Jacek Magiera trenerem młodego pokolenia

0
95
Na zdjęciu Jacek Magiera, były piłkarz Legii Warszawa, trener wielu zawodników.
Na zdjęciu Jacek Magiera, były piłkarz Legii Warszawa, trener wielu zawodników.

Jacek Magiera urodził się 1 stycznia 1977 roku w Częstochowie. Jacek i jego żona Magdalena są rodzicami dwójki dzieci, Małgorzaty i Jana. „Magic” ma także brata Marka, komentatora sportowego. Na początku 2021 roku, Magiera przeżył podwójną tragedię. Po długiej chorobie zmarła jego mama, a także bliski mu Gothart Kokot.

Jacek Magiera – kariera piłkarska

Jacek Magiera jest wychowankiem klubu z rodzinnej miejscowości, Rakowa Częstochowa. W jego barwach zadebiutował w ekstraklasie 18 marca 1995 roku w meczu ze Stalą Mielec. Zawodnikiem drużyny spod Jasnej Góry był do jesieni sezonu 1996/1997, rozegrał tam 38 spotkań i strzelił 8 bramek. W tym samym sezonie związał się z Legią Warszawa, w której grał do 2005 roku, nie licząc półrocznego wypożyczenia.do Widzewa Łódź. W swoim premierowym sezonie w Warszawie Magiera odniósł swój pierwszy sukces, zdobył wicemistrzostwo i Puchar Polski. Rok później stał się kluczowym zawodnikiem w pomocy. Miał duży wkład w wywalczony superpuchar kraju. Zaufaniem obdarzył go ówczesny trener Stefan Białas, który wystawiał go w składzie, gdy tylko był zdrowy. Miejsce stracił dopiero, gdy stery w klubie przejął Franciszek Smuda. Z tego powodu został w 2000 roku wypożyczony do Widzewa Łódź, gdzie zagrał 14 meczów.

Jacek Magiera – powrót z wypożyczenia

Gdy Magiera powrócił do Legii Smuda nadal nie wierzył w tego piłkarza i wpuszczał go z ławki na końcówki meczów. Sytuacja „Magica” zmieniła się diametralnie wraz z przyjściem Dragomira Okuki. Zaczął u niego grać pierwsze skrzypce. Za zaufanie ten odwdzięczył się dobrą grą i pomógł drużynie w zdobyciu mistrzostwa Polski i Pucharu Ligi w sezonie 2001/2002. Cieszył się on zaufaniem aż do przyjścia Dariusza Wdowczyka we wrześniu 2005 roku. Odstawił on zawodnika od składu i w związku z tym Magiera znów został wypożyczony, tym razem do grającego w III lidze Rakowa Częstochowa. Dostał jednak medal od Legii za mistrzostwo Polski zdobyte w 2006 r. ponieważ rozegrał jesienią kilka spotkań. Pochodzący z Częstochowy zawodnik łącznie we wszystkich rozgrywkach w barwach wojskowych zagrał w 232 meczach i strzelił w nich 19 bramek. W kolejnym sezonie przeszedł do Cracovii, lecz po paru meczach zakończył karierę.

Jacek Magiera – kariera trenerska

20 grudnia 2006 roku Magiera powrócił do Legii. Znalazł się w sztabie trenera Wdowczyka. Rolę asystenta trenera przywdziewał jeszcze m. in u Jana Urbana czy Macieja Skorży. Od 7 stycznia 2014 roku przejął drużynę rezerw Legii. Opuścił warszawian w czerwcu 2015 r. Od początku 2016 objął stanowisko doradcy zarządu do spraw sportowych w Motorze Lublin. Pracował tam do czerwca tego samego roku. 16 maja 2016 r. podpisał kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec z opcją przedłużenia.

Jacek Magiera – pierwszy trener Legii

Parę miesięcy później, we wrześniu 2016 rozwiązał kontrakt z klubem z Sosnowca ponieważ dostał propozycję objęcia posady pierwszego trenera Legii Warszawa. Swój pierwszy sezon miał bardzo udany. Z Wojskowymi rozegrał 5 meczów w „Grupie śmierci” Ligi Mistrzów, gdzie poza Legią znalazła się Borussia Dortmund, Sporting Lizbona i Real Madryt. Warszawianie m.in. zremisowali u siebie z „królewskimi” 3:3 i wygrali z Portugalczykami 1:0. Awansując z trzeciego miejsca do 1/16 finału Ligi Europy, gdzie przegrali w dwumeczu z Ajaxem Amsterdam. W tym samym roku, pomimo gry na dwóch frontach legioniści dołożyli do tego kolejne mistrzostwo Polski. Na początku przyszłego sezonu, 13 września 2017 roku Magiera został zwolniony. W dużej mierze z powodu nieudanych eliminacji europejskich pucharów. W trzeciej rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów lepsza okazała się FK Astana, a w 4 rundzie kwalifikacji do Ligi Europy Legia odpadła z mołdawskim Sherifem Tyraspol.

Jacek Magiera – reprezentacja Polski

13 grudnia 2017 r. Jacek Magiera zaczął pracować dla PZPN jako zastępca dyrektora sportowego ds. rozwoju piłki młodzieżowej. W marcu 2018 r. „Magic” objął funkcję trenera reprezentacji Polski do lat 20. Wystąpił z tą drużyną na mistrzostwach świata w 2019 roku. Polska zagrała w grupie z Kolumbią, Senegalem i Taiti. Zdobyła tam 4 punkty po zwycięstwie nad Taiti i remisie z Senegalem. W 1/8 finału podopieczni Jacka Magiery ulegli 0:1 reprezentacji Włoch i pożegnali się z turniejem. Od 1 lipca 2020 były piłkarz Legii objął stery w kadrze Polski do lat 19. Długo miejsca tu nie zagrzał bo już parę miesięcy później, a dokładnie 11 marca 2021 r. został zwolniony. Od 22 marca 2021 roku przez niespełna rok prowadził Śląsk Wrocław. Obecnie Magiera pozostaje bez pracy.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wygranej Igi Świątek w Indian Wells