Muzeum historyczne w Legionowie

0
61
Muzeum historyczne w Legionowie
Muzeum historyczne w Legionowie

W kolejnej audycji “Legionowo – Miasto przyjazne Mieszkańcom” gościliśmy Jacka Szczepańskiego, który od 30 lat zajmuje się badaniem historii Legionowa. Wywiad z Dyrektorem muzeum historycznego w Legionowie przeprowadził Dominik Morawski.

Geneza Legionowa

Prawdopodobnie Państwo nie wiedzą, ale historia Legionowa zaczęła się przeszło 145 lat temu. A dokładnie 29 sierpnia 1877 roku, kiedy na ziemiach należących do Hrabiego Maurycego Potockiego oddano do użytku dworzec kolejowy Jabłonna kolei nadwiślańskiej. Historycy uznają tę datę za symboliczny początek historii Legionowa. W okolicy dworca powstało osiedle letniskowe Park Gucin. Jednak o charakterze przyszłego Legionowa zadecydowały zbudowane w 1892 roku koszary, które wraz z upływem czasu przekształciły się w potężny garnizon. Rosjanie zakwaterowali na tych terenach swoich żołnierzy. Bez wątpienia miłośników historii zainteresuje fakt, że na terenie naszych koszar Rosjanie utworzyli pierwszą wojskową jednostkę balonową. można to uznać za początek tradycji lotniczych na terenie Legionowa.

W styczniu 1919 roku powołano Inspektorat Piechoty Legionów w naszym mieście. Jego dowódca generał Bolesław Roja nadał garnizonowi nazwę Legionowo. 11 lat później w 1930 roku wyodrębniono gminę Legionowo z terenów należących do Gminy Jabłonna. Po zakończeniu II wojny światowej Legionowo systematycznie się rozwijało oraz zwiększała się liczba jego mieszkańców. W związku z tym nasze miasto uzyskało prawa miejskie w 1952 roku. Na początku lat 80. Legionowo zaczęło używać własnego herbu. Z kolei w 1987 r. zostało wpisane na listę miast prezydenckich. 3 lata później w Legionowie przeprowadzono pierwsze wolne wybory samorządowe.

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 1

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 2

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 3

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 4

Zainteresował cię temat spraw społeczności legionowskiej? Z pewnością więcej materiałów na ten temat znajdziesz tutaj.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

SŁUCHAJ NAS ONLINE!