Kiedy i jakie opony kupić? Wszystko co musisz wiedzieć ! cz. II

Kiedy najlepiej kupować opony? W sezonie kiedy jest największa dostępność? Po sezonie kiedy sklepy starają się pozbyć zapasów?

164
opis opony
"M+S" (Mud and Snow) oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w błocie i śniegu.

W ostatniej rozmowie z Naszym ekspertem z WORD w dziedzinie ogumienia samochodowego Panem Michałem Antoszkiewiczem ustaliliśmy: dlaczego regularny serwis opon jest istotny jak należy serwisować opony, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność jazdy. W tym artykule opowiemy: kiedy najlepiej kupować nowe opony oraz jak czytać oznaczenia opon.

Kiedy najlepiej kupować opony?


Kupowanie opon może być zależne od kilku czynników, ale istnieją pewne okresy, w których ceny mogą być korzystniejsze niż w innych. Oto kilka wskazówek od naszego eksperta Pana Michała Antoszkiewicza: Pamiętajmy! Największe nasycenie towaru jest tuż przed sezonem, kiedy na rynku jest największy wybór.

To jest czas kiedy mamy największy komfort w wyborze parametrów oraz cen. Jeśli planujemy zakup opon letnich lub zimowych, najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem danego sezonu. Przed nadejściem zimy warto kupić opony zimowe, a przed latem opony letnie. Oczywiście istnieją także okresy takie jak: okresy promocyjne, promocje cykliczne czy wyprzedaże. Kiedy producent wprowadza nowy model opony, starsze modele mogą być przecenione, więc jest to okazja do zakupu opon w niższej cenie. Warto również porównać ceny i oferty różnych sklepów, sprawdzić opinie klientów i upewnić się, że wybierasz opony odpowiednie dla Twojego pojazdu i stylu jazdy.

 

Jakie są oznaczenia i odczyty na ściankach bocznych opon?

Jak odczytać opisy opon i wybrać odpowiednie ogumienie do naszego auta? Oznaczeń jest bardzo wiele. Począwszy od nazwy, modelu, marki- skończywszy na bardzo głębokich parametrach technicznych. Skupimy się na tych podstawowych. Oto kilka kluczowych oznaczeń:

 1. Rozmiar opony:
  Przykład: 215/55 R16 95V
  215: Szerokość opony w milimetrach.
  55: Wysokość profilu opony jako procent szerokości.
  R16: Średnica felgi, na którą jest przeznaczona opona (w calach).
  95V: Indeks nośności i symbol prędkości.
 2. Indeks nośności i symbol prędkości:
  Indeks nośności: Liczba określająca maksymalne obciążenie, jakie opona może udźwignąć.
  Symbol prędkości: Określa maksymalną prędkość, z którą opona jest zgodna.
 3. Data produkcji (DOT):
  Na boku opony znajdziesz oznaczenie DOT, po którym następuje seria cyfr. Ostatnie cztery cyfry to data produkcji, gdzie pierwsze dwie oznaczają tydzień, a ostatnie dwa rok produkcji. Na przykład DOT XXXX2718 oznacza, że opona została wyprodukowana w 27. tygodniu roku 2018.
 4. Oznaczenia:
  M+S, 3PMSF: Oznaczenia dotyczące opon zimowych. “M+S” (Mud and Snow) oznacza, że opona jest przeznaczona do jazdy w błocie i śniegu. “3PMSF” (Three-Peak Mountain Snowflake) jest symbolem opony zimowej spełniającej specjalne normy dotyczące przyczepności na śniegu.
 5. Kierunek bieżnika:
  Strzałki lub napisy informujące o kierunku, w którym należy zamontować oponę.
 6. Inne oznaczenia producenta:
  Często producenci opon dodają specjalne oznaczenia, informacje dotyczące technologii użytych w produkcji, oznaczenia dla konkretnych warunków drogowych itp. Przy zakupie opon warto zwracać uwagę na te informacje, aby dobrać odpowiednie opony do swojego pojazdu i warunków, w jakich będzie używany.

więcej na temat opon przeczytasz tu:

https://bezpiecznapodroz.org/2021/10/20/opony-zimowe-kiedy-zmieniamy/

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Naszym ekspertem Michałem Antoszkiewiczem.