Alpakoterapia dla osób niepełnosprawnych

466

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alpakoterapia jest doskonałą formą terapii dla osób niepełnosprawnych

Alpakoterapia dla osób niepełnosprawnych to doskonała forma terapii z udziałem zwierząt. Alpaka jest niezwykle łagodna, przyjacielska, bystra i wrażliwa, co sprawia, że jest doskonałym towarzyszem do zabaw. Wspomaga również rehabilitację ruchową oraz umysłową osób z niepełnosprawnościami.

Alpaka przyjacielem człowieka

Alpaki to bardzo łagodne i przyjacielskie zwierzęta, dlatego świetnie nadają się do pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi

Alpaka jest ssakiem parzystokopytnym z rodziny wielbłądowatych, zamieszkuje tereny Ameryki Południowej, a najczęściej spotkać ją można na terenach górskich. Jest średniej wielkości ssakiem z charakterystycznymi, dużymi oczami i mięciutkim futerkiem. Długość życia alpaki waha się od 15 do 25 lat, i co bardzo ważne – jest zwierzęciem stadnym i nie może żyć samotnie. Jest roślinożerna, dlatego przez cały rok powinna mieć dostęp do siana, a latem do świeżej trawy. Jej przysmakiem są również marchewki, wysłodki buraczane, lucerna i gałązki drzew iglastych. Wełna alpaki w przeciwieństwie do owczej wełny jest hipoalergiczna, oznacza to, że nie powoduje uczuleń. Alpaka to jedno z najbardziej urodziwych zwierząt, jakie możemy spotkać. Jest łagodna i bystra, pozwala się głaskać, karmić i przytulać, dzięki czemu zyskała miano przyjaciela człowieka.

Czym jest alpakoterapia

Alpakoterapia to obok dogoterapii i hipoterapii jedna z dziedzin zooterapii, czyli leczenia z udziałem zwierząt. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie ze zwierzętami ma dobroczynny wpływ na człowieka. Doskonale działa przede wszystkim na osoby chore, starsze oraz dzieci. Jako że alpaka ma spokojną i łagodną naturę, oraz jest zwierzęciem inteligentnym, doskonale nadaje się do zooterapii. Nie boi się ludzi – wręcz przeciwnie uwielbia ich towarzystwo. Podstawą alpakoterapii jest bezpośredni, leczniczy kontakt z pacjentem. Polega na wychodzeniu z nią na spacer, karmieniu, głaskaniu, przytulaniu się, co powoduje podwyższenie poziomu endorfin i w konsekwencji lepsze samopoczucie.

Zajęcia z alpakami uspokajają, zmniejszają poziom lęku i stresu. Stymulują także zmysły i pobudzają aktywność fizyczną oraz uczą nas empatii. Pacjent ma odczucie, że może się kimś zaopiekować, przez co buduje pewność siebie. Alpakoterapia stymuluje układ nerwowy i rzutuje na rozwój kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Ważne jest, aby pamiętać, że alpakoterapia nie jest autonomiczną formą terapii. Stanowi jednak świetny dodatek uzupełniający specjalistyczne sposoby leczenia.

Alpakoterapia dla osób niepełnosprawnych – cele

Celem alpakoterapii jest głównie poprawa sfery emocjonalnej oraz sprawności fizycznej pacjenta. Praca z alpakami doskonale wpływa na osoby zmagające się z różnymi problemami emocjonalnymi. Pomaga im między innymi w:

-budowaniu pewności siebie i poczucie własnej wartości;

-pomaga wyrażać emocje;

-łagodzi różnego rodzaju lęki i uczy odprężania się;

-uczy akceptacji własnych ograniczeń oraz rozwija empatię;

Alpakoterapia pozytywnie wpływa również na osoby zmagające się z niepełnosprawnością ruchową. Wspomaga takie procesy jak:

-poprawę równowagi ciała;

-normalizację napięcia mięśniowego oraz stymulację pracy mięśni;

-ćwiczy motorykę małą i dużą;

Osoby, które mają problemy werbalne, poprzez alpakoterapię mogą być stymulowane do nawiązywania kontaktu z otoczeniem. Dzięki kontaktowi ze zwierzęciem u pacjenta pobudzają się wszystkie zmysły. Poprawia się również koncentracja i zapamiętywanie. Znacznie zwiększa się zasób słownictwa i poziom komunikacji werbalnej.

Alpakoterapia – dla kogo?

Alpakoterapia w Polsce dopiero się rozwija, ale z roku na rok zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Na chwilę obecną z terapii z tymi zwierzętami można już skorzystać w wielu punktach w całym kraju. Wielu terapeutów to ludzie z pasją, którzy wykorzystują zdobyte umiejętności w pracy z pacjentami. Kończąc odpowiednie kursy, są doskonale przygotowani do pracy z osobami wymagającymi leczenia. Dostosowują program do indywidualnych potrzeb pacjenta. Alpakoterapia dedykowana jest dla osób z:

-zaburzeniami nerwicowymi, lękowymi bądź depresją oraz problemami emocjonalnymi;

-niepełnosprawnością ruchową, jak również przechodzące rehabilitację po kontuzjach i urazach;

-zespołem Downa;

-autyzmem;

-mózgowym porażeniem dziecięcym;

-niepełnosprawnością intelektualną;

-zespołem Aspergera;

-nadpobudliwością psychoruchową (ADHD);

-trudnościami w nauce;

-zaburzeniami zachowania;

-obniżoną samooceną po traumatycznych doświadczeniach;

Alpakoterapia dla osób niepełnosprawnych – koszty

Kontakt z alpakami bardzo dobrze wpływa na dzieci, osoby niepełnosprawne, starsze i samotne

Alpakoterapia nie jest tylko przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Cieszy się coraz większą popularnością również u dzieci zdrowych. Najmłodsi wprost je uwielbiają! Alpaki są śliczne, dlatego nie bez powodu nazywamy je „żywymi maskotkami”. Te urokliwe zwierzątka chętnie bawią się z dziećmi. W związku z tym coraz częściej maluchy i nie tylko, właśnie w alpakarni spędzają swój wolny czas. Doskonałym pomysłem jest zorganizowanie w tym miejscu dla nich przyjęcia urodzinowego, lub na przykład dnia dziecka. Indywidualny koszt terapii z alpakami waha się od 100 do 200 zł za godzinę. Znacznie taniej będzie jeśli wybierzemy się na zajęcia grupowo. Nie jest to więc zbyt wygórowana cena, tym bardziej, że koszty utrzymania tych zwierząt są dosyć wysokie.

Przeczytaj także: Zumba dla osób niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia