Pojazd zabytkowy i historyczny różnice w przepisach

Pojazd zabytkowy i pojazd historyczny, jakie są różnice w przepisach, jakie są przepisy i różnice

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gablota czyli Mercedes klasa sama w sobie
Gablota czyli Mercedes klasa sama w sobie

Pojazd zabytkowy i pojazd historyczny, jakie są różnice w przepisach. Wielokrotnie bywa tak, że pojazdy historyczne są utożsamiane z zabytkowymi i odwrotnie. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma kategoriami pojazdów? Które auto, motocykl, motorower i ciągnik rolniczy  jest zabytkiem, a jaki pojazdem historycznym, o tym poniższy tekst. Odkryjmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby pojazd został zaliczony do jednej z tych wyjątkowych kategorii.

W Polsce przepisy dotyczące pojazdów historycznych i zabytkowych są uwzględnione w Ustawach z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz niezbędnego wyposażenia. Poniżej przedstawiono ogólne informacje dotyczące rejestracji i użytkowania pojazdów historycznych oraz zabytkowych w Polsce.

Pojazdy historyczne i zabytkowe to nie tylko maszyny, to część historii na kołach. W polskim prawie figurują dwa określenia wiekowych pojazdów: nie tylko samochodów, ale też motocykli, motorowerów i ciągników rolniczych. Wyprodukowany pojazd może trafić do grupy pojazdów zabytkowych, jak też pojazdów historycznych. Teoretycznie są to pojęcia bardzo do siebie zbliżone i często  mylone. Obie kategorie mają swoje prawa i przepisy, ale mają też trochę wspólnego. Czym zatem różni się pojazd zabytkowy od pojazdu historycznego?

Tajemnice Motoryzacyjnej Przeszłości - pojazd zabytkowy, wiek i inne wymogi, Żółte tablice
Tajemnice Motoryzacyjnej Przeszłości – pojazd zabytkowy, wiek i inne wymogi, Żółte tablice

Tajemnice Motoryzacyjnej Przeszłości – pojazd zabytkowy, wiek i inne wymogi

Definicje pojazdu zabytkowego i historycznego znajdziemy w dwóch ustawach. W Prawie o ruchu drogowym przytoczono, czym jest pojazd zabytkowy. Wg tego dokumentu jest to:

Prawo o ruchu drogowym.Dz.U.2023.1047 t.j. Art. 2

39) pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

Kryteria, które musi spełniać pojazd aby można go było zakwalifikować jako pojazd zabytkowy:

 1. Musi on mieć minimum 30 lat (zależnie od województwa wiek może sięgać nawet 40 lat);
 2. Produkcja zakończyła się minimum 15 lat temu (zależnie od województwa może to być 20 lat);
 3. Pojazd musi posiadać minimum 75% oryginalnych części.

Zabytkiem może też zostać i być zarejestrowanym, młodszy samochód posiadający przeróbki. Tu jednak trzeba spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:

 • wyprodukowano go w niewielkiej liczbie egzemplarzy;
 • wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi;
 • dokumentuje istotne etapy rozwoju motoryzacji;
 • jeździła nim ważna osoba;
 • jest związany z ważnym faktem historycznym;
 • brał udział w ważnymi wydarzeniu sportowym;
 • został odtworzony lub odrestaurowany w zgodzie z wówczas dostępną technologią;
 • wchodzi w skład zarejestrowanej kolekcji muzealnej.
VW Garbus. Urok Historii na Kołach - Pojazd historyczny, ile musi mieć lat i kiedy staje się pojazdem historycznym
VW Garbus. Urok Historii na Kołach – Pojazd historyczny, ile musi mieć lat i kiedy staje się pojazdem historycznym

Urok Historii na Kołach – Pojazd historyczny, ile musi mieć lat i kiedy staje się pojazdem historycznym?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych definiuje pojazd historyczny jako pojazd mechaniczny będący:

a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Pojazd Historyczny – Kiedy Historia Nabiera Wartości

Definicja zawarta jest m.in. w Ustawie o ubezpieczeniach, która precyzuje, że określenie jest właściwe dla samochodów lub motocykli, mających minimum 40 lat. Ta granica, w niektórych przypadkach może być obniżona do 25, jeśli rzeczoznawca uznał go za pojazd unikatowy lub wiele wnosi do udokumentowania historii techniki, w tym w szczególności motoryzacji. Z definicji, pojazdem historycznym jest każdy pojazd zabytkowy, czyli ten jeżdżący na tzw. żółtych tablicach. Reasumując oznacza to, że każdy pojazd zabytkowy jest pojazdem historycznym ponieważ spełnia jeden z warunków, ale nie każdy pojazd historyczny jest pojazdem zabytkowym. Pojazdu historycznego nie trzeba nigdzie ewidencjonować pomimo że osiągnął wiek 40 lat i nadal możesz nim jeździć na białych blachach.

Mercedes Ubezpieczenia dla Zabytkowych i Historycznych aut - OC krótkoterminowe
Mercedes Ubezpieczenia dla Zabytkowych i Historycznych aut – OC krótkoterminowe

Ubezpieczenia dla Zabytkowych i Historycznych aut – OC krótkoterminowe

Obie kategorie pojazdów łączy jedna ważna cecha, o której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach, auto historyczne, które skończyło 40 lat, otrzymuje status z mocy prawa. Daje mu to możliwość ubezpieczenia krótkoterminowego, co oznacza oszczędności dla właściciela pojazdu. Właścicielom pojazdów zabytkowych i  historycznych przysługuje więc takie same prawo do wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia OC (minimum 30 dni) na okres w roku, gdy pojazd jest faktycznie użytkowany (np. na sezon letni lub wybrane miesiące). Nie zawsze krótkoterminowe OC jest najkorzystniejszym rozwiązaniem ponieważ firmy ubezpieczeniowe wielokrotnie mogą nam przedstawić lepszą ofertę całoroczną.

Zawsze jednak trzeba pamiętać aby wykupić ubezpieczenie, gdy pojazd wyjeżdża na drogi

Warto przeczytać Żółte tablice rejestracyjne oraz Czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu, 

Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 30.11-6.12.2023

Pomóżcie nam tworzyć…

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Słuchaj nas online!

 

Brak postów do wyświetlenia