Toyota Corolla 1.8 Hybrid 140 KM przebój rynkowy w Polsce

Bezpieczeństwo, świetne wyposażenie oraz komfort i osiągi.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Śmiało można stwierdzić że Toyota Corolla jest  światowym numerem jeden  w kategorii ilości sprzedanych egzemplarzy jednego modelu. Zdetronizowała dotychczasowego lidera Volkswagena Garbusa. Jej historia zaczęła się w 1966 roku, od modelu pierwszej generacji napędzanego 60 konnym silnikiem 1100. Zawieszonego na kolumnach McPhersona, z dźwignią zmiany biegów już w podłodze. Szefowie koncernu Toyota z tylko sobie znanych powodów zdecydowali o zastąpieniu na niektórych rynkach modelu Corolla – Toyotą Auris. Ta, była produkowana od 2006 do 2018 roku, po czym została uśmiercona. W sprzedaży ponownie pojawiła się, lubiana przez kierowców Corolla. Dzięki temu, obecnie dostępna jest już 12 generacja modelu, który stał się przebojem sprzedaży. Również w naszym kraju, a nabywcy szczególnie upodobali sobie model Toyota Corolla 1.8 Hybrid

Hybryda w wydaniu Toyoty

Warto w tym miejscu przypomnieć, że rewolucyjny na owe czasy napęd hybrydowy, pojawił się po raz pierwszy, w 1997 roku w Toyocie Prius. Od tamtej pory minęło 25 lat i dzisiaj Toyota oferuje 40 modeli samochodów z napędem hybrydowym. Przez minione ćwierć wieku, Toyota sprzedała 20 milionów hybryd, przy czym połowę z nich w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzięki nieustającym wysiłkom Toyoty,  unowocześniającej i optymalizującej napędy hybrydowe, dzisiaj miłośnicy japońskiej marki mogą cieszyć się piątą, jeszcze lepiej dopracowaną generacją napędów hybrydowych. Prym wiedzie tytułowy napęd 1.8 Hybrid 140 KM.

No ten moment zwolennicy napędów hybrydowych w japońskim wydaniu, mają do wyboru dwie wyjątkowo oszczędne hybrydy marki Toyota. To 1.8 Hybrid 140 KM oraz 2.0 Hybrid Dynamic Force 196 KM. Napędy te, współpracują z automatyczną skrzynią biegów e-CVT. Oba proponowane napędy hybrydowe charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą, niskimi emisjami oraz doskonałymi osiągami. Kierujący  hybrydową Toyotą Corollą w zależności od potrzeb bądź też preferowanego stylu jazdy, może wybierać pomiędzy trzema trybami: Normal, Eco oraz Power. Kiedy zajdzie taka potrzeba, Toyota umożliwia całkowicie bezgłośną i bezemisyjną jazdę w trybie wyłącznie elektrycznym. 

tabela z danymi technicznymi hybrydowych Toyot
(źródło: toyota.pl)

Duże zasięgi, wyjątkowo ekonomiczna eksploatacja, komfortowe warunki podróży, a wszystko to z dbałością o środowisko naturalne. To wszystko dzięki wieloletniemu doświadczeniu Toyoty w budowie samoładujących się hybryd.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid – wnętrze

Wsiadając do komfortowego wnętrza Toyoty Corolli, uwagę zwraca deska rozdzielcza. Zaprojektowana w sposób wyjątkowo czytelny i schludny, bez niepotrzebnych czasami, przeszkadzających w użytkowaniu elementów. Do dyspozycji pasażerów jest pięć, ergonomicznych miejsc siedzących, pokrytych miłą tapicerką, oferujących wygodę w trakcie podróży. Również dzięki szerokiemu rozstawowi kół. Ponieważ tytułową Toyotę, szczególnie w wydaniu kombi, wyposażono w dzieloną i składaną tylną kanapę w proporcjach 60/40, oraz podwójną podłogę bagażnika, w razie potrzeby z luksusowego kombi, może przeistoczyć się w rodzinnego dostawczaka. Przestrzeń bagażową można dosyć dowolnie aranżować, w miarę potrzeb.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid - widok na tylną kanapę z jasno-beżową tapicerką, delikatnie pikowaną w romby.
Wnętrze Toyoty Corolli, oferuje duży komfort podróży.

Kiedy podróżuje komplet pięciu pasażerów, za oparciem tylnej kanapy znajduje się przestrzeń bagażowa o pojemności 596 l. Jeśli w weekendowym wypadzie biorą udział trzy osoby, dzielona tylna kanapa pozwala na powiększenie bagażnika.  Natomiast kiedy mama i tata jadą do sklepu po meble dla swoich pociech, mogą złożyć tylną kanapę. Uzyskują wtedy 1606 l, przestrzeni ładunkowej, a płaska podłoga oraz niski próg pomogą w załadunku.

Dzięki zlokalizowanemu pod tylnym zderzakiem czujnikowi, nawet mając zajęte obie ręce, możemy machając nogą automatycznie otworzyć drzwi bagażnika, wystarczy tylko mieć w kieszeni kluczyki od Toyoty.

Kolorowo i cyfrowo na desce rozdzielczej – Toyota Corolla 1.8 Hybrid

Najważniejsza osoba w samochodzie, czyli kierowca, znajdzie wszystkie kluczowe informacje o stanie samochodu oraz parametrach jazdy, na cyfrowym wyświetlaczu umieszczonym bezpośrednio w zasięgu jego wzroku. Wyświetlane przez „Digital Cockpit” o przekątnej 12,3”  informacje, kierowca może modyfikować w zależności od upodobań, na nim wyświetlany  jest także wybrany tryb jazdy.

W centralnej części deski rozdzielczej nowej Corolli, umieszczony jest dotykowy ekran HD, o przekątnej 10,5”. Za jego pośrednictwem możliwa jest obsługa wszystkich dostępnych multimediów, a zapewniają to interfejsy Apple Car Play oraz Android Auto. Ponieważ multimedia są wyposażone w aktualizacje bezprzewodowe, każdy nowy dodatek bądź usprawnienie oprogramowania zostanie pobrany automatycznie i zainstalowany, przez co w nowej Toyocie Corolli dostępna jest zawsze najnowsza wersja systemu. Konstruktorzy Toyoty zadbali, aby w centralnej części konsoli, znalazło się miejsce do bezprzewodowego ładowania baterii telefonu, w ten sposób w kabinie panuje idealny ład i porządek.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid - widok całej przedniej konsoli z kierownicą oraz dwoma ekranami LCD
Z przodu tylko to co niezbędne, zaawansowane multimedia to już standard.

Bezpieczeństwo w każdej sytuacji

W nowej Toyocie Corolli zastosowano całą grupę systemów bezpieczeństwa, dbających o komfort oraz bezpieczeństwo podróżujących: na parkingu, autostradzie czy po prostu w mieście. Częścią składową systemu Toyota T-Mate, jest pakiet Toyota Safety Sense, dostępny w standardzie, a w nim:

PCS – układ wykrywa ryzyko zderzenia z innym pojazdem, pierwszym bądź rowerzystą; ostrzega o niebezpieczeństwie kierowcę. Jeśli ten nie zareaguje PCS  zacznie automatycznie hamować.

RSA – ten układ rozpoznaje znaki drogowe i wyświetla na desce rozdzielczej informacje, o aktualnym ograniczeniu prędkości bądź obowiązującym zakazie.

iACC – układ znany nie tylko z samochodów Toyoty. Inteligentny tempomat adaptacyjny, utrzymuje wcześniej zadany stały dystans od samochodu jadącego przed nami. Kiedy ten zwolni, nasza Toyota zacznie hamować.

LTA – monitorując oznakowanie poziome, system utrzymuje tor jazdy, zapobiegając niekontrolowanemu przekroczeniu linii oddzielającej pasy ruchu.

AHB – kiedy nocą na opustoszałej drodze, jedziemy z włączonymi światłami drogowymi, a z przeciwka zbliży się inny samochód, system automatycznie zmieni nasze światła z drogowych na mijania. Później, gdy przed nami znowu będzie pusto, na powrót włączy światła drogowe.

EDSS – niezwykle ważny układ, który po wykryciu braku jakichkolwiek reakcji ze strony kierującego, po wyemitowaniu sygnału dźwiękowego, rozpoczyna procedurę automatycznego hamowania aż do zera, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznego toru jazdy. Po zatrzymaniu włącza światła awaryjne i otwiera automatycznie wszystkie drzwi, umożliwi to ewentualną akcję ratunkową.

OTA pakietu Toyota Safety Sense – dzięki tej opcji, obecny w samochodzie pakiet jest stale ulepszany, aktualizowany oraz wzbogacany o nowe dodatki.

PDA-DA – dzięki temu układowi, możliwe jest płynne wytracanie prędkości po zdjęciu nogi z hamulca.

PDA-SA – to proaktywny asystent jazdy. Po wykryciu zbliżającego się zakrętu, dostosowuje siłę wspomagania kierownicy i ułatwia kierowcy bezpieczne manewry kierownicą.

PDA-OAA – ten proaktywny asystent omijania przeszkód, nie pozwala na zbytnie zbliżenie do poprzedzającego samochód obiektu, używając do tego hamulców i/ lub funkcji sterowania układem kierowniczym.

druga tabela, tym razem z danymi fizycznymi, wymiary, waga itp.
(źródło: toyota.pl)

Toyota Corolla 1.8 Hybrid na parkingu

Zdawałoby się, że gdzie jak gdzie, ale na parkingu nic nam nie grozi, nic bardziej mylnego tu również my i nasz samochód jesteśmy narażeni na pewne niebezpieczeństwa. Toyota oferuje  zaawansowanego asystenta parkowania Toyota Teammate Advanced Park, bo taka jest jego nazwa, w trakcie parkowania kontroluje przyspieszenie, skręt kół, biegi* oraz siłę hamowania. A jeśli  dwoje stałe miejsce parkingowe nie jest w żaden sposób oznakowane, system może je zapamiętać.

PVM – to system, monitorujący w trakcie parkowania przestrzeń wokół samochodu z wykorzystaniem czterech kamer zabezpieczających obszar 360°.

RCTAB – system niezwykle przydatny na podziemnych parkingach, gdzie w warunkach ograniczonej widoczności wyjeżdżamy tyłem. Gdy nagle za naszym bagażnikiem przejeżdża samochód, układ rozpoznając ryzyko kolizji automatycznie zahamuje.

ICS – ten system wykryje przeszkody, które umknęły naszej uwadze, a znajdują się przed lub za samochodem, w razie potrzeby zatrzyma samochód.

SEA – to asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu, współpracujący z radarem układu monitorowania martwego pola. Jeśli z tyłu nadjeżdża samochód czy rowerzysta, układ uniemożliwi otwarcie drzwi.

RSRS – system szczególnie przydatny dla wybitnie zapominalskich rodziców. Ostrzega on kierowcę, że na tylnym siedzeniu pozostał jakiś przedmiot, bądź pasażer.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid - na parkingu stoi hatchback w kolorze ciemno-niebieski metalik.
Jak zwykle, linia nadwozia nawiązuje do filozofii Toyoty.

Przydają się w drodze

BSM – System monitoruje martwe pole w lusterkach i ostrzega przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu. Funkcja szczególnie przydatna podczas zmiany pasa ruchu

AHS – to automatyczny system dostosowujący oświetlenie zewnętrzne, wygasza obszary na których znajdują się inne pojazdy, a doświetla ciemne miejsca.

DMC – w skład tego systemu, wchodzi kamera zainstalowana na kierownicy i współpracująca z wcześniej wymienionym systemem EDSS. Po wykryciu bezruchu kierowcy bądź innej anomalii, ostrzega o zaistniałej sytuacji.

Toyota Smart Connect – to wyświetlane na ekranie multimedialnym komunikaty, o  wszelkiego typu utrudnieniach w ruchu, na podstawie informacji z sieci, od innych kierowców.

eCall – kiedy samochód ulega wypadkowi, system automatycznie łączy się z numerem 112 i wzywa pomoc. Aktywacja ma miejsce natychmiast po uruchomieniu poduszek powietrznych.

FCTA – system wykrywa  pojazdy nadjeżdżające z lewej, oraz z prawej strony przodu samochodu i ostrzega sygnałem dźwiękowym.

LCA – układ wspomaga zmianę pasa ruchu, oddziałując na układ kierowniczy, współpracuje z systemem LTA.

ESA + AS – ten układ poprzez aktywację układu kierowniczego, pomaga kierowcy w przypadku nagłego wykrycia przeszkody na torze  jazdy.

ARFHLkiedy z tyłu, do naszego samochodu zbyt szybko zbliża się inny pojazd, ten system uruchamia tylne, szybko pulsujące, światła awaryjne.

Ile kosztuje Toyota Corolla 2023 – trwa wyprzedaż, trzeba się pospieszyć

tabela z cenami hybrydowych modeli.
(źródło: toyota.pl)

Ciekawy materiał wideo: Toyota Engine Production, Toyota Hybrid engine assembly

Może cię również zainteresować: Hamulec ręczny zimą – zaciągać czy nie

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia