Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim – Złota Strzała

569

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim - Złota Strzała

Pomimo, że Zamek Golubski był światkiem niejednego turnieju łuczniczego, w dniach 8÷11 czerwca odbędzie się wydarzenie sportowo-historyczne pt. „Złota Strzała – I Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim”.

Turniej

Gospodarz Zamku Golubskiego, Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego już już od kilku lat cyklicznie organizuje Mistrzostwa Polski Łucznictwa Tradycyjnego. W tym roku łącząc swe siły z firmą AMM Archery, reprezentowaną min. przez Annę Sokólską Mistrzynię Polski w Łucznictwie Konnym oraz ubiegłoroczną medalistkę Mistrzostw Świata w Iranie, oraz Michała Sanczenkę – wieloletniego zawodnika rangi międzynarodowej organizują Turniej Łucznictwa Konnego.
Trenerzy z AMM Archery posiadają uprawnienia instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, instruktorów łucznictwa sportowego oraz licencje sędziów łucznictwa sportowego i konnego. To jedni z założycieli i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego.

Mistrzyni w Łucznictwie Konnym, Anna Sokólska. (fot.AMM Archery)

W zawodach łucznictwa konnego biorą udział zarówno dorośli jak i dzieci. Wyniki zawodów będą zaliczane do Ogólnopolskiego Rankingu Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego oraz będą zaliczane do rozgrywek Pucharu Toru Polskiego.
Ponieważ realizacja przedsięwzięcia o takiej skali wymaga współpracy wielu osób i instytucji zewnętrznych, organizatorzy zwracają się z prośbą o wsparcie organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, które przyczyni się do promocji naszego regionu, a także przyniesie korzyści wizerunkowe dla zaangażowanych w wydarzenie patronów i mecenasów/sponsorów.

Na jeźdźców i łuczniczki konne czekają trzy dni rankingowych zawodów konnych w następujących konkurencjach:

– Polish Track,

– Raid Track 2-3-5

– Tower 90

W tym roku po raz pierwszy do zwycięzcy Turnieju powędruje replika strzały pokrytej złotem!

Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim – Złota Strzała – zamek

Zgodnie z krzyżackimi standardami, Golubski zamek zbudowano z cegły na planie prostokąta. Wewnętrzny dziedziniec okalają z czterech stron budynki z krużgankami. Kiedyś zamek posiadał dwie okrągłe wieże, niestety dzisiaj możemy podziwiać tylko jedną z nich, południową. Tę wieżę zbudowaną na początku XV wieku przystosowan0 do wykorzystywania broni palnej w celach obronnych. Jak każdy zamek, tak i ten posiadał lochy z izbą tortur, w której współcześnie ma swoją siedzibę biuro PTTK. Kiedyś izba tortur była wyposażona w specjalną misę do tortury „kropli wody”, kapiąca monotonnie na przesłuchiwanego woda niejednokrotnie doprowadzała go do utraty zmysłów.

Zamek Golubski został zdobyty w 1410 roku przez wojska Władysława Jagiełły, lecz niespełna rok później wrócił on w ręce Krzyżaków. Zgodnie z przekazem Jana Długosza w 1422 roku, po szturmie wojsk polsko-litewskich, warownię zdobyto i obsadzono w niej polską załogę. Król Władysław Jagiełło, prawdopodobnie ze względów strategicznych, nakazał zburzenie zewnętrznej południowej wieży oraz remont murów uszkodzonych przez ciężką artylerię. A że fortuna kołem się toczy w 1462 roku, kolejny raz zamek na cztery lata trafił w ręce Krzyżaków. Za panowania Kazimierza Jagiellończyka, zamek wrócił do macierzy i stał się siedzibą starostwa.

Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim - Złota Strzała Podobnie jak inne krzyżackie zamki, Golubską twierdzę również zbudowano na planie prostokąta.
Podobnie jak inne krzyżackie zamki, Golubską twierdzę również zbudowano na planie prostokąta.

Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim – Złota Strzała – zamek c.d.

Z nastaniem XVI wieku rozpoczęła się metamorfoza krzyżackiego zamczyska. Zgodnie ze stylem odrodzenia, na murach pojawiła się attyka oraz herby Polski i Prus, z kolei zamkowe naroża wyposażono w wieżyczki. Tak przez dziesięciolecia, ponura warownia przeistoczyła się w rezydencję podarowaną przez króla Zygmunta III Wazę, swej siostrze Annie.

Widok zamku Golub-Dobrzyń, karta pocztowa z 1939 roku.

Starannie wykształcona Anna Wazówna zadbała o to, by golubski Zamek był chętnie odwiedzany przez znamienite osobowości. Sama z uwielbieniem poświęcała się botanice. Na terenach przyzamkowych powstały wspaniałe włoskie ogrody, w których wyhodowano po raz pierwszy w Polsce ówczesną roślinę ozdobną – tytoń. Kolejne zniszczenia Zamku nastąpiły podczas Potopu Szwedzkiego. W połowie XIX wieku, częściowemu zawaleniu uległa attyka, powalona przez huraganowe wiatry. Przez następne dziesięciolecia zamek popadał w ruinę aż do zakończenia II wojny światowej gdy podjęto się jego odbudowy. Efekty możemy podziwiać do dziś.

Polecam materiał wideo: 43. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Golubskim – reportaż

Może cię również zainteresować: Legnickie Pole 1241 – 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia