Relacje ojca z dzieckiem

356

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Relacje ojca z dzieckiem
Jaką rolę tak naprawdę odgrywa ojciec w życiu dziecka?

Dziś Dzień Ojca. Tego dnia warto przypomnieć sobie jak ważną rolę odgrywa on w życiu dziecka, choć nie zawsze jest to łatwe. Jak powinny wyglądać relacje ojca z dzieckiem? Jak mężczyźni powinni rozmawiać z nimi w wyjątkowych i trudnych sytuacjach? 

Relacje ojca z dzieckiem – co tata wnosi do życia dziecka? 

Oczywistym jest fakt, że dziecko potrzebuje zarówno matki, jak i ojca. Czy jednak rzeczywiście powinien on być kolegą do zabawy? Jak znaleźć złoty środek między przyjacielską relacją a budowaniem autorytetu? Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od wieku i płci naszych pociech. Rzeczywiście, na początku życia dziecka, ze względu sprawowania codziennej opieki, mama jest kluczową postacią. Ojcowie jednak w żadnym wypadku nie powinni czuć się niepotrzebni! Ich zadaniem jest bowiem chociażby wspieranie malucha w jego rozwoju ruchowym i językowym. Ponadto często rozładowują napięte i konfliktowe sytuacje. Zadaniem ojców jest też podkreślenie ważności matki w jego życiu. Z drugiej strony, istotne, by pokazywać, że mama i tata to zupełnie dwie różne osoby. Im dziecko jest starsze, tym zwiększa się częstotliwość wspólnego czasu z ojcem. Oprócz przyjaciela do zabawy zazwyczaj staje się on mentorem i nauczycielem. 

Relacje ojca z dzieckiem

Relacja ojca z dzieckiem – wspólnie spędzony czas 

Nauka jazdy na rowerze, wspólne wypady na ryby – to czas, który dziecko nie tylko będzie wspominać do końca życia. W tym właśnie okresie ojcowie najbardziej budują relacje ze swoimi pociechami. Nawet jeżeli w pewnym sensie zamienia się w „partnera”, to i tak buduje jego poczucie własnej wartości. Ojcowie bardzo często nawet lepiej, niż matki potrafią opanować złe emocje. Już od zwykłej, wyżej wspomnianej, jazdy na rowerze przekonuje dziecko, że będzie w stanie przezwyciężyć przeciwności losu. Im młody człowiek staje się starszy, tym rola ojca zaczyna przybierać inne znaczenie. Wspólne gry i zabawy stają się zastępowane przez długie rozmowy czy wspólne oglądanie filmów. Przy tym chłopcy potrzebują autorytetu, z którym mogą omówić tzw. „męskie sprawy”. Dziewczynki z kolei dzięki miłości i akceptacji ojca budują poczucie własnej wartości. W przypadku córek relacje z ojcem w przyszłości mocno rzutują na ich związki z mężczyznami.

Relacje ojca z dzieckiem  

Relacje ojca z dzieckiem – trudne sytuacje 

Rozwód to zawsze trudne przeżycie dla dziecka. Tym bardziej rodzice powinni dogadać się w taki sposób, by obecna sytuacja miała jak najmniejszy wpływ na relacje ojca z dzieckiem. Niestety rzeczywistość zwykle jest zupełnie inna. Dorośli toczą między sobą zażartą walkę i opiekę i względy dziecka, nierzadko stosując intrygi, pomówienia czy emocjonalne szantaże. Sami ojcowie stają się tzw. „weekendowymi tatusiami”. Niestety w takiej sytuacji trudno zbudować tradycyjną więź z dzieckiem. Ponadto dochodzą nowi partnerzy i partnerki, a co za tym idzie – kolejne priorytety. Ważna rada – nie tylko dla ojców, ale i matek. Nawet po rozstaniu starajcie się wzajemnie szanować – zwłaszcza w oczach dziecka. Bardzo ważne, by wiedziało, że mimo zmian zawsze będzie mogło na Was liczyć. Ponadto drodzy ojcowie, jeśli tylko macie możliwość, spędzajcie ze swoimi dziećmi jak najwięcej czasu, także tego, który nie jest ujęty w ramach „odgórnych ustaleń”.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Sławne mamy i ich córki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia