Kulinarna Nawigacja – nowalijki

349

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, czas na nowalijki

W dzisiejszej audycji z cyklu „Kulinarna Nawigacja” Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali na temat zbliżającej się wiosny i nowalijek. Ubolewali także nad przerażająco wysokimi cenami warzyw i ogólną drożyzną. Udało im się również przygotować dla nas zapiekanego pora, pyszną marchewkę z groszkiem i racuchy z cukinii.

Kulinarna Nawigacja – nowalijki – o wysokich cenach warzyw

W pierwszej części audycji, Panowie wspomnieli o zbliżającej się wiośnie, mimo iż za oknami biało i -5 stopni Celsjusza. Jeśli mowa o wiośnie, to czas na nowalijki, a te najlepsze i najzdrowsze znajdziemy tylko na osiedlowym bazarku. Niestety ceny warzyw w tym roku przerażają, ponieważ wszystko podrożało dwukrotnie! I tak za ogórka przyjdzie nam zapłacić 15 zł, a cena papryki sięga już nawet 25 zł. Prowadzący zgodnie stwierdzili, że jest to stu procentowa podwyżka i zastanawiali się skąd to wszystko wynika. Tym bardziej, że jak zauważył Pan Paweł, ceny na rynkach paliwowych, zarówno baryłki ropy, jak i gazu, są niższe niż przed wybuchem wojny na Ukrainie. Panowie wspomnieli również o Polskich szklarniach, które zostały zniszczone przez system i wyparte przez importerów.

Czas coś ugotować

Racuchy z cukinii to łatwy i szybki przepis na pyszny obiad

W dzisiejszym programie w naszej kuchni zagościły mimo wszystko — warzywa! Na początek Pan Jarosław przygotował pora w najprostszej postaci. Pokroił go w słupki 4-5 cm, ułożył ciasno w rondelku, dodał masełko i zioła, podlał białym winem i śmietanką. Następnie zapiekł wszystko w piekarniku. Drugim daniem prostym i smacznym była marchewka z groszkiem, którą można przygotować na wiele sposobów. Nasz kucharz przygotował również cukinię faszerowaną salsą warzywną. A na koniec zaserwował nam prawdziwą ucztę dla miłośników racuchów. Dziś przyrządził je z cukinii z przesmażonym porem lub cebulką i czosnkiem. Po dokładne przepisy na wszystkie dania, zapraszamy do wysłuchania całej audycji „Kulinarnej Nawigacji”.

W ostatniej części programu, Panowie rozmawiali krótką chwilę na temat serów i wyrobów seropodobnych. Przestrzegali przed tymi drugimi, które pod wpływem wysokich temperatur, np. podczas zapiekania uwalniają wszystko co najgorsze. Prawdziwe sery to takie, które wymagają długiego procesu produkcji, bez żadnego przyspieszania i fałszowania.

Kulinarna Nawigacja – nowalijki

Więcej odcinków „Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia