Powieść „365 dni” na maturze

375

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Powieść „365 dni” na maturze
Oprócz Blanki Lipińskiej, tegoroczni maturzyści wykorzystali twórczość m.in. Remigiusza Mroza czy Joanny Chyłki.

Na początku maja ruszyły kolejne matury. Okazuje się, że podczas egzaminu z języka polskiego maturzyści w swoich wypracowaniach postanowili wykorzystać kontrowersyjną powieść „365 dni” Blanki Lipińskiej. Jak książka wypadła na maturze

Powieść „365 dni” na maturze – komentarz autorki 

W tym roku na egzaminie maturalnym z języka polskiego pojawiły się trzy tematy. W pierwszym, w odniesieniu do Pana Tadeusza, należało napisać, czym dla człowieka jest tradycja. Drugi temat rozprawki to fragment powieści „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. Tu pytanie brzmiało z kolei „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia”? Ostatni z tematów do wyboru to interpretacja wiersza Józefa Barana. W przypadku obu rozprawek maturzyści mogli wykorzystać wszystkie znane im treści, np. z piosenek czy filmów. Słowa podziękowania dla Blanki Lipińskiej, w wiadomościach prywatnych, kierowali sami rodzice zainteresowanych. „Blanko, możesz być dumna z jeszcze jednego powodu. Otóż Twoja książka stała się inspiracją dla niejednej tegorocznej maturzystki. Wiem z pewnych źródeł. Mama maturzystki 2022”. Z odpowiedzi autorki można wywnioskować, że sytuacja nie jest dla niej zaskoczeniem. „Rok w rok ta sama sytuacja. Przepraszam wszystkich polonistów, a za maturzystów trzymam kciuki”. 

Powieść „365 dni” na maturze

Powieść „365 dni” na maturze – nie tylko Blanka Lipińska 

Jak się okazuje, maturzyści postanowili wykorzystać twórczość także innych ulubionych autorów. Dowody można było zauważyć np. na profilu Remigiusza Mroza – autora m.in. książki „Obrazy z przeszłości”. Swoje miejsce na tegorocznej maturze znalazła również Joanna Chyłka, która wydała serię thrillerów prawniczych opowiadającej o losach warszawskiej pani adwokat i jej aplikancie. Jeśli chodzi o książkę „365 dni” to przypomnijmy, że jest to opowieść o Laurze – dziewczynie, która z okazji swoich 29 urodzin wraz z przyjaciółmi wyjeżdża na Sycylię. Tam zostaje porwana, a porywaczem okazuje się głowa sycylijskiej rodziny mafijnej – Massimo Toricelli. Mężczyzna kilka lat wcześniej był bliski śmierci, i to właśnie wtedy jego oczom ukazała się Laura. Wówczas obiecał sobie, że ją odnajdzie. Massimo daje dziewczynie 365 dni na to, by go pokochała. W 2020 roku ukazała się ekranizacja pierwszej części. W rolach głównych wystąpili Anna-Maria Sieklucka i Michele Morrone. 

Powieść „365 dni” na maturze

Powieść „365 dni” na maturze – skandal czy nie? 

Ekranizacja powieści o tym samym tytule wzbudziła ogromne poruszenie. Z jednej strony obraz otrzymał niskie noty od krytyków, a sam film otrzymał wiele nominacji do Złotych Malin. Z drugiej strony na platformie Netflix nadal bije rekordy popularności. To z pewnością skłoniło jego twórców do stworzenia kolejnej części ekranizacji pt. „365 dni: Ten dzień”, którą na wspomnianym Netflixie możemy oglądać od końca kwietnia tego roku. Zapowiadane są także kolejne części. Powieść „365 dni” na maturze to z pewnością kolejna rewolucja w naszej kulturze. Pytanie, czy powinniśmy się martwić, że klasyka powieści na dobre pójdzie w odstawkę? A może mimo wszystko warto się cieszyć, że polska młodzież w dobie cyfryzacji sięga jeszcze do jakichkolwiek książek?

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Blanka Lipińska i jej luksusowe auto

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia