Jak odróżnić Alzheimera od demencji?

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak odróżnić Alzheimera od demencji?
Wsparcie bliskich jest nieodłącznym elementem zarówno w przypadku Alzheimera, jak i demencji.

Kłopoty z pamięcią, czy zaburzenia koncentracji to typowe problemy u ludzi starszych. Nie zawsze jednak muszą one oznaczać konkretne zaburzenia. Jak odróżnić Alzheimera od demencji? W jaki sposób leczymy te dolegliwości? 

Jak odróżnić Alzheimera od demencji – charakterystyczne objawy 

Alzheimer i demencja są przez społeczeństwo bardzo często jednakowo traktowane. Jednym z głównych powodów są bardzo podobne objawy. Choroba Alzheimera to otępienie, które powoduje uszkodzenia w korze mózgowej. Symptomy tej dolegliwości zazwyczaj rozwijają się latami. Początkowo osoba starsza zaczyna zapominać o prostych, codziennych czynnościach. Ponadto miewa trudności m.in. z odnajdywaniem prawidłowych słów. Z czasem dochodzi do coraz większych zaburzeń osobowości. Pojawiają się zaburzenia nastroju, a nawet zachowania agresywne. W dalszych etapach choroba Alzheimera powoduje coraz większą utratę samodzielności aż do praktycznie całkowitej zależności. Początki demencji wyglądają niemal identycznie. Przykładowo senior nie może przypomnieć sobie, np. w jakim celu wszedł do pokoju. Przy demencji pogarsza się także wzrok i słuch, co także często przypisywane jest typowym dolegliwościom wśród osób starszych. W demencji osoba senior doświadcza także wahań nastroju. Niektóre objawy są też kłopotliwe dla otoczenia m.in. częste zadawanie tych samych pytań. 

Jednym z początkowych objawów choroby Alzheimera są m.in. silnie wahania nastroju.

Alzheimer kontra demencja – bądź czujny 

Konieczność powtarzania identycznych poleceń wynika oczywiście z problemów z pamięcią. Jak odróżnić Alzheimera od demencji? Podstawową różnicą jest fakt, że Alzheimer to tak naprawdę jedna z najczęstszych konsekwencji demencji. Obok choroby Alzheimera mamy również demencje z ciałami Lewy’ego, demencję naczyniową i demencję czołowo-skroniową. Wszystkie te dolegliwości łączy jednak kilka czynników. Jednym z nich jest fakt, że na początku nie dają zwykle większych objawów, a ewentualne symptomy przypisujemy zupełnie innym dolegliwościom. Jedną z charakterystycznych cech choroby Alzheimera jest m.in. to, że chory ma trudności z nauczeniem się nowych rzeczy. Z kolei wydarzenia z przeszłości pamięta co do najmniejszego szczegółu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż obszar w mózgu, który odpowiada za bieżącą pamięć staje się coraz mniejszy. Postępująca demencja, czy choroba Alzheimera generują wiele niebezpiecznych sytuacji. Jedną z nich jest coraz gorsza orientacja w przestrzeni. 

Początek demencji to dla seniora częste trudności z wykonywaniem prostych, codziennych czynności.

Jak odróżnić Alzheimera od demencji – diagnostyka i leczenie 

W związku z tym nierzadko dochodzi do epizodów, w których chory przykładowo gubi drogę do domu. Jak wyżej wspomnieliśmy, choroba Alzheimera jest pewnego rodzaju rodzajem demencji. Nie każda demencja musi zatem oznaczać chorobę Alzheimera. Przyczyn występowania tego typu dolegliwości może być kilka. Jednym z czynników, które może przyspieszać ich postępowanie jest, np. udar mózgu, który jest charakterystyczny dla demencji naczyniowej. W tym wypadku wiele zależy m.in. od lokalizacji uszkodzenia mózgu. W przypadku diagnostyki to zazwyczaj jest ona kilkuetapowa. Opiera się głównie na przeprowadzeniu licznych rozmów w celu ustalenia postępowania zaburzeń. W tym celu pacjenci przykładowo kierowani są do neurologa, czy psychiatry. Jeżeli chodzi o leczenie, to na ten moment opiera się ono jedynie na możliwie jak największym hamowaniu postępowania choroby. Obok odpowiednio dobranej farmakoterapii niezwykle ważna jest aktywizacja społeczna. 

Jednym z elementów terapii zapobiegającej rozwojowi demencji jest m.in. aktywizacja społeczna.

Profilaktyka u osób starszych 

Śmiało można stwierdzić, że stymulacja mózgu u osób starszych jest niemal tak samo ważna, jak u najmłodszych. Stąd pojawienie się m.in. takich miejsc jak popularne Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dzięki nim seniorzy dostają szansę rozwoju swoich pasji i zainteresowań w wielu dziedzinach. Ponadto unikają izolacji społecznej. Wszystko to ma znaczący wpływ na hamowanie rozwoju objawów demencji. W momencie pojawienia się tego problemu nie można zapominać o jeszcze jednej, istotnej roli – działania opiekunów. Tu warto podkreślić, że osoby starsze z demencją potrzebują przede wszystkim wsparcia i cierpliwości. W zaawansowanym stadium taka opieka wymaga zaangażowania i logistyki. Zaopatrzenie w odpowiednie sprzęty, czy zabezpieczenie mieszkania to tylko niektóre z wyzwań. Dla bliskich ciężkim momentem są również sytuacje, gdy senior przestaje ich rozpoznawać, traktując jak obcą osobę. 

Oswoić starość 

Agata Strzałka, wieloletnia opiekunka osób starszych nie ma wątpliwości, że opiekunom niezbędne jest wsparcie – przede wszystkim psychologiczne. Tym bardziej że w Polsce opieka nad osobami starszymi zwykle spada na ich najbliższych. Zupełnie inaczej ta kwestia wygląda, np. w Niemczech, gdzie zatrudnianie opiekunów jest pewnego rodzaju standardem. Nasza ekspertka podkreśla również jak ważna jest obserwacja niepokojących objawów „Typowe zachowanie, które powinny nas zaniepokoić to zmienność nastrojów, przygnębienie i przede wszystkim zapominanie pojedynczych słów, nazwisk, nieumiejętność wypowiedzenia myśli”. W tej kwestii ważne jest jeszcze jedno – oswoić lęk przed starością i co najważniejsze – nie bać się głośno mówić o problemach seniorów.

Przeczytaj także: Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia