Pomimo, że Zamek Golubski był światkiem niejednego turnieju łuczniczego, w dniach 8÷11 czerwca odbędzie się wydarzenie sportowo-historyczne pt. „Złota Strzała – I Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim”.
Turniej
Gospodarz Zamku Golubskiego, Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego już już od kilku lat cyklicznie organizuje Mistrzostwa Polski Łucznictwa Tradycyjnego. W tym roku łącząc swe siły z firmą AMM Archery, reprezentowaną min. przez Annę Sokólską Mistrzynię Polski w Łucznictwie Konnym oraz ubiegłoroczną medalistkę Mistrzostw Świata w Iranie, oraz Michała Sanczenkę – wieloletniego zawodnika rangi międzynarodowej organizują Turniej Łucznictwa Konnego.
Trenerzy z AMM Archery posiadają uprawnienia instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, instruktorów łucznictwa sportowego oraz licencje sędziów łucznictwa sportowego i konnego. To jedni z założycieli i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego.
W zawodach łucznictwa konnego biorą udział zarówno dorośli jak i dzieci. Wyniki zawodów będą zaliczane do Ogólnopolskiego Rankingu Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego oraz będą zaliczane do rozgrywek Pucharu Toru Polskiego.
Ponieważ realizacja przedsięwzięcia o takiej skali wymaga współpracy wielu osób i instytucji zewnętrznych, organizatorzy zwracają się z prośbą o wsparcie organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, które przyczyni się do promocji naszego regionu, a także przyniesie korzyści wizerunkowe dla zaangażowanych w wydarzenie patronów i mecenasów/sponsorów.
Na jeźdźców i łuczniczki konne czekają trzy dni rankingowych zawodów konnych w następujących konkurencjach:
– Polish Track,
– Raid Track 2-3-5
– Tower 90
W tym roku po raz pierwszy do zwycięzcy Turnieju powędruje replika strzały pokrytej złotem!
Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim – Złota Strzała – zamek
Zgodnie z krzyżackimi standardami, Golubski zamek zbudowano z cegły na planie prostokąta. Wewnętrzny dziedziniec okalają z czterech stron budynki z krużgankami. Kiedyś zamek posiadał dwie okrągłe wieże, niestety dzisiaj możemy podziwiać tylko jedną z nich, południową. Tę wieżę zbudowaną na początku XV wieku przystosowan0 do wykorzystywania broni palnej w celach obronnych. Jak każdy zamek, tak i ten posiadał lochy z izbą tortur, w której współcześnie ma swoją siedzibę biuro PTTK. Kiedyś izba tortur była wyposażona w specjalną misę do tortury „kropli wody”, kapiąca monotonnie na przesłuchiwanego woda niejednokrotnie doprowadzała go do utraty zmysłów.
Zamek Golubski został zdobyty w 1410 roku przez wojska Władysława Jagiełły, lecz niespełna rok później wrócił on w ręce Krzyżaków. Zgodnie z przekazem Jana Długosza w 1422 roku, po szturmie wojsk polsko-litewskich, warownię zdobyto i obsadzono w niej polską załogę. Król Władysław Jagiełło, prawdopodobnie ze względów strategicznych, nakazał zburzenie zewnętrznej południowej wieży oraz remont murów uszkodzonych przez ciężką artylerię. A że fortuna kołem się toczy w 1462 roku, kolejny raz zamek na cztery lata trafił w ręce Krzyżaków. Za panowania Kazimierza Jagiellończyka, zamek wrócił do macierzy i stał się siedzibą starostwa.
Turniej Łucznictwa Konnego na Zamku Golubskim – Złota Strzała – zamek c.d.
Z nastaniem XVI wieku rozpoczęła się metamorfoza krzyżackiego zamczyska. Zgodnie ze stylem odrodzenia, na murach pojawiła się attyka oraz herby Polski i Prus, z kolei zamkowe naroża wyposażono w wieżyczki. Tak przez dziesięciolecia, ponura warownia przeistoczyła się w rezydencję podarowaną przez króla Zygmunta III Wazę, swej siostrze Annie.
Starannie wykształcona Anna Wazówna zadbała o to, by golubski Zamek był chętnie odwiedzany przez znamienite osobowości. Sama z uwielbieniem poświęcała się botanice. Na terenach przyzamkowych powstały wspaniałe włoskie ogrody, w których wyhodowano po raz pierwszy w Polsce ówczesną roślinę ozdobną – tytoń. Kolejne zniszczenia Zamku nastąpiły podczas Potopu Szwedzkiego. W połowie XIX wieku, częściowemu zawaleniu uległa attyka, powalona przez huraganowe wiatry. Przez następne dziesięciolecia zamek popadał w ruinę aż do zakończenia II wojny światowej gdy podjęto się jego odbudowy. Efekty możemy podziwiać do dziś.
Polecam materiał wideo: 43. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Golubskim – reportaż
Może cię również zainteresować: Legnickie Pole 1241 – 2023