Jakie są różnice między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną?

czy chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to to samo? dowiedz się więcej z naszego poradnika

463

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przygotowanie twarzy do zabiegu chirurgii plastycznej
chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to tosamo?

Współczesna medycyna zapewnia ogromne możliwości w zakresie poprawy wyglądu swojego ciała – zarówno umotywowanej względami zdrowotnymi, jak i estetycznymi. Popularnością cieszą się więc chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna. Mimo że w pierwszej chwili może się wydawać, że obejmują ten sam zakres zabiegów okazuje się, że znacząco się od siebie różnią.

Czym jest chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna zajmuje się poprawą wyglądu ciała za pomocą różnych zabiegów chirurgicznych. Co istotne, zabieg przeprowadzony w ramach chirurgii plastycznej może być rekomendowany w różnych sytuacjach. Zarówno po przebytych chorobach, ale też w celu estetycznym. Do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii plastycznej możemy zaliczyć np. powiększenie, zmniejszenie czy też rekonstrukcję piersi, popularną liposukcję (pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranego fragmentu ciała), abdominoplastykę (wyszczuplenie brzucha), czy też blefaroplastykę (poprawę wyglądu – zazwyczaj podniesienie powiek i „otwarcie” oka). Jak widać, zabiegi te odgrywają znaczącą rolę w poprawie jakości życia pacjenta i tym samym jego samopoczucia.

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej skupiają się przed wszystkim na poprawie wyglądu zewnętrznego i mają na celu głównie osiągnięcie zadowalającego efektu estetycznego. Są mniej inwazyjne, nie wymagają długiej rekonwalescencji i znieczulenia ogólnego, skupiają się zazwyczaj na mniejszym obszarze ciała. W zakres zabiegów medycyny estetycznej może wchodzić np. wstrzykiwanie botoksu, kwasu hialuronowego, wygładzanie zmarszczek, odmłodzenie twarzy, laseroterapia, czyli usuwanie przebarwień bądź blizn, zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, mezoterapia, czy też skleroterapia. Przede wszystkim więc, medycyna estetyczna poprawia wygląd i samopoczucie pacjenta.

Główna różnica między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną

To, czy zdecydujemy się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, czy może chirurgii plastycznej, uwarunkowane jest przede wszystkim rodzajem problemu, z jakim się zmagamy i tym, czy ma ono swoje podłoże zdrowotne, czy też jego wykonanie jest przede wszystkim kwestią estetyki. Warto poruszyć również temat potencjalnych skutków ubocznych. W przypadku np. wstrzyknięcia botoksu, skutki uboczne mogą być niewielkie i obejmować wyłącznie zaczerwienienie, które szybko znika. Zabiegi chirurgii plastycznej mogą się wiązać już z blizną, czy krwiakiem. Wybierane są przez osoby oczekujące bardziej radykalnych zmian w wyglądzie konkretnej części ciała. 

Co najważniejsze, zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej różnią się między sobą zarówno inwazyjnością, jak i celem. Wybór pomiędzy nimi powinien być zawsze podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami i konsultacją z doświadczonym specjalistą z zakresu medycyny estetycznej bądź chirurgiem plastycznym. Tylko wtedy zyskamy pewność, że efekty zabiegu będą takie, jakich oczekujemy.

Poznaj nową Dacię Duster

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia