Historia alfabetu Braille’a

403

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Historia alfabetu Braille'a
Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze funkcjonowanie osób niewidomych bez alfabetu Braille'a

Historia alfabetu Braille’a pokazuje, że wystarczy przykład jednego człowieka do osiągnięcia przełomu na skalę światową. Jak powstało pismo, dzięki któremu osoby niewidome mogą funkcjonować w przestrzeni społecznej? 

Historia alfabetu Braille’a – był sobie pewien chłopiec 

Louis Braille urodził się w 1809 roku we Francji. Wychowywał się w rodzinie rzemieślników. Gdy miał trzy lata doszło do tragicznego wypadku. Bawiąc się w zakładzie ojca nieszczęśliwe przebił szydłem gałkę oczną. Mimo usilnych starań lekarzy, jego wzroku nie udało się uratować. Mimo niepełnosprawności rodzice chcieli jednak, by chłopiec chodził do normalnej szkoły. Niestety w tamtych czasach nauka czytania i pisania była dla niego niedostępna. Louis Braille od początku wykazywał ogromne zdolności w nauce. Między innymi w wieku 10 lat otrzymał stypendium w królewskim Instytucie Młodych Niewidomych w Paryżu. To właśnie nauka w tej szkole zainspirowała go do opracowania własnego systemu zapisywania liter, opartego na umieszczonych obok siebie wypukłych punktach. Wreszcie w 1827 roku powstała pierwsza książka pisana alfabetem Braille’a. Samo pismo stało się coraz bardziej powszechne, a osoby niewidome coraz bardziej wykształcone i samodzielne. 

Historia Alfabetu Braille'a

Historia alfabetu Braille’a – badania nad pismem  

Choć dzieło Louisa Braille’a było przełomowe, to jednak pierwsze próby tworzenia pisma dla osób niewidomych podejmowano już w starożytności. W tym celu m.in. grawerowano litery na różnych materiałach. W 1784 powstała pierwsza na świecie szkoła dla niewidomych. To właśnie tam podjęto pierwsze, konkretne próby wdrożenia nauki czytania i pisania. W Następnych latach nastąpił gwałtowny rozwój pisma dotykowego, który podzielono na dwa rodzaje: 

*liniowy – litery zastępowano wypukłymi znakami w postaci liniowej; 

*punktowy – czyli punkty ułożone w konkretnej kolejności, to właśnie ten rodzaj zapoczątkował powstanie alfabetu Braille’a; 

Punktowe pismo sprawdzało się również w celach wojskowych. Dzięki niemu żołnierze na wojnie byli w stanie odczytywać komunikaty nawet po ciemku. Co ciekawe w Polsce ten styl pisma zaczął być powszechnie stosowany dopiero w 1934 roku. Dziś alfabet Braille’a używany jest we wszystkich językach świata. 

Historia alfabetu Braille'a

Historia alfabetu Braille’a – na czym polega czytanie? 

Podstawą alfabetu jest sześciopunkt ułożony pionowo. Wszystko to w określonej kombinacji na zasadzie rozmieszczenia punktów, które dają możliwość zapisu 63 znaków. Same punkty mają umowną numerację. Lewa kolumna to numery 1,2,3, a prawa 4,5,6. Znaki podzielono na siedem serii. Swoją objętością oznaczenia nie mogą przekraczać opuszka palca. Zapisy są na tyle uniwersalne, że można w nich napisać wszystko. Na podstawie tego alfabetu tworzy się zatem nie tylko książki i czasopisma, ale i np. zapisy nutowe. Historia alfabetu Braille’a pokazuje, że starania wobec pisma dla osób niewidomych podejmowano jeszcze na długo przed jego oficjalnym powstaniem. Trudno dziś wyobrazić sobie życie ludzi z niepełnosprawnością wzroku bez charakterystycznych, punktowych liter. Przypomnijmy również, że każdego roku, 4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Wózek inwalidzki: historia wynalazku, cz. 1

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia