Największe katastrofy lotnicze

396

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Największe katastrofy lotnicze
Okazuje się, że nieprzestrzeganie przepisów to prosta droga do prawdziwej tragedii.

Choć wiadomo, że podróżowanie samochodem niesie dużo większe ryzyko wypadków, to jednak te z udziałem samolotu są dużo bardziej niebezpieczne. Jakie są największe katastrofy lotnicze w historii? Co było ich przyczyną? 

Największe katastrofy lotnicze – nie tylko wadliwy sprzęt 

Katastrofa na Teneryfie z 1977 roku do dziś określana jest jako „apokalipsa na pasie startowym”. A wszystko to nie przez wadliwą maszynę, a zwykły błąd ludzki. Na płycie lotniska zderzyły się ze sobą dwa samoloty – PanAm oraz KLM. Oba jednak nie powinny w tym momencie znaleźć się na pasie startowym. Samolot KLM próbował wystartować bez pozwolenia kontrolerów. PanAm z kolei znajdował się dokładnie na tym samym pasie, z którego powinien się wcześniej usunąć. W pełni zawiodła komunikacja pomiędzy sterującymi. W efekcie życie straciło ponad pół tysiąca osób. Przez błędy ludzkie doszło także do katastrofy w 1996 roku nad Charhi Dari. W tym wypadku maszyny zderzyły się ze sobą w przestworzach. Powodem był nieprawidłowy poziom lotu ze strony jednego z samolotów. Do dramatycznej sytuacji samolotu Turkish Airlines doszło przez nagłą dekompresję kadłuba, który spowodował jego rozerwanie. Następnie samolot z impetem wpadł do lasu, rozsypując się na drobne części. 

Największe katastrofy lotnicze  

Największe katastrofy lotnicze – liczby ofiar 

19 sierpnia 1980 roku miała miejsce tragedia, która do dziś rodzi wiele pytań. Do zdarzenia bowiem nie przyczyniły się ani błędy ludzkie, ani wadliwy sprzęt, lecz dwa piecyki z butanem, które były przewożone w samolocie. Wszyscy pasażerowie śmiertelnie zatruli się dymem. Media nieustannie zastanawiają się m.in. nad tym czy tragedia nie była efektem np. błędu ekipy ratunkowej, która zbyt późno dotarła na miejsce. Do największej amerykańskiej katastrofy lotniczej doszło z kolei w 1979 roku. Tuż przed wzbiciem się maszyny nagle wybuchł jeden z silników. Jakiś czas później okazało się, że do zdarzenia doszło przez błędy w procedurach serwisowych samolotu. W wyniku wypadku zginęły 273 osoby. 12 sierpnia 1985 roku samolot Japan Air Lines rozbija się niedaleko góry Fidżi, zabijając tym samym 520 osób. Powodem było pęknięcie grodzi ciśnieniowej, która wcześniej nie została dobrze naprawiona. Po wypadku kierownik nadzoru popełnił samobójstwo. Największe katastrofy lotnicze

Największe katastrofy lotnicze – kuriozalne przypadki 

3 marca 1974 roku samolot tureckich linii lotniczych w pewnym momencie z całą siłą spada na ziemie. Jak się później okazało, drzwi ładowni wyrywają się z ramy powodując uszkodzenie niemal całej maszyny, która całkowicie traci ster. W wyniku nieprawidłowości odrywa się m.in. podłoga samolotu. Katastrofa jeszcze przez wiele lat jest prawdziwym skandalem, a producent samolotu na zawsze kończy swoją działalność. Największe katastrofy lotnicze to także ataki terrorystyczne. Do jednego z nich doszło w grudniu 1988 roku. Amerykański samolot eksplodował przez znajdującą się w nim bombę. Oprócz wszystkich pasażerów śmierć poniosło również wielu mieszkańców miasta Lockerbie. Obecne pokolenia do jednej z największych tragedii świata z pewnością będą zaliczać ataki terrorystyczne na wieże World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku.

Foto: Wikimedia Commons, Pexels.com

Zobacz także: Wypadek Jamesa Deana

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia