
Telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC wniosek o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora.
Od 21 marca 2022 roku ruszyła usługa składania wniosków w rządowym programie dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego (dekodera lub telewizora). Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:
- Formularza online na platformie gov.pl
- Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej – lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.
Po złożeniu wniosku otrzymasz specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej S.A., który będzie rejestrował wniosek w systemie.
Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem zrealizujesz w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się już 350 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 1750 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.
Program będzie realizowany do końca 2022 r.
Wyszukiwarka sklepów, w których zrealizujesz świadczenie dostępna jest na stronie https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka
Więc informacji o rządowym programie dofinansowania znajdziesz na stronie lub dzwoniąc na infolinię pod numer 42 253 54 30 / pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 18:00.
Telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC – kto to wymyślił i po co?
Zmiana systemu telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H) jest Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii Europejskiej (zwana Decyzją o zmianie przeznaczenia), na mocy której Państwa Członkowskie UE zostały zobowiązane do udostępnienia pasma 700 MHz (zakres 694-790 MHz) na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r., lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.
DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas. Przede wszystkim oszczędza dostępne zasoby częstotliwości i prowadzi do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, podobnie do Polski ma miejsce w całej Europie.

DVB-T2 HEVC – cztery etapy wymiany
Przejście na nowy standard nadawania zostanie przeprowadzany w czterech etapach.
Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.
Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
Trzeci etap – od 23 maja 2022 r. – łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
Czwarty etap – od 27 czerwca 2022 r. – województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.
Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Polega ona na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Jest to związane z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. (PAP)
KPRM Cyfryzacja uruchomiła wyszukiwarkę terminów przełączeń darmowej naziemnej telewizji cyfrowej, za pośrednictwem której sprawdzisz, kiedy dokładnie nastąpi przełączenie na nowy standard sygnału DVB-T2/HEVC w Twojej gminie.
Multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX) to pakiety programów telewizyjnych i dodatkowych usług TV, które obejmują następujące programy telewizyjne:
- MUX-1: Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, TVP ABC;
- MUX-2: Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat;
- MUX-3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD.
Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż
Jesteś zainteresowany czytaj także mPrawo Jazdy w telefonie
Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus
Poradnik dla telewidzów Nowy standard nadawania – DVB-T2/HEVC, poradnik dla telewidzów