Leki na schizofrenię zostaną opisane poniżej. Dodatkowo w artykule znajdą się informacje na temat schizofrenii i jej rodzajów.
Leki na schizofrenię – co to schizofrenia?
Schizofrenia zalicza się do psychoz. Tak naprawdę choroba dotyczy najróżniejszych zaburzeń. Dzięki Bleulerowi zaistniało określenie schizofrenia od 1911 roku. To szwajcarski lekarz Eugen Bleuler określił to coś jako „schizofrenie”. Na dodatek specjalnie użył tego słowa nie w liczbie pojedynczej. Dodatkowo osoby mające schizofrenię posiadają brak umiejętności negatywnego patrzenia na samych siebie. Mogą uważać, że są źle odbierane przez społeczeństwo oraz nawet wyśmiewane, a w rzeczywistości prawda może być inna. Schizofrenia przeważnie bywa upośledzeniem oceny kontaktów z innymi ludźmi. Schizofrenicy nie wiedzą co konkretnie się z nimi dzieje. Cierpią nawet na podwojenie świadomości oraz też jednocześnie nazywane rozszczepienie osobowości.
Leki na schizofrenię – rodzaje schizofrenii
Rodzajów schizofrenii wyróżniamy naprawdę wiele. Najczęstszą odmiana schizofrenii bywa w rzeczywistości schizofrenia paranoidalna. W tym rodzaju schizofrenii choremu towarzyszą zwidy wzrokowo-słuchowe. Chory ma złośliwe myśli i halucynacje, a nawet nawracające myśli. Kolejny określony rodzaj schizofrenii to schizofrenia prosta. Tutaj nie ma mowy o omamach, dlatego że w tym rodzaju schizofrenii nie występują. Tymczasem towarzyszy im brak woli, osłabienie afektu, apatia, lękliwość, agresja. Schizofrenię hebefreniczną nazywamy jednocześnie zdezorganizowaną. Tutaj mamy przykład pokazywania za dużych emocji, bądź nieokazywania emocji. W schizofrenii katatonicznej naprawdę dochodzi nawet do osłupienia, bądź nadmiernego pobudzenia. Kryterium podstawowe tych 4 rodzajów schizofrenii w 100 % naprawdę nie zamyka. Z pewnością istnieje też na przykład schizofrenia rezydualna i też Schizofrenia, nieokreślona. Dlatego ciężko jednoznacznie mówić o zamknięciu kryteriów schizofrenii.
Leki na schizofrenię – sposoby leczenia
Mianowicie nie ma idealnych sposobów leczenia schizofrenii. Jednak można pomóc aż 70% pacjentów, a więc podejmuje się różne sposoby ulepszające ich życie. Dobrym uzupełnieniem terapii lekowej często bywa psychoterapia. Dzięki psychoterapii 40% pacjentów potrafi znacząco poprawia swoje słabości, natomiast u 30% ma charakter przejściowy. W najgorszych przypadkach schizofrenia wymaga obserwacji, pod okiem specjalistów w szpitalu. Przyjęcie pacjenta bywa za jego zgodą, czasem jednak nawet przymuszone.
Leki na schizofrenię
Do leków na schizofrenię zaliczamy leki, które mają w swoim składzie chlorpromazynę, lewomepromazynę, promazynę, perazynę, chlorprotiksen, flupentixol, zuklopentiksol, haloperidol, sulpiryd. Chlorpromazyna należy też do neuroleptyków, czyli lekami przeciwpsychotycznymi. Dodatkowo nawet promazyna zalicza się do neuroleptyków, jednak to łagodny lek. Perazyna to piperazynową pochodna fenotiazyny oraz jednocześnie antagonista receptorów dopaminowych. Wszystkie wymienione powyżej leki są neuroleptykami. Leki na schizofrenię występują też pod nazwami handlowymi. Do neuroleptyków pierwszej generacji zalicza się naprawdę między innymi: Haloperidol, Clopixol, Tisercin. Tymczasem do leków atypowych, też zwanych lekami drugiej generacji nazywamy na przykład: Olanzapina, Rysperydon, Arypiprazol.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Leki na rzucenie palenia