Stacje ladowania w Polsce – fakty i liczby.

Jakie są fakty i liczby dotyczące stacji ładowania? Czy faktycznie temat elektromobilności jest rozwojowy?

118
Stacje ładowania w Polsce
Stacje ładowania w Polsce

Stacje ładowania w Polsce – fakty i liczby. Jakie są? Czy faktycznie temat elektromobilności jest rozwojowy? czy w ślad za liczbą samochodów przybywa też stacji ładowania? O tym wszystkim dowiecie się Państwo z tego artykułu. Przejdźmy zatem do konkretów.

Wg danych na koniec sierpnia 2023 r. zarejestrowanych było w Polsce łącznie 48 533 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Żeby było ciekawiej w  samym tylko okresie między styczniem a sierpniem bieżącego roku zaobserwowaliśmy  wzrost samochodów o dokładnie 15 137 sztuk. To wzrost o prawie 67% względem analogicznego okresu w 2022 r. Jeżeli chodzi o stacje, to powstało 50 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Polski.

Stacje ładowania w Polsce – fakty i liczby – dla kogo?

Pod koniec sierpnia 2023 r. po polskich drogach jeździł prawie 85 tysięcy sztuk samochodów osobowych o napędzie elektrycznym. W tym:
43 567 sztuk samochodów typu BEV, czyli w pełni elektrycznych (BEV, ang. battery electric vehicles) – 50,9%
41 380 sztuk samochodów typu PHEV, czyli hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 49,1%.

Warto pamiętać o regularnym serwisowaniu.

Dokładne dane mówią o 84 947 sztukach zarejestrowanych samochodów osobowych z napędem elektrycznym w Polsce.

Przejdźmy do samochodów użytkowych z napędem elektrycznym. Na koniec sierpnia 2023 r. park samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 5010 sztuk, z tego BEV stanowiły ponad 99%. Zwiększyła się także flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która składała się z 18 506 sztuk. Liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych powiększyła się do 600 742 sztuk. Park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 984 szt.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Na zakończenie przytoczę cytat z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych: „Niebawem po polskich drogach będzie jeździło 50 tysięcy wszystkich rodzajów samochodów bateryjnych, w tym 5 tysięcy samochodów dostawczych i ciężarowych, 1 000 autobusów, 200 pojazdów wodorowych, 600 tysięcy hybryd a także 18,5 tysiąca motocykli i motorowerów. Do tego dochodzą 3 tysiące stacji z 6 tysiącami ogólnodostępnych punktów ładowania.”

Tak więc dylemat elektryk czy hybryda na razie obowiązuje.

Jeżeli interesuje Cię tematyka elektromobillności zapraszamy do lektury.

Słuchaj nas online!