Czy auto elektryczne się opłaca?

czy auto elektryczne się opłaca? teraz kiedy ceny prądu na stacjach ładowania spadły zaczyna to być atrakcyjne, analizujemy sens ekonomiczny

0
136
czy auto elektryczne się opłaca, na zdjęciu ładowanie na stacji ładowania aut elektrycznych
auto elektryczne się opłaca i to coraz bardziej

Wraz z rozpędem elektromobilności rośnie liczba kierowców, którzy zastanawiają się nad opłacalnością zamiany dotychczasowego samochodu na elektryka. Zakup samochodu elektrycznego to inwestycja. Inwestycja która zwraca się nawet po 4 latach, a to dopiero początek długiej listy korzyści wiążących się z codzienną eksploatacją e-samochodu.

Zachętą do zakupu tego typu pojazdów niezmiennie pozostają czynniki ekologiczne, ekonomiczne i wygoda – bardzo często w odwrotnej kolejności. Auta elektryczne mogą korzystać z buspasów i darmowych parkingów, mają  możliwość wjazdu do stref z ograniczonym dostępem dla samochodów spalinowych. Przedsiębiorcy mogą dodatkowo liczyć na wyższe odpisy amortyzacyjne.

Zalety samochodów elektrycznych – auto elektryczne się opłaca

Podobnie jak każdy inny typ pojazdu, samochody elektryczne nie są wolne od wad. Jednak zalet mają znacznie więcej i to na nich chcemy się skupić w tym artykule. Jakie korzyści wiążą się z zakupem i eksploatacją samochodu elektrycznego?

  • Niskie koszty eksploatacji

Na niskie koszty eksploatacji samochodów elektrycznych składa się niższy średni koszt przejechania 100 km (w przypadku ładowania w warunkach domowych lub w firmie), o średnio połowę niższe koszty serwisu oraz możliwość korzystania z bezpłatnych miejsc parkingowych w centrum miasta.

  • Wysoki komfort jazdy

Komfort jazdy samochodem elektrycznym jest nie do porównania z żadnym innym napędem dostępnym na rynku. Elektryki pracują praktycznie bezgłośnie i poruszają się bardzo płynnie. To podnosi komfort jazdy i sprawia, że nawet po pokonaniu długiej trasy nie odczuwamy charakterystycznego dla jazdy samochodem zmęczenia. Z perspektywy kierowcy dodatkową korzyścią jest brak skrzyni biegów, co znacząco ułatwia i uprzyjemnia jazdę.

  • Bezpieczeństwo

Samochody elektryczne są bardzo stabilne. Lepiej trzymają się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Wysoki i dostępny bezpośrednio po uruchomieniu samochodu moment obrotowy to także wyższy poziom bezpieczeństwa podczas wyprzedzania czy omijania nagłej przeszkody na drodze.

  • Swoboda korzystania z infrastruktury miejskiej

Kierowcy poruszający się po dużych ośrodkach miejskich szczególnie cenią sobie swobodę i szybkość, z jaką mogą się przemieszczać dzięki możliwości korzystania z buspasów. Dodatkowym atutem są również bezpłatne parkingi, ponadto niektóre miasta wprowadziły dedykowane miejsca parkingowe przy ładowarkach. Temu wszystkiemu towarzyszy stały rozwój infrastruktury. Lokalne samorządy ciągle inwestują w rozwój miejskich sieci ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu ograniczenia, które jeszcze do niedawna hamowały rozwój elektromobilności w Polsce, sukcesywnie znikają. Znikają a kierowcy e-samochodów mogą szybko dojechać do celu i pokonywać coraz większe dystanse bez obaw o problemy z uzupełnieniem poziomu baterii.

Samochód elektryczny w firmie: Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy inwestujący w samochody zeroemisyjne mogą skorzystać z dofinansowania na zakup tego typu pojazdu. Dofinansowaniem mogą zostać objęte nowe pojazdy z kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e. Wsparcie przyjmuje postać nie tylko dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych, ale również dopłat do opłat ustalanych w umowach leasingowych. Oznacza to, że z dofinansowania może skorzystać przedsiębiorca kupujący pojazd za gotówkę. Ale może także i firma biorąca elektryka w leasing lub wynajem długoterminowy.

dostawczak na baterie czyli auto elektryczne się opłaca i to coraz bardziej
dostawczak na baterie

Dodatkowe korzyści dla przedsiębiorców to:

  • podwyższona wydajność samochodu,
  • niska awaryjność i mniejsze koszty utrzymania,
  • stabilne koszty eksploatacji,
  • wyższe odpisy amortyzacyjne,
  • swoboda poruszania się po terenie zabudowanym.

Po więcej informacji na temat samochodów elektrycznych i rozwoju elektromobilności w Polsce zapraszamy na portal Elektromobilni. Znajdziesz tutaj zawsze aktualne wiadomości, branżowe. Nowinki i wiele przydatnych narzędzi, dzięki którym jeszcze szybciej odnajdziesz się w swojej nowej rzeczywistości właściciela e-pojazdu. auto elektryczne się opłaca

dostawczak na baterie? tak!

Jak wymienić akumulator samochodowy