Czarny olej w silniku – to dobrze czy źle

384

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czarny olej w silniku - na zdjęciu czarny strumień oleju silnikowego leje się do naczynia zlewowego. Odbywa się to w warsztacie pod uniesionym na podnośniku samochodem.
Czarny olej w silniku to jednoznaczna oznaka, że silnik jest czysty.

Pytanie na które  kierowcy szukają odpowiedzi, od czasu gdy zaczęto stosować oleje silnikowe. Odpowiedzi są dwie:  źle i dobrze. Źle bo najprawdopodobniej nie przestrzegasz okresowych wymian oleju, a ten w silniku prawdopodobnie ma duży przebieg i już dawno powinien być wymieniony. Wniosek – nie dbasz o silnik swojego samochodu. Druga odpowiedź brzmi dobrze, ponieważ olej w twoim silniku działa prawidłowo. Jak mówi stare przysłowie “ Kto smaruje ten jedzie”, ale to tylko część prawdy. Olej silnikowy to substancja wielozadaniowa, której zadaniem jest nie tylko smarowanie, ale również odprowadzanie ciepła, uszczelnianie niektórych elementów silnika, ochrona antykorozyjna a na koniec niezwykle istotna funkcja, utrzymywanie wnętrza silnika w czystości. Wypełnienie wszystkich tych zadań, jest możliwe dzięki wyspecjalizowanym dodatkom, znajdującym się w oleju silnikowym. Czarny olej w silniku – to dobrze czy źle

Smarowanie

To że olej silnikowy ma smarować ruchome części motoru, wiemy wszyscy. Tyle że odbywa się to w bardzo szerokim zakresie temperatur.  ekstremalne warunki pracy wymagają od oleju by tworzył odporny na zerwanie i trwały film olejowy na smarowanych  elementach, O czym decyduje lepkość oleju,  a tę można w odpowiedni sposób modyfikować dodając do bazy olejowej pakiety przeciwzużyciowe,  modyfikatory tarcia oraz modyfikatory lepkości. Wielu domorosłych fachowców myli pojęcie lepkości i gęstości oleju twierdząc że to w zasadzie to samo. Błąd, Ponieważ te dwa parametry nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego,  gęstość oleju mówi nam o ciężarze właściwym tej tłustej cieczy,  natomiast lepkość określa łatwość przepływu oleju w określonej temperaturze. Olej o wyższej lepkości charakteryzuje się większymi oporami wewnętrznymi a więc wolniej płynie.

Czarny olej w silniku. Pod uniesionym na podnośniku samochodem, mechanik odkręcił korek spustowy oleju.
Wydłużone przebiegi między wymianami oleju, traktujcie z rezerwą. Układ smarowania oraz filtr, mają ograniczoną pojemność, więc nie zwiążą więcej zanieczyszczeń niż są w stanie.

Uszczelnianie i chłodzenie

Aby silnik mógł rozwijać pełną moc, konieczna jest odpowiednia kompresja, ważne aby w trakcie eksploatacji “brał / spalał” on jak najmniej oleju. By spełnić te warunki potrzebne są nie tylko sprawne uszczelki, odpowiednio dobrany olej silnikowy uszczelnia tłoki, pierścienie i cylindry.

Jak się okazuje, sam układ chłodzenia nawet najbardziej wydajny może się okazać niewystarczający dla zapewnienia silnikowi odpowiedniej temperatury pracy. W tym miejscu z pomocą przychodzi olej, który również ma za zadanie odprowadzanie ciepła. Ponieważ wiele z elementów jednostki napędowej osiąga bardzo wysokie temperatury, olej silnikowy jest medium odbierającym ciepło, z wirnika turbosprężarki,  tłoków czy też panewek wału korbowego. Aby olej wystarczająco spełniał to zadanie, musi charakteryzować się odpowiednią stabilnością temperaturową, a także mieć wysoką temperaturę zapłonu.

Ochrona przed korozją oraz czystość silnika – czarny olej w silniku

Dwie niezwykle ważne funkcje oleju silnikowego, które mają ze sobą wiele wspólnego. Zadaniem obu jest przechwycenie, zneutralizowanie i odprowadzenie do filtru olejowego, szkodliwych produktów spalania.

Ponieważ w trakcie tego procesu, powstają niebezpieczne dla silnika kwaśne substancje, olej silnikowy musi je zneutralizować. Z pewnością czytelnicy, pamiętają z lekcji chemii w szkole podstawowej, że aby zneutralizować kwas należy potraktować go zasadą. W tym celu konieczne jest dodanie do oleju, dodatków zwiększających jego liczbę TBN czyli jego alkaliczność. Im wyższa jest liczba TBN (Total Base Number) , tym olej jest bardziej zasadowy. Olej chroniąc wnętrze silnika, z jednej strony musi być neutralny dla jego elementów, a jednocześnie musi zapewnić odpowiedni poziom ochrony przed tlenem, kwasami i innymi szkodliwymi produktami powstałymi podczas pracy jednostki napędowej.

Czarny olej w silniku. Zbliżenie na półkę w sklepie motoryzacyjnym. Na niej szereg opakowań z olejami, na jednym z nich dłoń klienta.
Przed zakupem, sprawdź wymagane normy olejowe dla silnika twojego samochodu i kup olej zgodny z nimi.

Czy warto oszczędzać na oleju? – czarny olej w silniku

Istnieje grupa kierowców, którzy kierując się źle pojętą oszczędnością wlewają do silników swoich samochodów “tańsze” oleje. Nie chodzi tu o oleje mniej znanego producenta, który nie ponosi wielkich nakładów na szumną reklamę w mediach, ale o produkty o charakterystyce niezgodnej z zaleceniami producenta jednostki napędowej. Silnik od początku swego żywota, aż po jego kres powinien być zalewany olejem o parametrach przewidzianych przez konstruktora silnika. Każda zmiana, czy to będzie przejście na olej o innej lepkości niż zalecana, czy niższej klasie jakościowej bo taniej, doprowadza do pogorszenia parametrów pracy silnika.

W ten sposób w przyspieszonym tempie pojawiają się różnego rodzaju osady węglowe, sadze i szlamy. Osadzając się na wewnętrznych powierzchniach silnika, niejednokrotnie zaburzają bądź uniemożliwiają pracę wielu podzespołów, to one powodują że mamy czarny olej w silniku . Tylko zastosowanie oleju silnikowego przewidzianego przez producenta jednostki napędowej pozwoli przedłużyć jej bezawaryjną eksploatację. 

Właściwy środek smarny wewnątrz naszego silnika posiadający odpowiednią ilość dodatków dyspergujących i myjących, po pierwsze będzie zapobiegał odkładaniu się laków i nagarów a po drugie rozpuści je i rozproszy aby dotarły do filtru oleju i tam pozostały do momentu wymiany. Dlatego tak istotne są interwały międzywymianowe. Fałszywie rozumiana oszczędność bezapelacyjnie może doprowadzić do zapchania magistrali olejowych oraz filtru, a krążące po silniku wraz z olejem sadze, będą niszczyć jego gładzie działając jak ścierniwo.

Reasumując, olej od dobrego producenta, wysokiej jakości oraz spełniający normy, wymagania i dopuszczenia producenta jednostki napędowej zapewni czysty i zadbany silnik.

Czarny olej który zobaczymy podczas jego wymiany, to oznaka ciężkiej pracy którą wykonał, dbając o stan naszego silnika.

Pamiętaj więc drogi kierowco o przestrzeganiu częstotliwości wymian oleju i lepiej nie kombinuj z jego zamianą na taki o innych parametrach, “oszczędzisz” kilkanaście złotych a później przyjdzie wydać kilka tysięcy.

Ciekawy materiał wideo: Dlaczego olej silnikowy ciemnieje? Czarny olej to dobry olej

Może cię również zainteresować: Paliwo Premium może zaszkodzić twojemu samochodowi

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia