Nietypowe objawy zawału serca

305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nietypowe objawy zawału serca
Nietypowe objawy zawału serca często są bezbolesne – tym częściej potrafimy je zbagatelizować.

Atak serca może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Charakterystycznym symptomem jest oczywiście promieniujący ból w klatce piersiowej. A jakie mogą być nietypowe objawy zawału serca? Które z nich powinny wzbudzić naszą czujność? 

Zawał serca – symptomy nietypowe 

Nietypowe symptomy ataku serca są jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż pacjenci zwykle nie czują żadnego bólu. Do takich zaliczamy m.in. duszności, kaszel, nudności, czy wymioty. Jak się okazuje, dolegliwości ze strony układu pokarmowego są częstym symptomem dolegliwości naszego serca. Ból, który powinien pojawić się w okolicach klatki piersiowej w efekcie pojawia się w nadbrzuszu. Wyżej wymienionym objawom mogą towarzyszyć również lęki i niepokój. Nietypowym przejawem mogą być także sporadyczne omdlenia i zimne poty. „Cichy zawał” to także częste zaburzenia rytmu serca. Wówczas zaczyna ono bić zbyt szybko lub za wolno. Przy typowym zawale pacjenci zazwyczaj odczuwają ból w okolicy mostka. Tymczasem przy rzadziej spotykanym ataku serca nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się tuż za mostkiem. Co więcej, ucisk nie zmienia się pod wpływem ucisku dłoni, ani odpowiedniego ułożenia ciała. Tymczasem dlaczego nietypowe objawy częściej występują u kobiet? Jak się okazuje, kobiety często nie dopuszczają do siebie myśli, że w ich organizmie dzieje się coś złego. 

Zawał serca – charakterystyczne objawy 

W związku z tym wiele pań trafia na oddział kardiologiczny nie czując żadnego bólu. Przyczyna może tkwić również w zaburzeniach hormonalnych. Przykładowo dolegliwości związane z menopauzą bardzo często przypominają właśnie pierwsze nietypowe objawy zawału serca. Jeśli chodzi o te charakterystyczne, to tu mamy przede wszystkim ból i ucisk w klatce piersiowej. Ten nierzadko promieniuje do lewej ręki lub żuchwy. Następnie może pojawić się osłabienie, któremu mogą towarzyszyć zimne poty, czy nagły wzrost temperatury ciała. Kolejnym charakterystycznym objawem jest kołatanie serca i niepokój. Pamiętajmy, że atak serca zazwyczaj poprzedzony jest stanem przedzawałowym, który bagatelizowany jest przez nas jeszcze częściej. Możemy go jednak zauważyć. Objawy pojawiają się zazwyczaj podczas aktywności fizycznej. Jak się okazuje jest to również ból w klatce piersiowej połączony z dusznościami. Wówczas pojawia się uczucie silnego naporu w piersiach. O tym, czy jest to stan przedzawałowy, czy już zawał świadczyć może m.in. długość utrzymywania się wspomnianych dolegliwości.  

Zawał serca a pierwsza pomoc 

Podobnie jak w przypadku zawału serca, tak i stan przedzawałowy jest dużo trudniejszy do wykrycia u kobiet. W tym przypadku symptomem mogą być bowiem np. dolegliwości trawienne. Sygnały związane ze stanem przedzawałowym są mocno zbliżone do typowego ataku serca. Tym bardziej w momencie ich wystąpienia należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarza. Wzywając pogotowie pamiętajmy, by dokładnie określić objawy. Następnie należy przejść do udzielenia pomocy. Jeżeli osoba z atakiem serca pozostaje przytomna, wówczas należy ją ułożyć w pozycji leżącej lub półsiedzącej. Kolejnym krokiem powinno być poluzowanie ciasnej odzieży i otwarcie okna w celu udostępnienia dopływu świeżego powietrza. Sytuacja jest jednak dużo poważniejsza, gdy chory jest nieprzytomny. Wtedy trzeba sprawdzić, czy pacjent oddycha. Jeżeli nie wykazuje żadnych oznak, a jego tętno jest niewyczuwalne, to należy rozpocząć resuscytacje. Najpierw odchylamy głowę, by udrożnić jego drogi oddechowe. Następnie przez jamę ustną wykonujemy dwa oddechy, a po nich 30 uciśnięć klatki piersiowej. 

Zawał serca i grupy ryzyka 

Udzielając pierwszej pomocy oczywiście musimy wiedzieć, jak to zrobić. Wykonywanie resuscytacji, to umiejętność, którą powinien mieć jednak każdy nas. Wszyscy bowiem możemy znaleźć się w sytuacji, w której niezbędna będzie pierwsza pomoc. Warto zatem udać się na przykładowy kurs pierwszej pomocy, na którym specjaliści pokażą nam, jak możemy uratować drugiej osobie życie. Tymczasem kto w przypadku zawału serca znajduje się w grupie ryzyka? Dziś nie jest to problem, który dotyczy wyłącznie osób w dojrzałym wieku. Z zawałem mierzą się coraz młodsi. Jedną z głównych przyczyn jest oczywiście palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu. Coraz młodsza granica wiekowa związana jest również z obecnym stylem życia młodych ludzi. Nieregularny sen, zła dieta, stres – to wszystko może poważnie odbić się na kondycji naszego serca. Przyczyną zawału mogą być też różnego typu choroby współistniejące. Do najbardziej podstępnych zaliczamy cukrzycę, która bardzo często maskuje objawy, przez co problem staje się trudny do wykrycia. 

Jedną z przyczyn chorób serca może być otyłość

Leczenie zawału serca 

Po zawale należy pozostać pod stałą opieką lekarza. Leczenie natomiast dobierane jest indywidualnie pod każdego pacjenta. Jeśli chodzi o leki farmakologiczne, to zalecane są one m.in. w celu zmniejszania ryzyka powstawania zakrzepów, rozszerzania naczyń krwionośnych, wzmacniania mięśnia sercowego, czy regulacji ciśnienia tętniczego. Jedną z metod leczenia jest również angioplastyka, która polega na wprowadzeniu długiej i cienkiej rurki do tętnicy promieniowej. Dzięki temu przywraca się prawidłowy przepływ krwi w tym naczyniu. Przy stwierdzonym nieprawidłowym funkcjonowaniu naczyń wieńcowych zaleca się zabieg koronarografii. Pozwala on określić ich faktyczny stan. Zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać. Kondycję naszego serca możemy sprawdzić poddając się takim badaniom jak EKG, czy echo serca. Takie badania warto wykonywać co jakiś czas, w ramach profilaktyki, a nie tylko, gdy zauważymy niepokojące objawy. Leczenie zawału to także zmiana stylu życia. W tym wypadku należy na dobre odstawić papierosy, alkohol i kawę. Choć w praktyce nie jest to łatwe, starajmy się również unikać nadmiaru stresu.

Zawał serca dotyka coraz młodsze osoby. Co jest tego główną przyczyną?

Profilaktyka zdrowego serca 

Jedną z przyczyn zawału serca może być także otyłość. Dlatego tak ważna jest właściwa dieta. W jej skład powinny wchodzić warzywa, owoce, chude mięso i produkty z wysoką zawartością błonnika. Unikać należy z kolei m.in. produktów tłustych, czy smażonego mięsa. Kolejnym punktem jest aktywność fizyczna, dzięki której dostarczamy do naszego serca niezbędnej porcji tlenu. Nietypowe objawy zawału serca pokazują nam, jak podstępny jest to problem. Tak jak w przypadku innych chorób, również i atak serca często jest przez nas zwyczajnie bagatelizowany. W związku z tym do lekarza trafiamy, gdy jest już za późno. Z kolei statystyki dotyczące ilości zawałów jasno pokazują, że jest ich dużo, a co gorsza – spotykają coraz młodszych.

Może Cię także zainteresować: Zespół złamanego serca

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia