Sławne kobiety po mastektomii

370

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sławne kobiety po mastektomii
Angelina Jolie poddała się podwójnej mastektomii w 2013 roku.

Profilaktyka czy gwiazdorska fanaberia? Sławne kobiety po mastektomii pragną pokazać, że w trosce o zdrowie i życie czasem warto poświecić nawet atrakcyjność własnego ciała. Przypomnijmy sobie najsłynniejsze przykłady. 

Sławne kobiety po mastektomii – działanie profilaktyczne 

W 2013 roku światem wstrząsnęło wyznanie Angeliny Jolie, która przyznała się do podwójnej mastektomii. Jak się okazało, jej decyzja była czysto prewencyjna. Aktorka, której matka chorowała na raka piersi, dowiedziała się, że z tego powodu w jej przypadku szanse na zachorowanie wynoszą 87%. Gwiazda przeszła również zabieg rekonstrukcji piersi. W 2008 nowotwór wykryto u innej amerykańskiej aktorki – Christiny Applegate. Choroba znajdowała się jednak w początkowym stadium, dlatego, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania, także postanowiła usunąć obie piersi. Poobnie jak Angelina Jolie, przeszła zabieg rekonstrukcji. Kiedy w 1992 roku Olivia Newton-John usłyszała diagnozę była w ogromnym szoku, gdyż jak przyznała, zawsze prowadziła zdrowy styl życia. Kobieta nie tylko przeszła mastektomie, ale i regularnie poddawała się badaniom profilaktycznym. Niestety 8 sierpnia tego roku aktorka zmarła w otoczeniu swoich bliskich. Sławne kobiety po mastektomii

Sławne kobiety po mastektomii – polskie bohaterki 

Do mastektomii przyznały się również sławne kobiety w Polsce. W 2002 roku zabieg ten przeszła Krystyna Kofta. Choć nie była to dla niej łatwa decyzja, to dziś wie, że było to najlepsze co mogła zrobić, by ratować swoje życie. Po zabiegu pisarka zaangażowała się w działalności związane z profilaktyką raka piersi oraz uświadamianie społeczeństwa dlaczego warto rozmawiać o chorobie. Raka piersi zdiagnozowano także u jednej z ikon polskiej piosenki – Ireny Santor. I w jej przypadku można potwierdzić słuszność wspomnianego zabiegu. W grudniu tego roku artystka skończy bowiem 87 lat i nadal chętnie udzielając się publicznie. Profilaktyczna mastektomia budzi w opinii publicznej skrajne emocje, gdzie niektórzy postrzegają ją jako gwiazdorską fanaberię. Właśnie takich komentarzy obawiała się Paulina Młynarska, gdy zdecydowała się przyznać, że poddała się operacji. Dziś nie żałuje wierząc, że w ten sposób uświadomi inne kobiety, że warto zawalczyć o swoje życie. 

Sławne kobiety po mastektomii – życie z nowotworem 

Shannen Doherty znana jest przede wszystkim z roli Brendy Walsh z serialu „Beverly Hills 90210”. O tym, że choruje na raka piersi dowiedziała się w 2015 roku. Gwiazda przeszła nie tylko mastektomię, ale i serie chiemio- i radioterapii. Kiedy wydawało się, że pokonała nowotwór, choroba znowu zaatakowała. Aktorka przyznaje, że traumatyczne przeżycia związane z walką o życie nosiła w sobie nawet w stanie remisji. Choć rak piersi dotyczy przede wszystkim kobiet, to może zaatakować także mężczyzn. Przykładem jest aktor Richard Rounddtree. Mężczyzna w 1993 roku także poddał się mastektomii. U piosenkarki Kylie Minogue nowotwór zdiagnozowano we wczesnym stadium. Australijka przeszła mastektomie i terapię. Jak przyznała w wywiadach, lekarze początkowo zbagatelizowali niepokojące objawy, ona postanowiła jedna poddać się dalszym badaniom. Dziś namawia kobiety, by za wszelką cenę słuchały własnej intuicji. Sławne kobiety po mastektomii

Sławne kobiety po mastektomii – ślad na całe życie 

Shirley Temple Black to jedna z najpopularniejszych dziecięcych aktorek świata. Nowotwór piersi zdiagnozowano u niej w 1972 roku. Jako pierwsza gwiazda przyznała się publicznie do zabiegu mastektomii. Urodzona w 1928 roku aktorka zmarła w roku 2014 w wieku 85 lat na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Kathy Bates to reżyserka i aktorka znana m.in. z filmu „Titanic”. O chorobie dowiedziała się w wieku 55 lat. Do przebycia obustronnej mastektomii przyznała się w 2012 roku, na łamach swoich mediów społecznościowych. Jak się później okazało, dzięki zabiegowi uniknęła chemioterapii. Sławne kobiety po mastektomii nie tylko są dowodem na to, że rak nie omija także gwiazd. Swoim przykładem pragną uświadomić społeczeństwo, jak ważna jest profilaktyka, a także umiejętne słuchanie własnego ciała.

Przeczytaj także: Gwiazdy z endometriozą

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia