Kiedy i jakie opony kupić? Wszystko co musisz wiedzieć ! cz. II

Kiedy najlepiej kupować opony? W sezonie kiedy jest największa dostępność? Po sezonie kiedy sklepy starają się pozbyć zapasów?

480

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opis opony
"M+S" (Mud and Snow) oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w błocie i śniegu.

W ostatniej rozmowie z Naszym ekspertem z WORD w dziedzinie ogumienia samochodowego Panem Michałem Antoszkiewiczem ustaliliśmy: dlaczego regularny serwis opon jest istotny jak należy serwisować opony, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność jazdy. W tym artykule opowiemy: kiedy najlepiej kupować nowe opony oraz jak czytać oznaczenia opon.

Kiedy najlepiej kupować opony?


Kupowanie opon może być zależne od kilku czynników, ale istnieją pewne okresy, w których ceny mogą być korzystniejsze niż w innych. Oto kilka wskazówek od naszego eksperta Pana Michała Antoszkiewicza: Pamiętajmy! Największe nasycenie towaru jest tuż przed sezonem, kiedy na rynku jest największy wybór.

To jest czas kiedy mamy największy komfort w wyborze parametrów oraz cen. Jeśli planujemy zakup opon letnich lub zimowych, najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem danego sezonu. Przed nadejściem zimy warto kupić opony zimowe, a przed latem opony letnie. Oczywiście istnieją także okresy takie jak: okresy promocyjne, promocje cykliczne czy wyprzedaże. Kiedy producent wprowadza nowy model opony, starsze modele mogą być przecenione, więc jest to okazja do zakupu opon w niższej cenie. Warto również porównać ceny i oferty różnych sklepów, sprawdzić opinie klientów i upewnić się, że wybierasz opony odpowiednie dla Twojego pojazdu i stylu jazdy.

 

Jakie są oznaczenia i odczyty na ściankach bocznych opon?

Jak odczytać opisy opon i wybrać odpowiednie ogumienie do naszego auta? Oznaczeń jest bardzo wiele. Począwszy od nazwy, modelu, marki- skończywszy na bardzo głębokich parametrach technicznych. Skupimy się na tych podstawowych. Oto kilka kluczowych oznaczeń:

 1. Rozmiar opony:
  Przykład: 215/55 R16 95V
  215: Szerokość opony w milimetrach.
  55: Wysokość profilu opony jako procent szerokości.
  R16: Średnica felgi, na którą jest przeznaczona opona (w calach).
  95V: Indeks nośności i symbol prędkości.
 2. Indeks nośności i symbol prędkości:
  Indeks nośności: Liczba określająca maksymalne obciążenie, jakie opona może udźwignąć.
  Symbol prędkości: Określa maksymalną prędkość, z którą opona jest zgodna.
 3. Data produkcji (DOT):
  Na boku opony znajdziesz oznaczenie DOT, po którym następuje seria cyfr. Ostatnie cztery cyfry to data produkcji, gdzie pierwsze dwie oznaczają tydzień, a ostatnie dwa rok produkcji. Na przykład DOT XXXX2718 oznacza, że opona została wyprodukowana w 27. tygodniu roku 2018.
 4. Oznaczenia:
  M+S, 3PMSF: Oznaczenia dotyczące opon zimowych. „M+S” (Mud and Snow) oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w błocie i śniegu. „3PMSF” (Three-Peak Mountain Snowflake) jest symbolem opony zimowej spełniającej specjalne normy dotyczące przyczepności na śniegu.
 5. Kierunek bieżnika:
  Strzałki lub napisy informujące o kierunku, w którym należy zamontować oponę.
 6. Inne oznaczenia producenta:
  Często producenci opon dodają specjalne oznaczenia, informacje dotyczące technologii użytych w produkcji, oznaczenia dla konkretnych warunków drogowych itp. Przy zakupie opon warto zwracać uwagę na te informacje, aby dobrać odpowiednie opony do swojego pojazdu i warunków, w jakich będzie używany.

więcej na temat opon przeczytasz tu:

https://bezpiecznapodroz.org/2021/10/20/opony-zimowe-kiedy-zmieniamy/

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Naszym ekspertem Michałem Antoszkiewiczem.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia