Transport psa w aucie często stanowi nie lada wyzwanie. Bez względu na rozmiar zwierzęcia, ważne jest, by nie stanowił on zagrożenia dla siebie, pasażerów oraz kierowcy. Niedopuszczalne jest więc przewożenie psa w samochodzie luzem. W razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego taki pies w aucie może stanowić poważny problem. Jak powinien wyglądać bezpieczny przewóz psa w samochodzie? Jest kilka możliwości!
Bezpieczne przewożenie psa w aucie – o czym należy pamiętać?
Wizja wskoczenia do samochodu i ruszenia w podróż wydaje się niezwykle ekscytująca. Musimy jednak pamiętać o tym, że to my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszego psa, pasażerów i innych użytkowników drogi. Pupil podekscytowany podróżą może łatwo przeskoczyć obok kierowcy i spowodować wypadek. Mały psiak może dostać się w okolice pedałów stwarzając spore zagrożenie, z kolei większy może łatwo zdekoncentrować kierowcę. W razie wypadku, tak jak my, tak nasz pupil może odnieść poważne obrażenia. Dodatkowo, warto pamiętać, że przewożenie psa bez odpowiedniego zabezpieczenia jest karane wysokim mandatem.
Pies w samochodzie – pas bezpieczeństwa
Jedną z najprostszych i jednocześnie najczęściej stosowanych metod przewożenia psa w aucie jest przypięcie go do pasa na tylnej kanapie. Dzięki temu można niewielkim kosztem przypiąć każdego zwierzaka, bez względu na jego rozmiar. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że można je stosować w każdym samochodzie. W każdym bez konieczności przekładania ciężkich klatek, które nie zawsze będą pasować.
Decydując się na tę formę przewożenia psa powinniśmy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Najważniejsze są odpowiednie szelki dla psa do samochodu, które zagwarantują zarówno komfort jak i odpowiedni poziom ochrony naszemu czworonogowi. Powinny to być szelki typu guard, najlepiej w formie szelek bezuciskowych, posiadających zabudowaną część piersiową. Dzięki temu nawet podczas ostrego hamowania, siła szarpnięcia rozłoży się na powierzchni klatki piersiowej nie doprowadzając do poważnych otarć czy uszkodzeń. Bardzo ważne, aby szelki były odpowiednio dopasowane i pies nie miał możliwości wyślizgnięcia się z nich. Niedopuszczalne jest przypinanie psa do obroży, ponieważ w razie nagłego manewru pies może doznać poważnych obrażeń.
Pasy samochodowe dla psów są nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim pełnią kluczową funkcję ochronną. Na rynku dostępne są różne modele pasów, w tym te, które można montować bezpośrednio do oryginalnego pasa bezpieczeństwa w samochodzie. Używanie specjalistycznego pasa dla psa zabezpiecza go przed niekontrolowanym przemieszczaniem się w pojeździe, a w razie nagłego hamowania zapobiega jego wyrzuceniem. Jest to opcja bardzo wygodna zarówno dla psa, jak i dla opiekuna, jednocześnie dająca gwarancję bezpieczeństwa w razie nieoczekiwanych sytuacji na drodze. Ostatecznie, dbanie o bezpieczeństwo naszego pupila podczas jazdy samochodem jest równie ważne jak dbanie o własne życie i zdrowie.
Dodatkowo można wyposażyć się w matę ochraniającą tylne siedzenia lub bezpieczny fotelik dla psa do samochodu, w którym pies również jest przypinany. Sama mata czy fotelik nie powinny zastępować pasów bezpieczeństwa, a służyć jedynie jako dodatkowa ochrona.
Przewożenie psa w aucie w transporterze
Nieco mniej popularną opcją jest przewożenie psa w klatce lub transporterze. Często wymaga to zagospodarowania większej ilości miejsca na tylnej kanapie lub w bagażniku. Ważne jest również, by transporter nie leżał całkiem luzem i był zabezpieczony przed ewentualnym przemieszczeniem się w wyniku nagłego manewru. Dotyczy to szczególnie małych psiaków, które mieszczą się do niewielkich transporterów, ponieważ te łatwo w trakcie manewrów mogą się przewrócić czy przesunąć.
pies w życiu osoby z niepełnosprawnością