Jak zorganizować bezpieczną podróż samochodem? 10 rzeczy, które musisz przygotować przed wyjazdem

Przygotuj się na bezpieczną podróż. Zacznij od sprawdzenia stanu technicznego samochodu i wykupienia ubezpieczenia AC!

409

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dzieci z tyłu samochodu
bezpieczna podróż samochodem - poradnik

Podróż samochodem powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami – tak, aby była w pełni bezpieczna. Bez względu na to, czy wybieramy się na wakacje, święta czy też w odwiedziny do znajomych, należy zachować się odpowiedzialnie. Oto 10 rzeczy, które bezwzględnie trzeba przygotować przed podróżą. Czyli jak zorganizować bezpieczną podróż.

1. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Najważniejszym obowiązkiem, jakiego należy dopełnić przed wyjazdem w dłuższą trasę, jest zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu. Zadanie to warto powierzyć zaufanemu serwisowi, który dokładnie sprawdzi poszczególne elementy samochodu. Przegląd powinien odbyć się bez względu na to, kiedy ostatnim razem pojazd był w przeglądzie. Pamiętajmy, że w razie jakiejkolwiek awarii, znalezienie warsztatu może być problematyczne, a dodatkowo konieczne może okazać się pokrycie kosztów związanych z holowaniem auta.

2. Zakup dodatkowej polisy AC

Kierowcy, którzy nie wykupili ubezpieczenia AC, powinni to zrobić, zanim jeszcze wybiorą się w długą podróż. Polisa daje odpowiednie zabezpieczenie także w sytuacji, kiedy to my będziemy sprawcami wypadku, bądź w razie wystąpienia innych zdarzeń losowych. Istnieje możliwość nabycia jej nawet na kilka dni przed wyjazdem, przez Internet – a więc bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak zorganizować bezpieczną podróż, kobieta wychyla się z okna pojazdu
nasz poradnik bezpiecznego wyjazdu

3. Zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego

Ci, którym zależy na kompleksowej ochronie w czasie podróży, powinni wykupić ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski z Warta.plZapewnia ono pomoc w razie wystąpienia zdarzeń losowych. Podobnie jak AC, można zakupić je bez wychodzenia z domu!

4. Skompletowanie dokumentów

Wybierając się w podróż, należy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dokument tożsamości (dowód osobisty/prawo jazdy),
  • potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia.

Upewnijmy się, czy wszystkie powyższe dokumenty będą ważne zarówno w dniu wyjazdu, jak i powrotu. Jeśli nie, należy przedłużyć je przed rozpoczęciem podróży. Dotyczy to zwłaszcza przeglądu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC.

5. Czyszczenie klimatyzacji

Większość z nas korzysta z klimatyzacji przez cały rok, nie zdając sobie sprawy, że jest ona siedliskiem grzybów, wirusów i innych drobnoustrojów. Warto więc udać się na jej okresowe czyszczenie, a przed wyjazdem sprawdzić, czy aby na pewno działa tak, jak powinna. Trudno bowiem podróżować w upale z zepsutą klimatyzacją. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla osób starszych i małych dzieci.

6. Skompletowanie map

Obecnie większość kierowców korzysta z nawigacji GPS, jednak dobrym rozwiązaniem jest zapakowanie do torby podróżnej tradycyjnej mapy. Nigdy bowiem nie wiemy, czy na drodze będziemy mieć odpowiedni zasięg ani czy sprzęt nie zawiedzie nas w najmniej odpowiednim momencie. Zwykła mapa sprawdzi się natomiast w każdym przypadku, dlatego zawsze dobrze mieć ją przy sobie.

para przegląda mapy w aucie
Przygotowanie jazdy przy użyciu map, wiemy dokąd jechać? Jak zorganizować bezpieczną podróż bez map?

7. Tankowanie do pełna

Dobrym zwyczajem jest napełnienie przed podróżą baku do pełna. Takie rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa: paliwa wystarczy nam na pierwszy odcinek podróży, a dodatkowo nie zaskoczą nas wysokie ceny (za granicą). Warto też zaplanować, gdzie będziemy tankować pojazd, pamiętając, że zwykle na stacjach zlokalizowanych przy autostradach paliwo jest znacznie droższe. 

8. Odpowiednie ulokowanie bagaży

Pakowanie bagaży może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Podstawową zasadą jest, aby górna półka, znajdująca się nad głowami pasażerów siedzących z tyłu, była wolna. Podczas gwałtowanego hamowania przedmioty znajdujące się na niej mogą stanowić spore zagrożenie. Rzeczy potrzebne w trakcie jazdy należy umieścić na wierzchu – tak, aby były łatwo dostępne.

9. Sprawdzenie stanu technicznego fotelików dziecięcych

Podróżując z dziećmi, należy w szczególności zadbać o ich bezpieczeństwo. Musimy więc sprawdzić, czy foteliki, w których będą siedzieć, nie są w żaden sposób uszkodzone. Upewnijmy się też, czy dziecko w międzyczasie… nie wyrosło ze swojego siedziska. Ważne, aby pasy nie były splątane, pozwalając swobodnie zapiąć pociechę.

10. Przygotowanie prowiantu na podróż

Ostatnią, jednak nie mniej ważną – a być może najważniejszą! – kwestią, jest przygotowanie prowiantu na podróż. Zapakujmy do bagażu podręcznego przekąski oraz napoje. Dla kierowcy najlepszym rozwiązaniem będą zakąski oraz woda, kawa lub herbata. Zwróćmy uwagę na fakt, iż w czasie jazdy możemy nie mieć możliwości zrobienia zakupów, dlatego lepiej być zaopatrzonym w niezbędny prowiant. W podróży posiłki powinno spożywać się co 3–4 godziny. Pozwoli to zachować energię podczas całego wyjazdu! 

Jak zorganizować bezpieczną podróż – artykuł sponsorowany

Jak tanio zorganizować wakacje? a może wakacje dla osoby z niepełnosprawnością?

Najbardziej energetyczne poranki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia