Praca sezonowa – czy to się opłaca?

276

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Praca sezonowa – czy to się opłaca
Coraz więcej ofert pracy sezonowej dotyczy stanowisk w biurze.

Praca sezonowa – czy to się opłaca? Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie taki rodzaj umowy zyskuje na popularności. Zapraszamy na rozmowę z Yulią Zahorodnyą, reprezentująca dział sprzedaży w firmie VIPoL. 

Na co należy zwrócić uwagę? 

Na co trzeba zwrócić uwagę przeglądając oferty pracy sezonowej? Po pierwsze, warto skorzystać z dobrodziejstwa internetu. Chodzi oczywiście o opinie internautów na temat danej firmy. Potencjalnego pracodawcę trzeba bowiem dobrze zweryfikować. Nie mało mieliśmy niespodzianek, w których np. okazywało się, że dana firma nie istnieje. Kolejną kwestią jest uważne przeczytanie umowy i warunków zatrudnienia. Tu należy zwrócić uwagę m.in. na określenie: 

– czasu pracy; 

– zakresu obowiązków;

– stawki godzinowej;

– terminu wypłaty wynagrodzenia; 

Praca sezonowa, przeciętnemu Kowalskiemu może kojarzyć się z zatrudnieniem w charakterze sprzątaczki, kelnerki, czy zbierania owoców. Tymczasem coraz więcej ofert w tym zakresie dotyczy pracy biurowej. Nasza ekspertka dodaje, że wśród najczęściej poszukiwanych stanowisk jest np. konsultant telefoniczny, czy specjalista ds. sprzedaży. Największym popytem cieszą się jednak branże gastronomiczne i hotelarskie. Yulia Zahorodnya podkreśla, że już teraz zaczął się wzrost ofert pracy sezonowej, który z każdym tygodniem z pewnością będzie narastał. 

Praca sezonowa nadal wielu ludziom kojarzy się m.in. z pracą w ogrodzie.

Czy pracodawca ma w tej sytuacji większe wymagania? 

Nasza ekspertka przyznaje, że często pracodawcy oferujący pracę sezonową mają większe wymagania wobec swoich pracowników. Wspomniane wymogi dotyczą przede wszystkim elastyczności i dostępności w określonych terminach. Zaznacza jednak, że wszystkie te aspekty muszą być zawarte w umowie i pod żadnym pozorem nie mogą naruszać praw pracownika. W trakcie rozmowy okazało się również, że praca sezonowa z powodzeniem może być wykonywana przez osoby z niepełnosprawnościami. Oczywiście w tym wypadku największym zainteresowaniem cieszą się wspomniane prace biurowe. Niemniej w Polsce mamy projekty mające na celu ułatwienie osobom z niepełnosprawnością wejście na rynek pracy, w tym pozyskanie tymczasowego zatrudnienia. Do głównych obowiązków pracodawcy w tym zakresie należy w głównej mierze przygotować umowę  na czas określony. W praktyce umowa sezonowa różni się od stałego zatrudnienia wyłącznie wzmianką o określonym czasie pracy. 

Praca sezonowa – czy to się opłaca? 

Według naszej rozmówczyni praca sezonowa jest opłacalna, co dostrzegają sami pracodawcy. Dlaczego? Powodem jest redukcja kosztów. W efekcie praca sezonowa może przynieść pracownikowi większe zarobki, niż gdyby był zatrudniony na etacie. Yulia Zahorodnya podkreśla, że według danych z końca kwietnia poziom bezrobocia w Polsce jest bardzo niski. Z drugiej strony mamy inflacje, która generuje o wiele większe koszty życia. I dlatego właśnie praca sezonowa może w prosty sposób nieco podnieść poziom jego jakości. Sezon letni z pewnością będzie obfitował w oferty z branży rolnictwa, Polskie rolnictwo do tej pory w dużej mierze bazowało m.in. na pracownikach z Ukrainy. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat do Powiatowych Urzędów Pracy wpłynęło aż 996 tysięcy wniosków o wydanie zezwolenie na pracę sezonową. Znaczna część tych wniosków dotyczyła właśnie zatrudnionych Ukraińców.

Rozmową z Yulią Zahorodnyą miała miejsce w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać w każdy poniedziałek po g. 16:00.

Rozmowa z Yulią Zahorodnyą

Posłuchaj także: Podróż życia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia