Dacia prześciga Teslę w raportach

Dacia prześciga Teslę w raportach TUV 2024 symbol luksusu i nowoczesności, musi ustąpić pojazdowi użytkowemu Dacia Logan

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przeglądając najnowszy raport TUV 2024 o awaryjności samochodów, jego wynik może być zaskakujący, otóż Dacia Logan prześciga Teslę Model 3. Triumf nad luksusową Teslą Model 3 to przełomowe odkrycie rzucające nowe światło na wybór auta używanego. W tym wypadku chodzi o auta w wieku 2-3 lat. Jak się okazuje, nie zawsze drogie auta oznaczają bezawaryjność. Najnowszy raport TUV na temat awaryjności samochodów w Niemczech rzuca nowe światło na jakość pojazdów.

Dacia prześciga Teslę w raportach TUV Dacja Logan 2021
Dacia prześciga Teslę w raportach TUV Dacja Logan 2021

Raport TUV 2024: Nieoczekiwane fakty

W czasach powszechnego korzystania z samochodu, raporty które powstają mogą nam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Nowy raport techniczny TUV na rok 2024, dotyczący badań przeprowadzono w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r., dostarcza niezbitych danych na temat awaryjności różnych marek i modeli. Ocenie poddano 10,2 miliona samochodów z 221 modeli, podzielonych na sześć grup wiekowych.

Wśród zbadanych pojazdów, aż 20,5% nie przechodzi badań za pierwszym razem ze względu na wykryte usterki, które są oceniane jako istotne lub niebezpieczne. Dla potencjalnych nabywców samochodów z Niemiec, te liczby są ważnym sygnałem.

Dacia prześciga Teslę w raportach, TESLA model-3 wielka akcja serwisowa
Dacia prześciga Teslę w raportach, TESLA model-3 wielka akcja serwisowa

Dacia kontra Tesla: Niespodzianka Raportu

Zgodnie z danymi, Tesla Model 3 zamyka stawkę na 111 miejscu zawierającym 111 szczegółowych modeli, z wynikiem aż 14,7%. W tym samym czasie Dacia Logan (11,4%), ze swoim modelem, jest bardziej niezawodna, plasując się na miejscu wyższym w rankingu. Zaskakująco, Tesla Model 3 przegrała z kilkukrotnie tańszą Dacią Logan, co pokazuje, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością i trwałością. Dodatkowo, gwoli ścisłości trzeba przyznać że Dacia wystąpiła kilka razy w różnych latach jako jeden z samochodów bardziej awaryjnych.

Elektryki w gronie pojazdów 2-3 letnich potrafią również zanotować lepsze wyniki np. Volkswagen e-Golf zajął czwarte miejsce na 111 modeli (wskaźnik usterek – 2,6%), Renault Zoe miejsce 49 (5,6%), gdy Tesla Model 3 pojawiła się na ostatnim miejscu (14,7%).

Specjaliści TÜV, najczęściej wykrywają nieprawidłowe  działanie hamulców i zużyte elementy zawieszenia, co następuje po uruchomieniu rekuperacji w przypadku samochodów elektrycznych.

Wiek
Marka i model
Procent usterek
2-3 lat
Tesla Model 3
Dacia Logan
Seat Alhambra
14,7%
11,4%
10,3%
4-5 lat
BMW X5/X6
Volkswagen Sharan
BMW serii 2 Active/Gran Tourer
17,9%
17,7%
17,6%
6-7 lat
Dacia Dokker
BMW serii 5/6
Dacia Duster
25,9%
24,8%
24,6%

Dacia prześciga Teslę w raportach aut 2-3 letnich. Najgorsze auta wg TUV 2024

Rynek samochodów używanych i spadek wartości

Dostępne dane rzucają światło na korelację między wiekiem a ilością usterek. Samochody w wieku 2-3 lat, mniej niż w 5,7%  przypadków nie przechodzą przeglądu technicznego. W grupie wiekowej 12-13 lat ta ilość wzrasta, osiągając 28,9%. Ogólnie liczba 15 tysięcy aut stanowi rzeczywiste zagrożenie dla ruchu i decyzją TUV ich kierowcom zakazano dalszego używania pojazdu.

Wspomnieć należy że w kategorii 6-7 lat, BMW serii 5 i serii 6 są bardziej problematyczne niż Dacia Duster. Pokazuje to po raz kolejny że cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

Warto wiedzieć, że raport TÜV nie tylko identyfikuje najgorsze modele pojazdów, ale także pokazuje producenta od strony skrupulatności serwisów marek oraz dbałości kierowców o swoje samochody. Każdy przegląd rejestracyjny to szansa na utrzymanie parametrów technicznych z pewnością mające wpływ na kondycję i przedłużenie żywotności pojazdu.

I co jest oczywiście najważniejsze, każdy kierowca powinien regularnie poddawać swój pojazd przeglądom i konserwacji.

Tesla model 3 a Dacia Logan: Cena a Niezawodność

Warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze cena idzie w parze z efektywnością. Tesla Model 3, jest symbolem luksusu i nowoczesności, musi jednak ustąpić pola Dacii Logan pod względem trwałości i niezawodności. To ważny sygnał dla kierowców, którzy oszczędzają ponieważ mogą zwrócić uwagę na modele użytkowe.

Dacia prześciga Teslę w raportach TUV Tesla model 3 2021 schowek w miejscu silnika
Dacia prześciga Teslę w raportach TUV Tesla model 3 2021 schowek w miejscu silnika

Podsumowanie: Kluczowe uwagi Dla Kierowców

Raport TUV 2024 to oczywiście potencjalne źródło informacji dla wszystkich poszukujących bezawaryjnego samochodu używanego. Wyniki pokazują, że jakość i cena nie zawsze idą w parze dla wyboru pojazdu. W Dacii ​​można połączyć atrakcyjną cenę z solidnością podstawową. Tesla Model 3, choć symbol nowoczesności, musi być pierwszym zawodnikiem w walce o zaufanie kierowców, a to może potrwać jeszcze wiele lat.

Podsumowując, ci którzy myślą, że luksusowa marka to zabezpieczenie bezawaryjności, powinni obejrzeć raport TUV 2024, gdyż stanowi szczegółowe ostrzeżenie. Dacia, znana z niskich cen, wygrywa z Teslą, co pokazuje czasami że cena nie jest najlepszym znacznikiem jakości. Może właśnie dlatego Dacia prześciga Teslę w raportach TUV.

Na koniec zapraszamy do lektury Dacia Logan MCV LPG 0,9 TCe oraz Tesla Model 3 – premiera modelu w Polsce oraz wybrać się na Klasyki motoryzacji w Północnej 01.12.2023 – 31.01.2024

Słuchaj nas online!

 

Brak postów do wyświetlenia