97 Urodziny Gdyni (1926-2023) / 4-12.02

359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

97-Urodziny-Gdyni-1926-2023.
Najbardziej charakterystyczne symbole Gdyni. Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica" oraz Statek-muzeum "Dar Pomorza".

Ratyfikacja Traktatu Wersalskiego pomogła Polsce w uzyskaniu dostępu do morza, niestety bez portu. Dwa lata po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, doszło do zaślubin Polski z morzem. Uroczystość zaślubin miała miejsce w Pucku, 10 lutego 1920 roku. Wiosną tego samego roku, wystartowały intensywne poszukiwania najlepszej lokalizacji, dla budowy pierwszego portu morskiego  niepodległej Polski. 97 Urodziny Gdyni (1926-2023).

97 Urodziny Gdyni (1926-2023) – budowa

Osobą odpowiedzialną za wybór najlepszego usytuowania przyszłego portu, został inż. Tadeusz  Wenda. Szybko bo już w czerwcu 1920 roku, Tadeusz Wenda zakończył rekonesans po 146 km pasie polskiego wybrzeża i złożył w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych sprawozdanie. W nim, między innymi napisał: „(…) najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku”.
W wybranej lokalizacji ruszyły prace konstrukcyjne związane z budową tymczasowego portu wojennego oraz przystani dla rybaków. Decyzję „o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”, podjął Sejm uchwałą z dnia 23 września 1922 roku. Rozpoczęcie inwestycji stało się sygnałem do rozwoju Gdyni, która w roku 1921 liczyła 1268 mieszkańców by w 1926 roku osiągnąć liczbę 12 tys. obywateli. 10 lutego 1926 roku, stał się datą historyczną dla Gdyni, bowiem tego dnia rozporządzeniem Rady Ministrów uzyskała prawa miejskie.

Co czeka mieszkańców i gości w 97 podczas obchodów

4 lutego – Urodzinowy bal dla dzieci „Roztańczymy Gdynię” Impreza karnawałowa stanie się okolicznością sprzyjającą tańcom i zabawom na parkiecie. Bal odbędzie się w dwóch turach: od godz. 10.00 do godz. 12.00 oraz od godz. 14.00 do godz. 16.00. Na uczestników będą czekały m.in. zabawy z animatorami, taniec limbo, tor przeszkód, zadania sportowe, foto budka, kolorowe przypinki czy zabawy z chustą i pomponami. Gdyńskie szkoły taneczne zaprezentują kilkuminutowe pokazy, zaproszą także dzieci do zabawy wraz z indywidualnymi lekcjami tańca. Na dzieci biorące udział w balu, przewidziano pamiątkowe upominki, wszystko odbędzie się w Polsat Plus Arenie Gdynia.

97 Urodziny Gdyni (1926-2023) Plakat imprezy urodzinowej.
Tegoroczny plakat obchodów rocznicowych.

5 lutego – Msza święta w intencji miasta. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10:00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

10 lutego -Główne obchody 97. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Na godz. 12:00 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej. O godz. 17:00 w Teatrze Miejskim w Gdyni rozpocznie się uroczysta, urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie gdynia.pl. W trakcie obrad nastąpi wręczenie medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagród „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji 2022 rokSesję uświetni koncert formacji SIDOR x S-AGE.

Główne obchody

10 lutego – Muzeum Miasta Gdyni i jego atrakcje. Muzeum zaprasza na urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach oraz wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. Z okazji urodzin Gdyni będzie można zobaczyć muzeum od kuchni i wziąć udział w oprowadzaniu po muzealnych magazynach. Opiekunowie zbiorów i kultury materialnej oprowadzą uczestników po miejscach na co dzień niedostępnych. W ich trakcie zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: Gdzie są gromadzone muzealne skarby? Co się dzieje z muzealiami po zakończeniu wystawy? Oprowadzanie odbędzie się w kilku turach. 10 lutego o godz. 10.00 poprowadzą je Gabriela Zbirohowska-Kościa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 12.00 na gości będą czekać Anna Śliwa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Natomiast o godz. 15.00 zwiedzanie poprowadzą Katarzyna Gec z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.
Tego dnia wstęp na oprowadzanie jest bezpłatny. W każdej turze może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie muzeum.

11 lutego – o godz. 14:00 Muzeum Miasta Gdyni otworzy przed zwiedzającymi swoje magazyny, po których oprowadzą Weronika Szerle z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. W tym dniu wstęp jest płatny. Oprowadzanie wliczone w cenę biletu do muzeum. W zwiedzaniu może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie internetowej muzeum.

97 Urodziny Gdyni (1926-2023) – również coś dla seniorów

11 lutego – Polsat Plus Arena Gdynia „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Tego dnia prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek zaprasza mieszkańców na obchody urodzin Gdyni. Motywem przewodnim będą lata dwudzieste i trzydzieste, a atrakcje i program przygotowano przede wszystkim z myślą o gdyńskich seniorach.
Od godz. 13.00 do godz. 16.30 będzie działać strefa urody i zdrowia. Wszyscy chętni będą mogli tam m.in. skorzystać z porad podologa, dietetyka, fizjoterapeuty czy kosmetologa, a także zbadać poziom cukru i ciśnienia. Zaplanowano również warsztaty kreatywne w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych.
Nie zabraknie też strefy foto oraz kawiarni.
Główną atrakcją będzie koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie…”, który rozpocznie się o godz. 15.45. Ze sceny wybrzmią największe przeboje lat dwudziestych i trzydziestych. Wykonają je artyści z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Zaproszenia będzie można odbierać od 1 lutego w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27). Mile widziane elementy ubioru z epoki.

Polsat Plus Arena Gdynia - dawna Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia.
Polsat Plus Arena Gdynia – dawna Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia.

11 lutego – Konsulat Kultury. Obchody 97 Urodzin Gdyni, to również wizyta w Konsulacie Kultury, czyli dawnym Domu Marynarza Szwedzkiego, gdzie odbędą się dwa spacery z przewodnikiem – jeden dla dorosłych i młodzieży, a drugi dla rodzin z dziećmi. W tym ciekawym miejscu, zwiedzający poznają szereg tajemnic i niezwykłą historię związaną z powstaniem gdyńskiego portu i rozwojem miasta. Goście poznają wnętrza i historię budynku, dowiedzą się m.in., co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę.
W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.
Drugi spacer „Dzieci grandzą w Konsulacie!” odbędzie się o godz. 13.00 i poprowadzi go Danuta Ślipy. Uczestnicy zajrzą tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Przejdą od piwnicy po strych, by wsłuchać się w dawne dźwięki, poczuć dawne zapachy i poszukać ducha.
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.

Na zakończenie

12 lutego – Muzeum Miasta Gdyni zaprasza o godz. 14:00, na wystawę „Gdynia – dzieło otwarte”, po której zwiedzających oprowadzi Weronika Szerle.
Wystawa obrazuje wielowątkowość historii Gdyni.  U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni.
Udział w oprowadzaniu jest wliczony w cenę biletu do muzeum. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób. Wejściówki są do nabycia na stronie internetowej muzeum.

Polecam wideo, rzut oka na miasto: Gdynia Seaside I 4K

Może cię również zainteresować: Największa tragedia na Bałtyku – 78 rocznica zatopienia MS Wilhelm Gustloff

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia