Co dalej z frankowiczami?

354

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co dalej z frankowiczami - Franki
Co dalej z frankowiczami

Polacy, którzy wzięli kredyt we frankach szwajcarskich, w dalszym ciągu szukają najlepszego rozwiązania sytuacji, w jakiej się znaleźli. Sen z powiek spędza im wysokie oprocentowanie kredytów jak i niepewna przyszłość.

Co za tym dalej z frankowiczami ?

Szacuje się, że około 410 tyś. spośród 750 tyś. wszystkich udzielonych kredytów w dalszym ciągu jest spłacanych. Zainteresowanie ugodą przy rosnących stopach procentowych jest minimalne. Przyczyną jest wysoki WIBOR, obecnie oscylujący w granicach 7 proc. i wszystko wskazuje na to, że jeszcze urośnie.


Co dalej z frankowiczami – flagowy program KNF

KNF w 2020 roku przedstawił propozycję ugody, która miała rozwiązać problem frankowy w sektorze. Według założeń kredyt we franku szwajcarskim miał być traktowany , tak samo jakby miał być od początku w złotówkach, oprocentowanym według stawki WIBOR, powiększonej o marżę.


Co dalej z frankowiczami – obecna sytuacja kredytobiorców


Jednak od października 2021 r do 20 czerwca tego roku ugody z bankami podpisało 15, 6 tyś. frankowiczów przed sądem polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego ( KNF ) . Zamianę kredytu walutowego na złotowy ( bo na tym polega kompromis ) odrzuciło blisko 5,6 tyś klientów, a około 3 tyś. kredytobiorców jest nadal w trakcie mediacji. Przeciwko bankom frankowicze wytoczyli jak dotąd około 120 tyś pozwów, spora część kredytobiorców wygrywa w obu instancjach.


Co dalej z frankowiczami – banki, które przystąpiły do programu


Jako pierwszy pod egidą nadzorcy do programu przystąpił bank PKO BP. W poniedziałek poinformował, że : ” 15,3 tyś. mediacji zakończyło się pozytywnie, a klienci złożyli dotychczas ponad 27 tyś. wniosków.
ING Bank Śląski oraz Bank Ochrony Środowiska ( BOŚ ) również przyłączyły do programu, ale ich udział w statystykach jest marginalny. Pozostałe banki oferują ugody na własnych warunkach, lub w ogóle tego nie robią – nie chcą albo ich na to nie stać.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia