Śmierć radykalnego antypapieża Michała I

754

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Śmierć tzw. antypapieża Michała I
Śmierć tzw. antypapieża Michała I

Śmierć radykalnego antypapieża Michała I. 22 września 1959 roku w Oklahoma City przyszedł na świat David Bawden czyli tzw. antypapież Michał I. Był on religijnym, ale także konserwatywnym papieżem w porównaniu do obecnie urzędującego Franciszka. Uważał on byłych papieży wybieranych od 1958 roku czyli Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła i, Jana Pawła II, Benedykta XVI i właśnie Franciszka za wybieranych nielegalnie. Największy paradoks polegał na tym, że on sam został wybrany przez niewielką ilość ludzi. W przeciwieństwie do innych papieży Michał I wyznawców innych religii poza katolicyzmem uważał za niegodnych zbawienia. Antypapież Michał I uczestnictwo wyznawców Islamu, Judaizmu czy Buddyzmu itp. w mszy świętej uważał za świętokradztwo. Jak powszechnie wiadomo chrześcijaństwo to jedna z najbardziej przyjaznych religii na świecie zatem może dziwić postępowanie Michała I i jego wiernych. Z powodu skrajnie religijnego postępowania Michał I nie uznawał decyzji kardynałów i działań Watykanu.

Śmierć radykalnego antypapieża Michała I – życie Davida Bawdena

Bawden najpierw sympatyzował z schizmatyckim Bractwem Kapłańskim św, Piusa X założonym przez Marcel Lefebvre’a. Wyświęcił on nie pytając o zdanie głowy kościoła (papieża) 4 biskupów. W latach 1977-1978 uczęszczał do seminarium św. Piusa. Lefebvre wraz z podległymi mu biskupami został ekskomunikowany przez Jana Pawła II. Lefebryści byli jednak za bardzo radykalni dla Bawdena, który zaczął sympatyzować z innymi grupami religijnymi, ostatecznie go stamtąd usunięto. W następnych latach próbował jeszcze tam powrócić, ale definitywnie porzucił Lefebryzm na rzecz Sedewakantyzmu. Według Sedewakantyzmu ostatnim papieżem był Pius XII, a wszyscy wybierani po nim czyli m. in. Jan Paweł II byli antypapieżami walczącymi z prawdziwym Kościołem Rzymskim.

Śmierć radykalnego antypapieża Michała I – życie Davida Bawdena

W okresie tym pracował w sklepie z używanymi rzeczami. Sedewakantyści okazali się dla Bawdena jednak za bardzo konserwatywni w związku z czym założył on własną grupę religijną. Na jej stronach można przeczytać m.in. wezwania do modlitwy za „umierającego antypapieża Jana Pawła II”. Zanim Bawden został „papieżem uniwersalnego kościoła Chrystusowego” naprawiał krzesła. Jego niewielka ilość zwolenników zwracała się do niego „wasza świętobliwość”. Jego ojciec w wywiadach dla prasy podkreślał, że jest dumny, że to właśnie jego syn został „namiestnikiem Chrystusa na ziemi”. 16 lipca 1990 roku w Belve w stanie Kansas w Ameryce rodzice Davida Bawdena zaprosili najbardziej ortodoksyjnych katolików by wybrać „papieża”. Ci jednak się nie pojawili w wyniku czego grono najbardziej zaufanych ludzi postanowiło wybrać spośród siebie „papieża”.

Śmierć radykalnego antypapieża Michała I – zwolennicy Michała I

Trudno oszacować ilu zwolenników ma ta ideologia religijna ponieważ są oni porozrzucani po całym świecie. Gromadzą się oni czasem wokół bardzo egzotycznych zgromadzeń zakonnych jak Bractwo Kapłańskie św. Piusa V czy Kongregacja Niepokalanej Maryi Królowej. W Polsce gdy jeszcze żył świętej pamięci Jan Paweł II byli oni praktycznie niewidoczni. Od jakiegoś czasu jednak „katoliccy tradycjonaliści” zaczynają brać wiatr w żagle i to nie tylko sedewakantyści, ale też lefebryści. Niektórzy z sedewakantystów zdecydowali się na radykalny ruch, zwołali konklawe i powołali następców św. Piotra. Najczęściej są to Piotrowie II, ale także Piusowie XIII, Grzegorz XVII, Emanuel I, Walerian i Linus II, inni jedynie głoszą ich zdaniem prawdziwą wiarę oczekując na interwencje boską.

Śmierć radykalnego antypapieża Michała I – zwolennicy Michała I w Polsce

Antypapieże mają zazwyczaj kilkudziesięciu lub kilkuset wiernych i trudno się dziwić skoro niektórzy z nich prowadzą w prywatnym życiu wiejskie lumpeksy. W Polsce najwięcej sedewakantystów jest w Krakowie. Nie są oni jednak aż tak radykalni by wybierać własnego papieża, ograniczają się tylko do wygłaszania swoich poglądów w internecie. Największym problemem Michała I był brak udzielenia mu święceń kapłańskich i biskupich przez co nie mógł spowiadać i udzielać sakramentów świętych. Michał I zmarł 2 sierpnia 2022 roku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o decydujących meczach polskich drużyn w pucharach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia