Zmiany w przepisach drogowych

0
48
Zmiany w przepisach drogowych
Zmiany w przepisach drogowych

W kolejnym odcinku audycji “Bezpieczni na drodze” powiemy Państwu jakie zaszły zmiany w przepisach drogowych z dniem 21 września, a także o zmianach związanych z naliczaniem punktów karnych.

Zmiany w naliczaniu punktów karnych

W ostatnim czasie zmieniły się zasady naliczania punktów karnych. Po przeszło tygodniu od wprowadzenia zmian w przepisach ruchu drogowego możemy zauważyć, że obniżyły się statystyki zarówno w przypadku liczby zarejestrowanych kolizji, zabitych czy zatrzymań prawa jazdy. Można to uznać za dobrą wróżbę, ponieważ kierowcy jeżdżą bezpieczniej.

Po najnowszych zmianach recydywiści nie będą mieli lekko. Dlatego, że przy ponownym zatrzymaniu za to samo wykroczenie zapłacą podwójny mandat. Wieloletni instruktor WORD dodał również, że dopiero po 2 latach od prawomocnego ukarania za popełnione powtórnie wykroczenie, przestaniemy być uznawani za recydywistów.

Bardzo istotną zmianą jest również fakt, że od teraz punkty karne będą przypisywane nie tylko kierowcom, ale też kierującym rowerami.

Zmiany w przepisach drogowych

Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie w trakcie rozmowy z Dominikiem Morawskim zwrócił uwagę także na kilka ważnych kwestii, dotyczących zmian w przepisach ruchu drogowego.

Po pierwsze pieszy, który ma zamiar skorzystać z przejścia sugerowanego musi zatrzymać się i ustąpić pierwszeństwa przed nadjeżdżającym pojazdem. Po drugie pieszy musi przechodzić przez tego typu przejście możliwie jak najkrótszą drogą. Warto, zatem wyjaśnić czym jest przejście sugerowane. Jest to przejście nieoznakowane żadnym znakiem informacyjnym ani nie stoi przy nim żadna sygnalizacja świetlna.

Warto również odnotować, że rowerzysta zanim wjedzie na przejazd dla rowerów nie ma pierwszeństwa. Wprawdzie nie jest to nowy przepis, ale wciąż niewiele osób o tym wie, więc nasz gość chciał to podkreślić na naszej antenie.

Nasz rozmówca zwrócił też uwagę na zmianę definicji skrzyżowania. Od 21 września skrzyżowaniem mogą być dwie łączone jezdnie. Oznacza to duże zmiany dla kierowców, ponieważ od tej pory będą tam obowiązywały zasady, dotyczące poruszania się po krzyżowaniach. Od teraz np. będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania. Co więcej po 21 września nowego rodzaju skrzyżowania będą odwoływać znaki zakazu.

Wysłuchajcie odcinka pt. “Zmiany w przepisach drogowych”, aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami w przepisach ruchu drogowego.

Cz. 1. Bezpieczni na drodze – zmiany w przepisach drogowych

Cz. 2 Bezpieczni na drodze – zmiany w przepisach drogowych

O audycji

W cotygodniowej audycji “Bezpieczni na drodze” obalamy mity, dotyczące bezpiecznej jazdy. Ponadto udzielamy cennych wskazówek na temat technik prowadzenia auta. Co więcej uczymy dobrych praktyk za kierownicą i dzielimy się swoją miłością do czterech kółek.

Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.

Z pewnością więcej materiałów z audycji “Bezpieczni na drodze” znajdziesz tutaj.

Logotyp Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie
Audycja “Bezpieczni na drodze”

Audycję “Bezpieczni na drodze” usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż w każdy wtorek po 15:00.