Samochody z filmu Chłopaki nie płaczą

1635

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu plakat z filmu chłopaki nie płaczą
Samochody z filmu "Chłopaki nie płaczą", czyli Alfa Romeo w rolach głównych

Samochody z filmu „Chłopaki nie płaczą” – pochylając się nad dzisiejszą pozycją filmową od motoryzacyjnej strony, nie sposób przemilczeć piosenki, którą z pewnością większość osób kojarzy. „Chłopaki, nie płaczą, chłopaki, nie płaczą, nie nie nie, nie nie nie…” No i słusznie, bo słysząc tytuł jednej z najlepszych komedii sensacyjnych przychodzi nam na myśl tytuł jednej z piosenek grupy T.love. Co ciekawe, Muniek Staszczyk nie był  zadowolony ze zbieżności tytułów i nie wyraził zgody na pojawienie się utworu w filmie. Miał tego później żałować, gdy komedia zdobyła uznanie widzów i cieszyła się dużą popularnością.

Twórcy i fabuła

Twórcami filmu byli Olaf Lubaszenko i Mikołaj Korzyński – twórcy „Poranku kojota”, czy „Sztosa”. Na fabułę złożyła się historia dwóch przestępców, chcących ubić interes z Szefem gangu. Początkujący muzyk, przez przypadek wplątujący się w przestępczą intrygę i samozwańczy gangster, czyli „Człowiek z miasta” – taki duet z miejsca stworzył zabawną mieszankę wybuchową. No ale, czym oni jeździli? Na to pytanie postaram się w niniejszym tekście odpowiedzieć.

Samochody z filmu Chłopaki nie płaczą – Alfa Romeo 166

Na zdjęciu granatowa Alfa Romeo 166
Samochody z filmu „Chłopaki nie płaczą” – kto jeździł samochodem Alfa Romeo 166 w kiomedii?

Kto filmu nie oglądał, a w artykule przeczytał, że samochody pochodzą z komedii sensacyjnej może pomyśleć, że po włączeniu filmu zobaczą dużo Beemek i Mercedesów. Nic bardziej mylnego! Już w pierwszych scenach filmu redaktor Jeżozwierz, grany przez Andrzeja Butruka, zostaje potrącony przez Alfę Romeo 166 należącą do dwóch gangsterów z wybrzeża, czyli Gruchy i Freda. Panowie dysponowali sedanem klasy wyższej, czyli E. Auto produkowano w latach 1996-2007 i konkurowało z takimi modelami jak BMW serii 5, Audi a6, czy Opel Omega. W dalszej części filmu możemy się dowiedzieć, że auto formalnie jest własnością Freda. Gangster dysponował silnikiem w układzie V6, jednakże nie wiadomo ile mógł mieć pojemności. Najsłabszy w tym układzie cylindrów miał pojemność dwóch litrów i moc 205KM, natomiast najmocniejszy 3,2 litry i moc 240KM. Auto mogło mieć 5 i 6-biegową manualną, lub 4 i 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.

Samochody z filmu Chłopaki nie płaczą – Alfa Romeo 156

Na zdjęciu czerwona Alfa Romeo 156
Samochody z filmu „chłopaki nie płaczą” – za kierownicą czerwonej Alfa Romeo 156 zasiadał złoty młodzieniec, czyli „Bolec”.

W filmie charakterystycznym pojazdem jest również czerwona Alfa 156. Jej właścicielem był „Bolec”, złoty młodzieniec, dla którego liczyła się tylko dobra zabawa. Samochód bardzo dobrze odzwierciedlał jego charakter. Ten model produkowano również przez 9 lat, od 1997 do 2006. Dostępne były dwie wersje: Kombi i Sedan. Podejrzewam, że nasz bohater nie potrzebował pakownego kombi. W związku z tym wyjdźmy z założenia, że jego wersja to cztero-drzwiowy sedan klasy średniej D. Włoski producent oferował trzy rodzaje skrzyni biegów: manual, automat oraz półautomat. Ciekawostką może być fakt, że zarówno za projekt modelu 166 i 156 odpowiadał ten sam projektant – Walter de Silva. W kwestii silnika było dostępnych wiele wariantów silników benzynowych i wysokoprężnych w układzie R4 i R5. Oglądając film i wsłuchując się w dźwięk silnika, gdy Bolec w jednej ze scen parkuje można przypuszczać, że jego wersja to ta z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1,9 litrów i mocy 150KM. Samochód osiągał maksymalnie 212 km/h i setki rozpędzał się w czasie 9,1 sekund.

Alfa Romeo 156 – nagrody

Warto jeszcze wspomnieć, że Alfa Romeo 156 jako auto zdobyło wiele nagród, Były to m.in. Car Of The Year 1998, Best Compact Executive 1998 (What Car – Wielka Brytania), Best Compact Executive Car 1998 – (Autoexpress – Wielka Brytania), Die Besten Autos 1998, Paul Pietsch Preis – (Nagroda za system common rail – Auto Motor und Sport – Niemcy), Auto 1 Europa 1998 – (Jury złożone z mechaników, kierowców i dziennikarzy pod wodzą Auto Bild), Auto Trophy 1998 – (Auto Zeitung- Niemcy), a także Trophee Du Design 1998 – (Automobile Magazine – Francja). Następcą 156-ki był model 159.

Samochody z filmu Chłopaki nie płaczą – Lancia Kappa i inne auta

Na zdjęciu Lancia Kappa
Samochody z filmu „Chłopaki nie płaczą” – Lancia Kappa, czyli auto samego filmowego „Szefa”

Spoglądając na film Lubaszenki przez pryzmat motoryzacji nie można pominąć włoskiej limuzyny klasy wyższej, czyli Lanci Kappy. W filmie jej właścicielem był Szef, grany przez Bohdana Łazukę. Dostojnik posiadał silnik benzynowy w układzie pięciu cylindrów R5 o pojemności dwóch litrów. Biorąc pod uwagę profesję właściciela, prawdopodobnie posiadał najmocniejszy wariant jednostki o mocy 220KM. Model jest pokrewny z omówionym wcześniej Alfa Romeo 166. Do innych samochodów, które pojawiają się na ekranie należy chociażby kłopotliwy Volkswagen Garbus. Jego właścicielem był studenta Akademii Muzycznej, Kuba Brenner.

Jarosław Psikuta i Toyota Celica

Na zdjęciu żółta Toyota Celica
Samochody z filmu „Chłopaki nie płaczą” – sportową toyotą w kolorze yellow jeździł Paweł Deląg, czyli człowiek z miasta

Wisienką na torcie jest chyba najbardziej znany samochód z tej konkretnej produkcji. Mowa o żółtej sportowej Toyocie Celicy. Poruszał się nią Paweł Deląg, czyli człowiek z miasta Jarosław Psikuta (bez S na końcu). Samochód pochodził z 1994 roku, więc była to szósta generacja. Posiadał mocny dwulitrowy silnik o mocy 170KM. Skąd to wiadomo? Otóż kilka lat temu auto trafiło na sprzedaż za nieco ponad dwa tysiące złotych. Jak można się było dowiedzieć, po występie w filmie samochód był nadal użytkowany i eksploatowany. W chwili sprzedaży auto z zewnątrz zostało już dotknięte zębem czasu.

Zapoznając się z samochodami z dzisiejszego filmu, nie trudno oprzeć się wrażeniu, że zakup takiego modelu wcale nie musi być dużym wydatkiem finansowym. A jednocześnie może sprawić nie lada gratkę fanom motoryzacji i pomoże spełnić motoryzacyjne marzenia.

Zainteresował cię temat filmowej motoryzacji? Przeczytaj także o samochodach z filmu „Vinci”.

A więcej o autach z polskich i zagranicznych filmów usłyszysz w programie Filmospekcja w Radiu Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia