Norma Euro zmiany w CEPiK

Norma Euro zmiany w CEPiK pojawił się błąd który polega na niewłaściwym wpisie normy Euro w bazie historiapojazdu.gov.pl, co trzeba zrobić

858

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Norma Euro zmiany w CEPiK Projekt wzoru nalepek uprawniających do wjazdu do strefy czystego transportu foto pspa
Norma Euro zmiany w CEPiK Projekt wzoru nalepek uprawniających do wjazdu do strefy czystego transportu foto pspa

Norma Euro, czyli popularnie znana norma emisji spalin została oficjalnie zarejestrowania w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli popularnie bazie CEPiK. Od teraz można więc sprawdzić normę emisji spalin w bazie CEPiK dla własnego autaa. Może niestety pojawić się problem i w przypadku stwierdzenia błędu niezbędna będzie wizyta w wydziale komunikacji.

Normy Euro które dotyczą obecnie każdego pojazdu są wpisywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców od 2018 roku. Wynika z tego, że algorytm który wymyślono dla uzupełnienia danych, musiał wykonać operację dotyczącą 15 milionów samochodów zarejestrowanych w Polsce. Chodzi o pojazdy zarejestrowane w bazie CEPiK wcześniej.

Raport z historiapojazdu.gov Norma Euro zmiany w CEPiK
Raport z historiapojazdu.gov Norma Euro zmiany w CEPiK

Ministerstwo Cyfryzacji, które jest urzędem nadrzędnym nad CEPiK, właśnie poinformowało o zakończeniu prac nad uzupełnieniem informacji o normach emisji spalin do bazy. Od tego momentu właściciele samochodów mogą sami sprawdzić jaką ich pojazd ma normę Euro w bazie i czy jest ona zgodna z tym o czym mają informacje chociażby przy zakupie pojazdu. Gdyby doszło do pomyłki, wówczas błędy należy zgłosić w wydziale komunikacji.
Na dzień dzisiejszy norma emisji spalin jaka została przypisana do samochodu jest do sprawdzenia w bezpłatnym, państwowym serwisie historiapojazdu.gov.pl. Trwają prace aby już niebawem wprowadzić taką możliwość w aplikacji mObywatel.

Norma Euro zmiany w CEPiK i tajemniczy algorytm

To, że i tym razem rozum odniósł zwycięstwo nad komputeryzacją ma właśnie kolejną odsłonę. Algorytm za pomocą którego miały być wprowadzone zmiany okazał się wadliwy i w systemie pojawiają się błędy. Automatyzacja dodawania informacji jak zwykle związana jest z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia błędów. Jako przykład można podać przede wszystkim możliwość występowania identycznych samochodów, w tym samym roczniku, posiadającym trzy różne normy emisji E. Aktualną (dla rocznika), poprzednią (dla aut z tzw. końcowej partii produkcyjnej) lub kolejną niż ta z roku produkcji (chociażby dla samochodów po liftingu lub z nowym silnikiem).

Norma Euro zmiany w CEPiK Raport z historiapojazdu.gov.pl c.2
Norma Euro zmiany w CEPiK Raport z historiapojazdu.gov.pl c.2

Kolejne próby minimalizowania błędów, miało dać uzupełnienie bazy kolejnym algorytmem. Tym razem zawarto w nim markę i rok produkcji pojazdu, moc i pojemność silnika, wariant nadwozia oraz wersję modelu. Niestety i tym razem wynik prac jest wciąż nie zadowalający. Smutną prawdą jest to, że tak czy inaczej niektórzy kierowcy będą musieli umówić spotkanie w wydziale komunikacji.

Gdzie algorytm nie może, tam człowiek stoi w kolejce – norma Euro 

I tu musimy zadać sobie pytanie, czy błąd w historiapojazdu.gov.pl da się zmienić i wstawić właściwą normę emisji spalin do bazy CEPiK.
Niestety takie działania nie są najłatwiejsze i mogą spotkać się nawet z poniesieniem kosztów.

Okazuje się że, automatycznie przypisana przez algorytm norma nie może być automatycznie zmieniona. Instytucją zobowiązaną do zasilenia danymi o pojeździe jest organ właściwy do rejestracji pojazdu. W przypadku korekty danych, na wniosek właściciela pojazdu zostaną w CEPiK zaktualizowane dane dotyczące tylko konkretnego pojazdu, którego dotyczył wniosek.
Kiedy zauważymy pomyłkę i postanowimy odwiedzić wydział komunikacji nie zapomnijmy zabrać odpowiednie dokumenty. Aby skorygować błędnie przypisaną normę Euro musimy dysponować dokumentami takimi jak:
świadectwo zgodności WE,
dopuszczenie jednostkowe pojazdu,
decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu,
świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

Prawdopodobnie większość właścicieli samochodów w Polsce nie dysponuje dokumentami takimi jak wymienione powyżej. Wyjściem jest kontakt z przedstawicielami producenta, napisanie do importera lub salonu z prośbą o wydanie wtórników. I tu mogą pojawić się koszty, gdyż instytucje te nie mają obowiązku wydawania takiego dokumentu.

Raport z historiapojazdu.gov.pl - dokumenty
Raport z historiapojazdu.gov.pl – dokumenty

Norma Euro zmiany w CEPiK, historia pojazdu i wydział komunikacji, czy warto

I tu doszliśmy do pytania. Jeżeli algorytm zrobił błędy we wpisie normy emisji Euro w CEPiK to czy warto je zmieniać.
Generalnie takiego obowiązku niema, chyba że kiedyś w odległej przyszłości zechcemy skorzystać ze strefy czystego transportu. Wydaje się że, dla własnej informacji należy sprawdzić w systemie jaką normę, algorytm przypisał do naszego pojazdu. To czy zrobimy coś dalej w kwestii zmian to już zupełnie inna sprawa. Z drugiej strony wydaje się że, właściciele aut z wątpliwą normą Euro prawdopodobnie nie stworzą kolejek w urzędach komunikacji. W mentalności Polaka leży że jeżeli nie musimy to nie robimy. Argumentem dla każdego właściciela auta po sprawdzeniu czy jego pojazd ma prawidłowy zapis i jego zmiany, może być wartość dla aut używanych przy ewentualnej sprzedaży. Normy emisji spalin dla pojazdów porównywalnych może wkrótce znacząco zmienić ceny na rynku. Wynika z tego że, warto zapoznać się z normami przy zakupie, bo to może być argument przy negocjacji ceny.

Norma Euro zmiany w CEPiK naklejki pspa
Norma Euro zmiany w CEPiK, Projekt – wzory nalepek uprawniających do wjazdu do strefy czystego transportu w Warszawie foto pspa

Na koniec zachęcam do zapoznania się z artykułem – Normy emisji spalin Euro. Jakie są, jak się zmieniały?

Zapoznaj się również z artykułem – Manualna skrzynia biegów – charakterystyczne usterki oraz Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta?

Pomóżcie nam tworzyć… dla Was

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia