Upał w nieklimatyzowanym aucie

348

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Upał w nieklimatyzowanym aucie
Wysokie temperatury mogą prowadzić również do poważnych uszkodzeń auta. Jak im zaradzić?

Lato w pełni, żar leje się z nieba. Cześć z nas właśnie wybiera się na wakacje, a niektórzy dopiero myślą o wymarzonym urlopie. Tymczasem jak przetrwać upał w nieklimatyzowanym aucie? 

Klimatyzacja nie dla wszystkich 

Wydawać by się mogło, że dziś niemal wszystkie auta posiadają klimatyzacje. Tymczasem wielu kierowców nadal porusza się nieklimatyzowanymi pojazdami. Z drugiej strony mając nawet samochód z klimatyzacją, rezygnujemy z jej włączania. Dlaczego? Powodem może być, chociażby jej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Niemniej jednak podróż w nagrzanym aucie także przyniesie więcej szkód, niż korzyści. Dziś autem wyruszamy w długie trasy. Dlatego wybierając się na wakacje latem, warto zaplanować podróż o świcie, gdy temperatura nie daje się nam jeszcze tak bardzo we znaki. Przed podróżą obowiązkowo wietrzymy auto, a w trakcie robimy regularne przerwy. Nawadnianie organizmu to temat, który latem omawiany jest przez wszystkie przypadki. Rzecz jasna, także i podczas jazdy autem należy regularnie uzupełniać płyny. Tu jednak najlepiej sprawdzi się czysta woda, a już na pewno nie słodkie, gazowane napoje. 

Wakacyjną podróż najlepiej rozpocząć o samym świcie, gdy temperatury nie są jeszcze tak dokuczliwe.

Podróżujemy odpowiedzialnie 

Wpuszczajmy powietrze do naszego samochodu, jednak róbmy to z rozwagą, by nie doszło do owiania. Dlatego z otwartymi oknami najlepiej jest poruszać się po mieście, gdzie przemieszczamy się z mniejszymi prędkościami. Okazuje się bowiem, że zbyt duży przeciąg wpływa także na większe zużycie paliwa. Podobnie jest z nawiewem. Włączając go starajmy się nie dawać maksymalnego strumienia, ani kierowania go prosto na twarz. Niektórzy montują także zasłony na szybach. Na rynku dostępne są także dodatkowe folie. Kupując je należy jednak zwrócić uwagę, by były one zgodne z przepisami prawa. Wybierając się w podróż bliższą i dalszą, zwracajmy bacznie uwagę na pozostałych pasażerów, szczególnie tych najstarszych, najmłodszych oraz zwierząt. Sami kierowcy powinni dostosować podróż do indywidualnych potrzeb i możliwości. Czując zmęczenie, osłabienie, czy spadek koncentracji, należy się niezwłocznie zatrzymać. Tymczasem podczas upałów cierpi nie tylko człowiek, ale i samochód, gdzie wysokie temperatury wpływają na każdy element. 

Upały w samochodzie mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt.

Upał w nieklimatyzowanym aucie – kondycja samochodu 

W czasie upałów nawet najbardziej sprawny silnik nie powinien pracować w temperaturze nie wyższej, niż 85 stopni Celsjusza. Warto dodać, że przy trudnych warunkach na drodze, temperatura silnika może wynieść nawet 95 stopni. Wysokie temperatury uszkadzają także m.in. szczelność chłodnicy, dlatego tak ważne jest, by stale monitorować temperaturę w naszym samochodzie. Na przegrzanie silnika wpływać może także zbyt mocno eksploatowany wentylator. Najgorzej, gdy dojdzie do pęknięcia przewodu, wówczas z naszej maski może zacząć ulatniać się para wodna. Powstałą „dziurę” chwilowo można zalepić przy pomocy taśmy izolacyjnej, jednak może to być rozwiązanie wyłącznie tymczasowe. W takim wypadku auto należy niezwłocznie zaprowadzić do mechanika. W upale cierpi samochód i wszystko, co się w nim znajduje, w tym także nasze smartfony, czy nawigacje. Aby zapewnić sobie bezpieczną podróż, pamiętajmy zatem o stałej obserwacji naszego auta oraz sprawdzeniu jego kondycji jeszcze przed planowaną trasą. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo? 

Wyżej wspomnieliśmy o nawadnianiu organizmu. Tymczasem przed i w trakcie podróży pamiętajmy również, by nasze posiłki były lekkostrawne. Nie zostawiajmy dzieci w nagrzanym aucie! Choć taka uwaga może brzmieć jak banał, to niestety w ostatnich latach mieliśmy zbyt dużo śmiertelnych przykładów wśród dzieci w nagrzanych samochodach. Trudno się dziwić, gdy po 20 minutach postoju temperatura w aucie przekracza 50 stopni Celsjusza! Nie tylko my sami nie dopuszczajmy do takich sytuacji, ale i reagujmy, gdy jesteśmy ich świadkami. Widząc dziecko w nagrzanym aucie, w ostateczności możemy wbić szybę. Warto jednak chwilę wcześnie zrobić zdjęcie zaistniałej sytuacji, na wypadek, gdyby właściciel auta chciał podać nas do sądu za zniszczenie pojazdu. Starajmy się parkować w najbardziej zaciemnionych miejscach, np. pod drzewem, czy w pobliżu lasu. Jeżeli słońce ma już świecić na nasz samochód, to niech to będzie od strony tylnej. 

W ostatnich latach doszło do zbyt wielu tragicznych zdarzeń z udziałem najmłodszych w nagrzanych samochodach.

Wysokie temperatury nie muszą być straszne 

Posiadając auto z panoramiczną szybą, warto położyć na niej rolety. Gdy parkujemy na parkingu podziemnym, możemy też delikatnie uchylić okna. Upał w nieklimatyzowanym aucie – jak przetrwać? Okazuje się, że czasem wystarczy kilka prostych trików, jak np. maty odbijające promienie słoneczne, które dostępne są już od 15 zł. Jeszcze skuteczniejsze będzie przyciemnianie przednich i tylnych szyb, jednak tu musimy liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej 300 zł. Powiedzieliśmy sobie o autach bez klimatyzacji. Tymczasem pod wpływem wysokich temperatur może uszkodzić się i sama klimatyzacja. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak oddać auto do serwisu. W przypadku awarii układu chłodniczego na trasie starym sposobem jest natomiast chwilowe uruchomienie ogrzewania. Warto byśmy pamiętali przede wszystkim, że jazda w nagrzanym aucie to zagrożenie nie tylko dla naszego komfortu, ale i bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Podróż z dzieckiem – planowanie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia