IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

424

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

IV Beskidzki Festiwal Klasyki „BESKID CLASSICS”

Zaplanowane od 31 sierpnia do 16 września, festiwalowe koncerty będą się odbywać w kilku lokalizacjach: Bielsku-Białej, Szczyrku, Ustroniu, Żywcu i Cieszynie. Jak twierdzi Dyrektor Festiwalu Paweł Godula: będzie to pierwsze naprawdę regionalne wydarzenie tego typu w Beskidach, z programem na iście europejskim poziomie. Jak zwykle – piękna muzyka, w pięknych wnętrzach i w pięknych górach – czyli prawdziwa uczta kulturalna. W programie między innymi: Ferenc Farkas, George Gershwin, Jacques Ibert, Wojciech Kilar, Wolfgang Amadeus Mozart, Ottorino Respighi, Piotr Czajkowski, Antonin Dvorak. IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”

V BESKIDZKI FESTIWAL KLASYKI „BESKID CLASSICS” – festiwalowe propozycje

Na regionalne wydarzenie jakim jest „BESKID CLASSICS” złożą się koncerty kameralne w należącej do Szkoły Muzycznej w Żywcu sali koncertowej o doskonałej akustyce, we wnętrzach Bator Art Gallery w Szczyrku. Niewątpliwie wyjątkowym wydarzeniem będzie wspólny występ, najbardziej znanego na świecie polskiego zespołu folkowego Kapela ze Wsi Warszawa z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej. Połączone siły obu formacji wykonają fantazję symfoniczną „Uwodzenie”, opartą na materiale z płyty zespołu. Występ odbędzie się w Amfiteatrze w Ustroniu.

W trzech, wyjątkowych lokalizacjach na terenie Bielska-Białej odbędą się: koncert barokowy pochodzącego z Rzymu zespołu Ensemble Giardino di Delizie – na Zamku Sułkowskich, koncert kameralny Kwartetu Filharmonii Czeskiej z Pragi (jednej z najlepszych orkiestr świata!) – w Willi Sixta oraz koncert orkiestry Baltic Neopolis Orchestra z prawykonaniem nowego utworu Mikołaja Góreckiego, wraz z najsłynniejszymi dziełami Mozarta, Szostakowicza i Respighiego w świetnej sali koncertowej tutejszego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Ponieważ wymienione trzy koncerty wpisują się w obchody 300-lecia nadania praw miejskich Białej Krakowskiej, wstęp na nie będzie bezpłatny.

V Beskidzki Festiwal Klasyki zakończy Gala Symfoniczna, w której weźmie udział orkiestra Slovak Sinfonietta z Żyliny, z kolei w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbędzie się koncert Kevina Kennera, amerykańskiego zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego sprzed lat, z udziałem kameralistów doskonałej Sinfonietty Cracovii.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8pUNaTaqH08

31 sierpnia 2023 r. (czwartek)

Festiwal otworzymy kameralnie, muzycznym preludium w naszej ulubionej Bator Art Gallery w Szczyrku. Na koncercie wystąpi Justyna Khil – wyjątkowa śpiewaczka, która ma na swoim koncie wiele nagród na konkursach wokalnych, w tym pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi. Wystąpi z nią jedna z najciekawszych i najbardziej charyzmatycznych pianistek młodego pokolenia, finalistka konkursu „Młody Muzyk Roku” Eurowizji i laureatka II nagrody w najnowszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej – Rozalia Kierc. Razem wykonają najpiękniejsze i pełne wyjątkowej atmosfery utwory fortepianowe i pieśni przełomu XIX i XX w.

godz. 19:00, Bator Art Gallery, ul. Myśliwska 60, Szczyrk
[wstęp: 50 zł]

PRELUDIUM: „NOCY LETNIEJ SREBRNY CUD” – WIECZÓR BALLAD I POEZJI

Justyna Khil – sopran
Rozalia Kierc – fortepian

Program:
Utwory fortepianowe Johannesa Brahmsa, George’a Gershwina. Pieśni Richarda Straussa, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego.

1 września 2023 r. (piątek) – IV Beskidzki Festiwal Klasyki

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się niemal nad brzegiem Wisły i będzie tematycznie związana z tą rzeką. Chyba najbardziej znany na świecie polski zespół folkowy Kapela ze Wsi Warszawa wystąpi w unikalnym dla nich kontekście z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Pod batutą Pawła Kotli, dyrektora artystycznego festiwalu, wraz z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej wykonają Fantazję Symfoniczną „Uwodzenie” – fascynujący utwór symfoniczny, skomponowany przez czterech kompozytorów, oparty o materiał muzyczny płyty zespołu, która w 2021 w kategorii „World Music” uznana została za najlepszą w Europie i czwartą na świecie! Gwarantujemy, że będzie to świetny, ale i unikalny koncert, a zarówno fani zespołu jak i fani muzyki symfonicznej nie będą zawiedzeni.

godz. 19:00, Amfiteatr, ul. Parkowa, Ustroń
[wstęp wolny]

UROCZYSTA INAUGURACJA: „UWODZENIE”

Kapela ze Wsi Warszawa
Paweł Kotla – dyrygent
Filharmonia Zabrzańska

Program:
Anna Ignatowicz-Glińska, Nikola Kołodziejczyk, Patryk Walczak, Przemysław Zych – Fantazja symfoniczna „Uwodzenie”

2 września 2023 r. (sobota)

W świetnej akustycznie sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu zaprezentowany zostanie koncert MUZYCZNY TRANSATLANTYK. Zespół Cracow Golden Quintet przygotował program składający się z utworów kompozytorów europejskich, ale też George’a Gershwina, nawiązując do fascynacji Ameryki kulturą Starego Kontynentu. Aby podkreślić transatlantyckie kontakty kulturalne obu kontynentów w programie znajdą się opracowania szant morskich skomponowane przez kompozytora brytyjskiego Malcolma Arnolda.

godz. 19:00, Sala koncertowa Szkoły Muzycznej, ul. Sienkiewicza 19, Żywiec
[wstęp: 50 zł]

MUZYCZNY TRANSATLANTYK

CRACOW GOLDEN QUINTET
Natalia Jarząbek – flet
Kamil Kuc – obój
Tomasz Sowa – klarnet
Małgorzata Wygoda – fagot
Konrad Gołda – waltornia

Program:
Ferenc Farkas – Dawne tańce węgierskie
George Gershwin – „Amerykanin w Paryżu”
Jacques Ibert – Trois Pièces Brèves
Wojciech Kilar – Kwintet na instrumenty dęt

7 września 2023 r. (czwartek) – IV Beskidzki Festiwal Klasyki

Finałowe koncerty festiwalowe, nawiązujące do 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej Krakowskiej, odbędą się w obiektach z trzech różnych okresów historii Bielska-Białej. Pierwszy z nich odbędzie się w doskonałej akustycznie sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Wystąpi na nim bielska skrzypaczka Renata Pawelec, pianistka Maria Rutkowska i jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce, koncertująca w kraju i za granicą, Baltic Neopolis Orchestra. W programie znajdą się niezwykle popularne utwory od klasycyzmu po współczesność – od Eine kleine Nachtmusik Mozarta po wstrząsający VIII Kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza w wersji na orkiestrę smyczkową. Absolutnym hitem tego wydarzenia będzie światowa prapremiera specjalnie napisanego na tę okazję utworu „Chaconne op. 63” Mikołaja Góreckiego, światowej sławy kompozytora, którego rodzina od ćwierćwiecza związana jest z bielskim Festiwalem Kompozytorów Polskich.

godz. 19:00, Sala koncertowa ZPSM, ul. Wyspiańskiego 5A, Bielsko-Biała
[wstęp bezpłatny, rezerwacje: rezerwacja@zpsm.bielsko.pl]

NOWE HORYZONTY

Renata Pawelec – skrzypce
Maria Rutkowska – fortepian
Paweł Kotla – dyrygent
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik

Ottorino Respighi – Antyczne tańce i arie

Mikołaj Górecki – Chaconne op. 63 [światowa prapremiera]

8 września 2023 r. (piątek)

Do grona 20 najlepszych orkiestr na świecie zaliczana jest Filharmonia Czeska w Pradze. To zespół, który tak jak Filharmonia Wiedeńska słynie z wyjątkowego brzmienia, sięgającego tradycji Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na koncercie w pełnej tajemnic i wspaniałej sztuki Willi Sixta wystąpi kwartet smyczkowy składający się z czołowych muzyków tego zespołu. Zaprezentują oni muzykę dziewiętnastowieczną, czyli czasów, kiedy przemysłowiec Theodor Sixt działał w Bielsku-Białej budując także ten niezwykły dom. Właściwie każdy utwór w programie tego wieczoru to przebój, m.in. słynny kwartet „Amerykański” Antoniego Dvoraka i jego „Humoreska”, przepiękne „Andante cantabile” Piotra Czajkowskiego i chwytające za serce „Intermezzo” Mascagniego. W tym wyjątkowym kontekście zespół zaprezentuje swoją interpretację przepięknego polskiego I Kwartetu smyczkowego Zygmunta Noskowskiego. Koncerty naszego festiwalu w Willi Sixta są szczególnie uwielbiane przez naszych słuchaczy i jesteśmy przekonani, że i tym razem nie będą oni zawiedzeni.

godz. 19:00, Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
[wstęp wolny]

BIELSKI SALON MUZYCZNY – MUZYKA CZASÓW SIXTA

KWARTET FILHARMONII CZESKIEJ (Czechy)
Leoš Čepický – I skrzypce
Viktor Mazáček – II skrzypce
Jiří Poslední – altówka
Jakub Dvořák – wiolonczela

Program:
Zygmunt Noskowski – I Kwartet smyczkowy d-moll
Piotr Czajkowski – Andante cantabile
Antonin Dvorak – Kwartet nr 12 F-dur, „Amerykański”
Pietro Mascagni – Intermezzo („Rycerskość wieśniacza”)
Johannes Brahms – Taniec węgierski
Hermann Necke – Csikos Post
Antonin Dvorak – Humoresque

9 września 2023 r. (sobota) – IV Beskidzki Festiwal Klasyki

Polsko-włoski zespół barokowy Ensemble Giardino di Delizie z Rzymu, to gwarancja niezwykłej interpretacji i doskonałej muzycznej energii. Członkinie zespołu wystąpią na pięknym krytym dziedzińcu Zamku Sułkowskich podczas wystawy poświęconej 300-leciu nadania praw miejskich Białej Krakowskiej. Niezwykle ciekawy program koncertu będzie nawiązywał nie tylko do czasów świetności Księstwa Bielskiego, ale także do kontaktów między Polską a Italią, w których miasto od wieków odgrywało wyjątkową rolę.  Oprócz utworów kompozytorów polskich i włoskich nie mogło oczywiście zabraknąć Georga Philippa Telemanna – chyba najsłynniejszego kompozytora, który przez wiele lat mieszkał w tej okolicy, któremu sławy za życia zazdrościł sam Johann Sebastian Bach.

godz. 19:00, Muzeum Historyczne – Zamek Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
[wstęp bezpłatny, rezerwacja miejsc:  tel. 33 817 13 61, lub w kasie w godzinach otwarcia muzeum: https://muzeum.bielsko.pl/pl/bilety]

MIĘDZY SŁONECZNĄ ITALIĄ A RZECZPOSPOLITĄ

Zespół instrumentów dawnych Ensemble Giardino di Delizie (Włochy)
Ewa Augustynowicz – skrzypce
Agnieszka Oszańca – wiolonczela
Giorgia Zanin – teorban
Elisabetta Ferri – klawesyn

Program:
Utwory m.in. Arcangelo Corelliego, Domenico Scarlattiego, Georga Philippa Telemanna, Francesco Geminianiego, Adama Jarzębskiego.

15 września 2023 r. (piątek)

Tradycją naszego festiwalu staje się już finałowa GALA SYMFONICZNA „BESKID CLASSICS”, która w zeszłym roku przyciągnęła publiczność, przedstawicieli organizacji społecznych, biznesu i samorządu z całej Aglomeracji Beskidzkiej, a także gości specjalnych z zagranicy. W tym roku będzie ona podsumowaniem rozrastającego się dynamicznie festiwalu. W programie znajdzie się przepiękny Koncert skrzypcowy i słynna I Symfonia C-dur Ludwiga van Beethovena. Jako solista wystąpi Juraj Čižmarovič – zwycięzca wielu konkursów skrzypcowych, koncertmistrz orkiestry radiowej WDR w Kolonii i orkiestry słynnego festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth. Mająca swoją siedzibę w Żylinie, mieście partnerskim Bielska-Białej, Narodowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta” wystąpi pod batutą swojego nowego szefa artystycznego Františka Macka.

godz. 19:00, Sala koncertowa ZPSM, ul. Wyspiańskiego 5A, Bielsko-Biała
 [wstęp bezpłatny, rezerwacje: rezerwacja@zpsm.bielsko.pl]

GALA SYMFONICZNA „BESKID CLASSICS”

Juraj Čižmarovič – skrzypce (Słowacja)
Frantisek Macek – dyrygent (Czechy)
Narodowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta” (Słowacja)

Program:
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21

16 września 2023 r. (sobota)

Wydarzeniem specjalnym będzie organizowany przez Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, przy współpracy z naszym festiwalem, koncert chopinowski w ramach cyklu „Klasyka nad Olzą”. W programie wieczoru znajdzie się recital utworów solowych Fryderyka Chopina, a w drugiej części jego II Koncert fortepianowy f-moll, a także Andante spianato et Grande polonaise brilliante w wyjątkowej wersji – z towarzyszeniem kwintetu kameralistów orkiestry Sinfonietta Cracovia, zespołu należącego do absolutnej czołówki europejskich orkiestr kameralnych. Gwiazdą i solistą koncertu będzie zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1990 r., wybitny amerykański pianista Kevin Kenner.

godz. 18:00, Teatr im. Adama Mickiewicza,  Plac Teatralny 1, Cieszyn
[wstęp: 40-130 zł]

KEVIN KENNER I KAMERALIŚCI ORKIESTRY SINFONIETTA CRACOVIA
Koncert współorganizowany z Teatrem A. Mickiewicza w Cieszynie w ramach cyklu „Klasyka nad Olzą”

Kevin Kenner – fortepian (USA)
Kameraliści Orkiestry Sinfonietta Cracovia

Program:
Utwory Fryderyka Chopina – II Koncert fortepianowy f-moll, Andante spianato et Grande polonaise brilliante, nokturny, mazurki, walce.

 

Źródło: materiały organizatora

 

Ciekawy materiał wideo: Cieszyn – miasto magnolii i wiekowych zabytków. Zobacz jego atrakcje

Może cię również zainteresować: Festiwal Szymanowski Polska / Świat 2023

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia