Polska elektrownia atomowa – drugie podejście

659

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pierwsza elektrownia jądrowa będzie oparta na doświadczeniach firm Westinghouse i Bechtel z budowy bloków jądrowych w USA

Przypomnijmy, pod koniec lat 70-tych XX wieku Polska miała szansę dołączyć do grona krajów posiadających elektrownie jądrowe. Wystartował projekt budowy dwóch elektrowni atomowych, EJ Żarnowiec oraz EJ Warta. Niestety panujący wtedy w Polsce głęboki kryzys gospodarczy, doprowadził do zmiany rządu, ten z kolei w dniu 17 grudnia 1990 roku, podjął uchwałę o postawieniu inwestycji „Elektrownia Jądrowa Żarnowiec w budowie” w stan likwidacji. Niespełnione marzenia, kosztowały Polskę ok. 2 miliardy dolarów a nasza energetyka pozostała przy „jedynie słusznej” opcji węglowej. Po ponad 30 latach, przed Nami druga szansa, ale czy ją wykorzystamy? Polska elektrownia atomowa – drugie podejście.

Polska elektrownia atomowa – po co nam to

Od lat podstawowym surowcem energetycznym w Polsce był węgiel kamienny oraz węgiel brunatny. Dzisiaj do głosu dochodzą źródła energii odnawialnej, niestety ich udział w rynku jest niski. Jak informuje portal „rynek elektryczny”, pod koniec 2022 roku, udział procentowy poszczególnych źródeł energii wyglądał następująco:

Źródło energiiUdział w rynku
Elektrownie oparte na węglu kamiennym55,93%
Elektrownie oparte na węglu brunatnym25,93%
Elektrownie gazowe6,53%
Elektrownie wiatrowe8,28%
Elektrownie wodne1,31%
Inne źródła odnawialne2%

Z tabeli jasno wynika, że 88% energii w Polsce pochodzi ze spalania paliw kopalnych, pora zmienić te proporcje.

Polska elektrownia atomowa – założenia

Przyjęty przez polski rząd program jądrowy, ma przede wszystkim zapewnić krajowi odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego. Zwiększając stopniowy udział elektrowni jądrowych na rynku produkcji energii, będzie możliwa stabilizacja cen prądu dla odbiorcy końcowego. Osiągnięta będzie większa niezależność od dotychczasowych dostawców paliw kopalnych.

Elektrownia jądrowa zbudowana w oparciu o nowoczesne technologie, ma „źywotność na poziomie 60÷80 lat, dzięki temu koszty takiej inwestycji rozkładają się na bardzo długi okres. Stabilność i przewidywalność cen energii pochodzącej z elektrowni jądrowej, jest możliwa dzięki niskim kosztom eksploatacji takiego obiektu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, EJ Barakah z południowokoreańskimi reaktorami APR 1400.

Kolejnym pozytywem posiadania siłowni jądrowych jest ogrom pożytków dla środowiska naturalnego. Jakich? Ano w przypadku elektrowni atomowej nie występuje emisja dwutlenku węgla (CO2), związków azotu i siarki (SOx i NOx) oraz pyłów. Z kolei korzystając z doświadczeń państw, które od wielu lat eksploatują elektrownie jądrowe, będziemy mogli bezpiecznie składować niewielkie ilości odpadów z elektrowni.

Po upadku pierwszego programu jądrowego z ubiegłego wieku, przed polskimi instytucjami naukowymi oraz przemysłem zamknęła się możliwość udziału w nim. Współczesny program, ponownie daje szansę na rozwój w dziedzinie energetyki jądrowej.

Polska elektrownia atomowa – drugie podejście – lokalizacja

Już od roku 2017 były prowadzone badania lokalizacyjne oraz środowiskowe, które doprowadziły do wyboru miejsca na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wybór padł na pomorskie Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, gdyż ta lokalizacja spełnia wszelkie wymagania środowiskowe dla tego typu obiektów i jest bezpieczna dla mieszkańców. Początkowy wybór obejmował 92 lokalizacje, w których analizowano oddziaływanie elektrowni jądrowej na okoliczne środowisko oraz zdrowie sąsiadujących mieszkańców. Drugim równie istotnym aspektem badań był wpływ środowiska na bezpieczeństwo elektrowni.

Polska elektrownia atomowa - drugie podejście. Mapa Google z lokalizacją Lubiatowo - Kopalino.
Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, prawdopodobnie w tej lokalizacji powstanie pierwsza polska Elektrownia Jądrowa.

Wstępnie brane są pod uwagę jeszcze dwie lokalizacje budowy elektrowni jądrowych, Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino oraz Pątnów, w którym funkcjonuje ZE PAK.

Polska elektrownia atomowa – wybór wykonawcy

Elektrowni Jądrowa Vogtle w Stanach Zjednoczonych, dwa reaktory AP1000® pracują, następne dwa w budowie.

Wyboru technologii budowy elektrowni jądrowej oraz wykonawcy, dokonano po analizie trzech ofert. Amerykańska firma Westinghouse Nuclear zaproponowała reaktory AP 1000, francuski koncern Électricité de France zaoferował reaktory EPR o mocy 1600 MW, z kolei trzeci oferent południowo-koreański Korea Hydro & Nuclear Power zaproponował reaktory APR 1400. Wybrano sprawdzoną i bezpieczną technologię rodem z USA, nie oznacza to końca negocjacji z pozostałymi oferentami ponieważ PPEJ, czyli Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada zbudowanie sześciu reaktorów w dwóch elektrowniach atomowych. Ze słów premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że obecnie planowana jest budowa sześciu reaktorów, w trzech lokalizacjach.

Po wizycie wicepremiera Jacka Sasina w Seulu, wiemy że został podpisany list intencyjny ze stroną koreańską, o współpracy przy budowie drugiej elektrowni jądrowej. Obiekt ma powstać w Pątnowie, na terenie ZE PAK, ocenia się że istniejąca infrastruktura energetyczna oraz doświadczone zasoby ludzkie przemawiają za tą lokalizacją.

Opcja amerykańska

Opcja amerykańska to oferowany przez Westinghouse Nuclear reaktor AP1000®, to reaktor generacji III+. Charakteryzuje go modułowa konstrukcja, zapewniająca najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 Mwe. Najistotniejszą cechą tego generatora są całkowicie pasywne systemy bezpieczeństwa. Jak informuje Westinghouse, reaktory AP1000® są szeroko znane w świecie. W elektrowni Vogtle w Stanach Zjednoczonych pracują dwa bloki tego typu, Chiny użytkują cztery bloki AP1000®, przy czym obecnie trwa budowa następnych czterech. Ukraina zdecydowała się na budowę dziewięciu bloków w technologii Westinghouse AP1000®. Trwają prace nad kolejnymi lokalizacjami w USA, Wielkiej Brytanii oraz Europie Środkowej.

Technologia południowokoreańska

Koreańska Elektrownia Jądrowa Shin-Kori, ta planowana w Pątnowie może wyglądać podobnie.

Proponowany przez Koreę Południową APR 1400, to reaktor typu PWR czyli wodny-ciśnieniowy. Podczas reakcji rozszczepienia atomów zachodzącej w reaktorze, powstała w ten sposób energia podgrzewa wodę, która trafia do wytwornicy pary. Tutaj podgrzewa wodę o niższej temperaturze oraz ciśnieniu, ta z kolei obraca turbiną. Oba obiegi wody są od siebie odseparowane, dzięki temu ryzyko wycieku radioaktywnego jest zminimalizowane. Reaktory APR1400 są na tyle nowoczesne, że są klasyfikowane jako generacja III+. Spełniają wymagania regulatorów krajowych, amerykańskich oraz europejskich. Z dokumentacji KHNP wynika, że żywotność bloków reaktorów APR1400 określana na 60 lat, klasyfikuje je jako generację III oraz III+. Reaktory II generacji charakteryzują się żywotnością krótszą o 20 lat. Reaktory APR1400 pracują nie tylko w Korei, w elektrowni Barakah na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich pracują dwa bloki tego typu. Niedługo mają do nich dołączyć kolejne dwa.

Zachodząca w Polsce transformacja energetyczna, docelowo ma bazować wyłącznie na energetyce jądrowej oraz odnawialnych źródłach energii co uniezależni Polskę od dotychczasowych dostaw gazu, ropy oraz węgla. Harmonogram przyjęty przez polski rząd, zakłada że start budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nastąpi w 2026 roku. Uruchomienie w niej pierwszego bloku energetycznego planowane jest na 2033 rok. Polska elektrownia atomowa – drugie podejście. Jak te działania wpłyną na politykę zero emisyjności oraz elektro mobilność w Polsce, czas pokaże.

Polecam ciekawe wideo: 15 LARGEST Nuclear Facilities in the World

Może cię również zainteresować: Polska elektrownia jądrowa – retrospekcja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia