XVI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie /2-3.07

595

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XVI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie. Plakat imprezy stylizowany na średniowieczny pergamin z królewskim edyktem.
W pierwszy lipcowy weekend, w dniach 2-3 lipca 2022 organizatorzy zapraszają na XVI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie.

W pierwszy lipcowy weekend, w dniach 2-3 lipca 2022 organizatorzy zapraszają na XVI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie. Jak co roku przez dwa dni trwania turnieju, na uczestników i gości, czekają liczne atrakcje w średniowiecznym klimacie. Będą Turnieje, walki, pokazy, koncert…

XVI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie – SOBOTA

Dzień 2 lipca pełny będzie następujących uciech:

12:00 Oficjalnie otwarcie oraz powitanie przybyłych bractw

12:30 Turniej Łuczniczy z podziałem na zawodowców i amatorów – Turniej dla łuczników którzy rywalizować będą przy użyciu łuków długich, angielskich, ale także wschodnich łuków refleksyjnych – zobaczyć będziemy mogli różne techniki strzelania z łuku.

13:30 Mistrzostwa Południa Wojowniczek – Nowicjuszek (tj. kobiet, które jeszcze nie brały udziału w więcej niż jednym turnieju rycerskim)

Pragniemy zachęcić więcej kobiet do udziału w walkach rycerskich i tworzymy dla nich komfortowe warunki – w sportowych walkach rycerskich nie ma podziału z uwagi na płeć i wagę, dlatego zaczynająca dziewczyna może trafić na rycerza który ma 2m i waży ponad 100kg. Ten turniej pozwoli kobietom się nieco pobawić, poczuć adrenalinę i odrobinę rywalizacji,

14:30 Turniej Adeptów Akademii Rycerskiej – Walki na miecze sportowe dla dzieci i młodzieży – już przeszło pół roku na rabsztyńskim zamku można co weekend spróbować swoich sił w walce na bezpieczne miękkie bronie – teraz będzie okazja, by wiedzę te wykorzystać w praktyce. Tutaj jednak mamy do czynienia z pełnym turniejem, więc oprócz opanowania technik, adepci będą musieli poradzić sobie z byciem obserwowanymi przez setki osób, ale także będą oceniani przez profesjonalnych sędziów rycerskich, z bogatym doświadczeniem, którzy od lat sędziują walki rycerskie na największych imprezach w kraju, i nie tylko.

15:30 Turniej miecza i tarczy. Turniej rycerski to kwintesencja wydarzenia jakie odbędzie się pod rabsztyńskim zamkiem. Rycerze będą kojarzeni w pary, w których wejdą w szranki – będą mieli tylko półtorej minuty (a może i aż, bo zbroja swoje waży [30kg]) by zdobyć palmę pierwszeństwa. Wygrywa ten, który w tym czasie zdobędzie więcej punktów. punkty zdobywa się poprzez trafienie przeciwnika w strefę punktowaną (od kostki w górę, od nadgarstka w górę z pominięciem krocza) – liczone są tylko ciosy które są mocne i zadane krawędzią tnącą miecza. Jeśli zdobędą taką samą liczbę punktów, wówczas mamy dogrywkę.

17:30 Pokaz rycerzy konnych. Choć rycerze stają na ubitej ziemi, rycerz w boju atakował konno, kopią. Nie jest to łatwa sztuka, by dwa oddzielne ciała zagrały jak jeden organizm. Pragniemy przybliżyć odwiedzającym turniej właśnie taki duet – koń i jeździec. Zaprezentują nam swoje umiejętności podczas ataków mieczem, włócznią czy kopią – która jest kwintesencją ataku rycerstwa.

18:30 BITWA O ZAMEK. To bardziej spektakl niż bitwa. Będziemy mieli okazje zobaczyć natarcie wojsk na zamek i jego obrońców. Powiedzieć mogę tylko, że będą łucznicy, ciężka i lekka piechota oraz artyleria, która głośno da o sobie znać podczas próby zdobycia murów rabsztyńskiego zamku.

19:00 Koncert muzyki dawnej. Na dziedzińcu zamkowym gościć będziemy zespół „Żniwa”. Grają folkową muzykę – wiele własnych aranżacji, ale także mniej znane perełki, które mogą albo wzruszyć, albo porwać do tańca. Niesamowity duet który na scenie ma bardzo dużo instrumentów i z każdego wydobywa dźwięk w taki sposób, że nawet
osoba która nie ma z muzyką folkową na co dzień do czynienia pokocha ich od pierwszych dźwięków.

20:00 Zakończenie pierwszego dnia turniejowego. Przez cały dzień animacje pod zamkiem z udziałem naszych gości specjalnych:

– stanowisko katowskie – Kat Jurgens Von Bimberstein to rekonstruktor o wielkiej wiedzy z tej, dość osobliwej profesji. Potrafi jednak sprzedać swoją wiedze w zabawny sposób, i nie sposób się przy nim nudzić. Na jego stanowisku na wyciągnięcie ręki będzie wiele narzędzi kar i tortur.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia, i nie tylko, będą mieli możliwość własnoręcznie spróbować wykonać przedmioty tradycyjnym metodami u kowala i garncarza. Zawody, nieco już ginące ale niezwykle ciekawe. Wykonane garnuszki, kubeczki, miseczki, wazoniki czy wykute podkowy będą mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę z turnieju.

XVI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie – NIEDZIELA

Tak się przedstawia plan dnia 3 lipca:
12:00 Otwarcie drugiego dnia turniejowego  i turniej zapaśniczy. W turnieju zapaśniczym mamy tak trochę współczesnych zapasów, trochę sumo – ciekawe walki o tyle, że liczy się duch walki, niema bowiem podziału na kategorie wagowe, a zawodnicy, startują jedynie w lnianych gaciach.

13:00 Międzybractowe przeciąganie liny. Bractwa mierzyć się będą w wielu konkurencjach, a ta, choć stara jak świat, potrafi wzbudzić wiele emocji.

13:30 Pokaz średniowiecznego alchemika. Alchemik pokaże nam wiele ciekawych doświadczeń i zaciekawi swoją wiedzą. Nie chciał zdradzić czy potrafi stworzyć kamień filozofów oraz czy potrafi sam stworzyć złoto, dlatego najlepiej będzie po prostu przyjść i zobaczyć pokaz.

14:00 Turniej miecz długi. Turniej z wykorzystaniem miecza długiego (półtoraręcznego) zasady właściwie bardzo podobne to turnieju miecza i tarczy, jednakże w tym przypadku trzeba zarówno atakować i bronić się mając do dyspozycji jedynie miecz. Najbardziej finezyjna z konkurencji, wymagająca wiele wprawy i tak na prawdę tylko nieliczni decydują się na walkę w tej konwencji. Miecz dzierżony oburącz ma potężną siłę.

14:30 Turniej rzutu włócznią i toporem. Turnieje to nie tylko miecze, ale także inny oręż – w turnieju wezmą udział rekonstruktorzy, którzy przy okazji pokażą, jak dobrze mają opanowane rzucanie toporem do celu – tak by ten wbił się w punktowany pieniek, oraz jak daleko są w stanie rzucić włócznią – a to, choć brzmi banalnie, wcale takie proste nie jest.

15:30 Zakończenie turnieju, wręczenie nagród

15:30-16:30 Walki na broń sportową dla dzieci i młodzieży

Przez cały dzień warsztaty garncarza i kowala.

Polecam materiał wideo: XI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie

Może cię również zainteresować: Najgorsze wysokoprężne silniki Volkswagena

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia