Muzeum historyczne w Legionowie

280

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Muzeum historyczne w Legionowie
Muzeum historyczne w Legionowie

W kolejnej audycji “Legionowo – Miasto przyjazne Mieszkańcom” gościliśmy Jacka Szczepańskiego, który od 30 lat zajmuje się badaniem historii Legionowa. Wywiad z Dyrektorem muzeum historycznego w Legionowie przeprowadził Dominik Morawski.

Geneza Legionowa

Prawdopodobnie Państwo nie wiedzą, ale historia Legionowa zaczęła się przeszło 145 lat temu. A dokładnie 29 sierpnia 1877 roku, kiedy na ziemiach należących do Hrabiego Maurycego Potockiego oddano do użytku dworzec kolejowy Jabłonna kolei nadwiślańskiej. Historycy uznają tę datę za symboliczny początek historii Legionowa. W okolicy dworca powstało osiedle letniskowe Park Gucin. Jednak o charakterze przyszłego Legionowa zadecydowały zbudowane w 1892 roku koszary, które wraz z upływem czasu przekształciły się w potężny garnizon. Rosjanie zakwaterowali na tych terenach swoich żołnierzy. Bez wątpienia miłośników historii zainteresuje fakt, że na terenie naszych koszar Rosjanie utworzyli pierwszą wojskową jednostkę balonową. można to uznać za początek tradycji lotniczych na terenie Legionowa.

W styczniu 1919 roku powołano Inspektorat Piechoty Legionów w naszym mieście. Jego dowódca generał Bolesław Roja nadał garnizonowi nazwę Legionowo. 11 lat później w 1930 roku wyodrębniono gminę Legionowo z terenów należących do Gminy Jabłonna. Po zakończeniu II wojny światowej Legionowo systematycznie się rozwijało oraz zwiększała się liczba jego mieszkańców. W związku z tym nasze miasto uzyskało prawa miejskie w 1952 roku. Na początku lat 80. Legionowo zaczęło używać własnego herbu. Z kolei w 1987 r. zostało wpisane na listę miast prezydenckich. 3 lata później w Legionowie przeprowadzono pierwsze wolne wybory samorządowe.

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 1

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 2

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 3

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, Cz. 4

Zainteresował cię temat spraw społeczności legionowskiej? Z pewnością więcej materiałów na ten temat znajdziesz tutaj.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia