Czy auto elektryczne się opłaca?

czy auto elektryczne się opłaca? teraz kiedy ceny prądu na stacjach ładowania spadły zaczyna to być atrakcyjne, analizujemy sens ekonomiczny

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czy auto elektryczne się opłaca, na zdjęciu ładowanie na stacji ładowania aut elektrycznych
auto elektryczne się opłaca i to coraz bardziej

Wraz z rozpędem elektromobilności rośnie liczba kierowców, którzy zastanawiają się nad opłacalnością zamiany dotychczasowego samochodu na elektryka. Zakup samochodu elektrycznego to inwestycja. Inwestycja która zwraca się nawet po 4 latach, a to dopiero początek długiej listy korzyści wiążących się z codzienną eksploatacją e-samochodu.

Zachętą do zakupu tego typu pojazdów niezmiennie pozostają czynniki ekologiczne, ekonomiczne i wygoda – bardzo często w odwrotnej kolejności. Auta elektryczne mogą korzystać z buspasów i darmowych parkingów, mają  możliwość wjazdu do stref z ograniczonym dostępem dla samochodów spalinowych. Przedsiębiorcy mogą dodatkowo liczyć na wyższe odpisy amortyzacyjne.

Zalety samochodów elektrycznych – auto elektryczne się opłaca

Podobnie jak każdy inny typ pojazdu, samochody elektryczne nie są wolne od wad. Jednak zalet mają znacznie więcej i to na nich chcemy się skupić w tym artykule. Jakie korzyści wiążą się z zakupem i eksploatacją samochodu elektrycznego?

 • Niskie koszty eksploatacji

Na niskie koszty eksploatacji samochodów elektrycznych składa się niższy średni koszt przejechania 100 km (w przypadku ładowania w warunkach domowych lub w firmie), o średnio połowę niższe koszty serwisu oraz możliwość korzystania z bezpłatnych miejsc parkingowych w centrum miasta.

 • Wysoki komfort jazdy

Komfort jazdy samochodem elektrycznym jest nie do porównania z żadnym innym napędem dostępnym na rynku. Elektryki pracują praktycznie bezgłośnie i poruszają się bardzo płynnie. To podnosi komfort jazdy i sprawia, że nawet po pokonaniu długiej trasy nie odczuwamy charakterystycznego dla jazdy samochodem zmęczenia. Z perspektywy kierowcy dodatkową korzyścią jest brak skrzyni biegów, co znacząco ułatwia i uprzyjemnia jazdę.

 • Bezpieczeństwo

Samochody elektryczne są bardzo stabilne. Lepiej trzymają się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Wysoki i dostępny bezpośrednio po uruchomieniu samochodu moment obrotowy to także wyższy poziom bezpieczeństwa podczas wyprzedzania czy omijania nagłej przeszkody na drodze.

 • Swoboda korzystania z infrastruktury miejskiej

Kierowcy poruszający się po dużych ośrodkach miejskich szczególnie cenią sobie swobodę i szybkość, z jaką mogą się przemieszczać dzięki możliwości korzystania z buspasów. Dodatkowym atutem są również bezpłatne parkingi, ponadto niektóre miasta wprowadziły dedykowane miejsca parkingowe przy ładowarkach. Temu wszystkiemu towarzyszy stały rozwój infrastruktury. Lokalne samorządy ciągle inwestują w rozwój miejskich sieci ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu ograniczenia, które jeszcze do niedawna hamowały rozwój elektromobilności w Polsce, sukcesywnie znikają. Znikają a kierowcy e-samochodów mogą szybko dojechać do celu i pokonywać coraz większe dystanse bez obaw o problemy z uzupełnieniem poziomu baterii.

Samochód elektryczny w firmie: Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy inwestujący w samochody zeroemisyjne mogą skorzystać z dofinansowania na zakup tego typu pojazdu. Dofinansowaniem mogą zostać objęte nowe pojazdy z kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e. Wsparcie przyjmuje postać nie tylko dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych, ale również dopłat do opłat ustalanych w umowach leasingowych. Oznacza to, że z dofinansowania może skorzystać przedsiębiorca kupujący pojazd za gotówkę. Ale może także i firma biorąca elektryka w leasing lub wynajem długoterminowy.

dostawczak na baterie czyli auto elektryczne się opłaca i to coraz bardziej
dostawczak na baterie

Dodatkowe korzyści dla przedsiębiorców to:

 • podwyższona wydajność samochodu,
 • niska awaryjność i mniejsze koszty utrzymania,
 • stabilne koszty eksploatacji,
 • wyższe odpisy amortyzacyjne,
 • swoboda poruszania się po terenie zabudowanym.

Po więcej informacji na temat samochodów elektrycznych i rozwoju elektromobilności w Polsce zapraszamy na portal Elektromobilni. Znajdziesz tutaj zawsze aktualne wiadomości, branżowe. Nowinki i wiele przydatnych narzędzi, dzięki którym jeszcze szybciej odnajdziesz się w swojej nowej rzeczywistości właściciela e-pojazdu. auto elektryczne się opłaca

dostawczak na baterie? tak!

Jak wymienić akumulator samochodowy

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia