Rozmowa z Tadeuszem Zagajewskim

297

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rozmowa z Tadeuszem Zagajewskim
Czy możemy czuć się na drodze bezpiecznie? Okazuje się, że względem odpowiedzialności za siebie i innych mamy jeszcze sporo do zrobienia.

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od ponad 20. lat realizuje programy mające na celu szerzenie świadomości w zakresie odpowiedzialności na drodze. Przed Wami rozmowa z Tadeuszem Zagajewskim – prezesem działalności, który jest gościem kolejnej audycji „Z dobrej strony”. 

Centrum Bezpieczeństwa ruchu Drogowego z wyróżnieniem 

25 listopada w Warszawie odbyła się 12. Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Każdego roku z tej okazji wręczane są nagrody i wyróżnienia dla osób, firm, czy instytucji, które w znaczący sposób przyczyniają się do szerzenia świadomości społecznej. Firmą Roku zostało Centru Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. Pozostałymi nominowanymi byli Carlsberg Polska i Volvo Polska. Ponadto prezes łódzkiego CBRD, Tadeusz Zagajewski znalazł się w gronie nominowanych w kategorii Osoba Roku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Kondrat Romik, czy Michał Szczerba – Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zgromadzeni na gali wyrazili przede wszystkim nadzieje, że takie wydarzenia nie będą tylko okazją, by mówić o tym, co jest źle. To są bowiem najlepsze momenty, by wdrożyć prawidłowe działania naprawiające obecną sytuację. 

Gala Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nagradza działalności, które uświadamiają jak poprawić bezpieczeństwo na ulicach

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – działania 

Jak wyżej wspomnieliśmy, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od lat działa w zakresie szerzenia bezpieczeństwa ruchu na polskich drogach. Ściśle współpracuje nie tylko z różnymi firmami i instytucjami, ale i służbami mundurowymi. „Działanie i edukacja” – tak najlepiej można podsumować misję CBRD w Łodzi. Głównym celem jest bowiem ratowanie ludzkiego życia. W przypadku edukacji z kolei im wcześniej zostanie ona wdrożona, tym lepsze będą efekty. Dlatego działania z zakresu bezpiecznego zachowania na drodze warto wdrażać już najmłodszym, którzy najłatwiej się uczą i najlepiej zapamiętują. Działania CBRD obraca się zarówno w wyposażenie w sprzęt ratowniczy, jak i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. 21 września b.r. działalność była jednym z głównych organizatorów XVII Międzynarodowej Konferencji pt. „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Pierwsza Pomoc”. Podczas kilkudziesięciu wykładów została poruszona m.in. kwestia nadmiernego przekraczania dozwolonej prędkości, czy problem związany z osobami z niepełnosprawnością jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego. Sama konferencja była przede wszystkim otwartą dyskusją na temat tego, co należy zmienić. 

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od lat realizuje programy w zakresie edukacji na rzecz świadomości bezpiecznego poruszania się po drogach.

Dlaczego na polskich drogach nadal nie jest bezpiecznie?

Czy na polskich drogach jest bezpiecznie? Rozmowa z Tadeuszem Zagajewskim nie pozostawia co do tego większych wątpliwości. „Z roku na rok można powiedzieć, że jest coraz bezpieczniej. Jesteśmy jednak egoistami, na drodze zauważamy wyłącznie siebie. Jeżeli dodamy do tego zmiany przepisów, które nie do wszystkich docierają, nie wszyscy chcą je poznać, to w tym momencie zaczyna się pewnego rodzaju mętlik. Do tego dodajmy coś, co należy nazwać agresją na drodze. Jesteśmy wobec siebie trochę agresywni. Jeśli uzbroimy się w coś, co nazywane jest cierpliwością i spokojem, to będziemy spostrzegawczy i uprzejmi wobec siebie”.– mówi prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. To, co najbardziej powoduje, że na polskich drogach nadal bywa groźne, to nasza brawura. Wsiadamy za kierownicę pod wpływem alkoholu, przechodzimy przez jezdnię wpatrzeni w telefon. Niecierpliwimy się, gdy na przejściu dla pieszych osoba z niepełnosprawnością potrzebuje kilka sekund więcej, by przejść na drugą stronę ulicy. W związku z tym najlepszą radą jest zwyczajna wzajemna życzliwość na co dzień, która automatycznie przełoży się na bezpieczeństwo na drodze. 

Rozmowa z Tadeuszem Zagajewskim

Może Cię także zainteresować: Osoba z niepełnosprawnością w ruchu drogowym

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia