Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19

375

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szczepienia zaktualizowaną szczepionką
Obecnie w pełni zaszczepionych jest ponad 22,4 miliony Polaków.

Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19 od 20 kwietnia czeka już na pacjentów powyżej 80 roku życia. Tym samym w Polsce jest to druga dawka przypominająca. Ilu Polaków jest obecnie w pełni zaszczepionych? 

Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19 – zasadność przyjmowania 

Według specjalistów czwarta dawka szczepionki jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Medycy podkreślają, że po przyjęciu każdej kolejnej dawki wysoki poziom przeciwciał utrzymuje się przez okres 5-6 miesięcy. Jak już wyżej wspomnieliśmy, czwartą dawkę mogą przyjmować osoby po ukończeniu 80 roku życia, jednak wcześniej mogły ją otrzymać m.in. osoby dializowane czy po przeszczepach. Warunkiem jednak było ukończenie co najmniej 12 roku życia. Sama kolejna dawka chroni przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością. Wspomniani seniorzy z określonej grupy wiekowej, którzy przyjęli dawkę przypominająca mRNA, od której minęło minimum 150 dni, e-skierowania zostaną wystawione automatycznie. Na szczepienie można się zarejestrować przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989), elektronicznie przez e-rejestrację lub aplikację mojeIKP, SMS-em. na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści SzczepimySie. Można także skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19

Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19 – zerwany kontrakt z Pfizerem 

Władze naszego kraju zapowiedziały czwartą dawkę szczepionki dla pozostałych grup już w czerwcu. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski przyznał, że skorzystała z klauzuli siły wyższej i zawiadomiła Komisję Europejską oraz firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania zakontraktowanych szczepionek, a także wykonywania za nie płatności. Minister potwierdził, że jest to oczywiście pewnego rodzaju utrudnienie względem walki z koronawirusem. Uznano jednak, że trzeba pomyśleć o tych krajach, w których procent zakażeń jest bardzo wysoki, a które nie miały dostępu do szczepionek w pierwszej kolejności tak jak np. Polska. W tym celu dostawy szczepionek mają być dużo bardziej rozłożone. Obecnie nasz kraj oddał lub sprzedał ok. 30 mln tych preparatów. Adam Niedzielski dodał także, że sytuacja epidemiologiczna na świecie poprawiła się na tyle, że można sobie pozwolić na takich ruch. 

Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19

Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19 – co z paszportami covidowymi? 

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o rezygnacji z paszportów covidowych. Przypomnijmy, że obecnie tracą one na ważności po upływie sześciu miesięcy. Władze naszego kraju przyjęły rozwiązanie, w którym po przyjęciu kolejnej dawki szczepionki, paszporty będą bezterminowe. Reasumując każdy przynajmniej po trzeciej dawce szczepionki będzie miał bezterminowy paszport covidowy. Czwarta szczepionka przeciwko COVID-19 ma być kolejnym skutecznym krokiem w walce z pandemią. Same dawki przypominające szczególnie skierowane są m.in. do osób przyjmujących aktywne leczenie przeciwnowotworowe, po przeszczepach narządowych czy zakażonych wirusem HIV. Obecnie w pełni zaszczepionych jest ponad 22,4 miliony Polaków, a 11,6 mln. osób przyjęło dawkę przypominającą. Tymczasem więcej informacji na temat szczepień można przeczytać tutaj.

Foto: Canva.com

Więcej informacji na temat działań Ministerstwa Zdrowia usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia