia w pełni dostępnego dla niepełnosprawnych żaglowca. Jednostka będzie obsadzona przez załogę o zróżnicowanych umiejętnościach. Dzięki partnerstwu między Christopherem i drugim ze współzałożycieli, dr Tonym Hicklinem, a także wspierane przez zbiórkę pieniędzy i nieocenione wsparcie byłego prezesa Francisa Cator i Hon Jacquetta Cator, zbudowano STS Lord Nelson. Tak pojawili się niepełnosprawni na żaglowcach.

Niepełnosprawni na żaglowcach-STS Lord Nelson

STS Lord Nelson

STS Lord Nelson to pierwszy na świecie żaglowiec zaprojektowany z myślą o niepełnosprawnych, którzy mogą stanowić aż połowę jego załogi. Żagle obsługiwane są automatycznie, podczas gdy specjalne windy wciągają na reje wózki inwalidzkie. Niesłyszących budzą na wachty specjalne alarmy, a niewidzący mogą sterować dzięki kompasowi akustycznemu. Podczas wacht niepełnosprawni pracują z osobami pełnosprawnymi. W rezultacie prawie wszystkie stanowiska na żaglowcu mogą obsługiwać zarówno pełnosprawni jak i niepełnosprawni. Żaglowiec ma doświadczoną załogę i od płynących po raz pierwszy nie wymaga się doświadczenia żeglarskiego. W 40 letniej historii w krótkich rejsach trwających do 10 dni na Morzu Północnym na „Lordzie Nelsonie” żeglowało już ponad 20 tysięcy osób w wieku 15 do 70 lat. Bark uczestniczył w regatach i zlotach żaglowców, które z pewnością są formą integracji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Żaglowiec był w Polsce podczas The Tall Ships’Races w 2007 roku w Szczecinie. Żaglowiec obecnie nie pływa, zacumowano go w porcie Bristol.

Niepełnosprawni na żaglowcach-SV Tenacious

SV Tenacious

SV Tenacious to nowoczesny brytyjski okręt szkolny zaprojektowany w latach 90-tych. Gdy ukończono jego budowę w 2000 roku był z pewnością największym drewnianym statkiem zbudowanym w Wielkiej Brytanii od ponad 100 lat. SV Tenacious wraz z STS Lord Nelson to jedyne żaglowce na świecie, które zbudowano tak, by osoby niepełnosprawne i pełnosprawne były załogą. Funkcje, których nie ma na innych statkach, obejmują podnośniki dla wózków inwalidzkich, systemy wznoszenia umożliwiające użytkownikom wózków inwalidzkich wznoszenie. Mówiący kompas dla osób z wadami wzroku, pętle słuchowe, regulowane meble dla osób z upośledzeniem wzroku i trudnościami w poruszaniu się są z pewnością pomocnym wyposażeniem. Joystick, który pomaga osobom z ograniczeniami zręcznościowymi w sterowaniu statkiem. Bez wątpienia każdy odgrywa ważną i aktywną rolę w podróży.

Być może zainteresuje cię temat Ulgi podróżnicze dla osób niepełnosprawnych

https://www.youtube.com/watch?v=XLpD6oz3hvE

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia