Opony M+S zakaz w Niemczech od 2024. Czy dotyczy to Polski?

Opony M+S zakaz w Niemczech od 2024. Czy dotyczy to Polski? Opona zimowa i kary za brak w Polsce i krajach alpejskich. Oznaczenia na oponach 3PMSF

705

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opony M+S to popularne oznaczenie na oponach całorocznych, które wskazuje, że są one przystosowane do jazdy w błocie i śniegu. Jednak nie wszystkie kraje uznają takie opony za odpowiednie do warunków zimowych. W niektórych regionach alpejskich, takich jak Niemcy, opony M+S staną się nielegalne od 2024 roku. Co to oznacza dla polskich kierowców i jakie opony wybrać na zimę?

Opony M+S jazda zimą
Opony M+S jazda zimą renaultmedia

Opony M+S nie wystarczą w Niemczech

Niemcy to jeden z krajów, w których obowiązuje okresowy obowiązek jazdy na oponach zimowych. Dotyczy to zwłaszcza terenów górskich, gdzie warunki pogodowe mogą być trudne i niebezpieczne. Do tej pory kierowcy mogli jeździć na oponach całorocznych z oznaczeniem M+S, które uznawano za równoważne z zimowymi. Jednak od października 2024 roku ta reguła się zmieni. Opony z samym symbolem M+S nie będą już akceptowane przez niemiecką policję. Kierowcy, którzy pojawią się na niemieckich drogach z takimi oponami, będą musieli liczyć się z mandatem i punktami karnymi.

Dlaczego Niemcy zdelegalizowali opony M+S? Ponieważ symbol ten nie jest prawnie chroniony i nie gwarantuje, że opona spełnia określone normy jakości i bezpieczeństwa. Oznaczenie M+S nie wymaga przeprowadzania specjalnych testów przydatności do jazdy zimą. Z tego powodu opony z takim oznakowaniem zniknęły ze sklepów już w 2018 roku, ale to nie oznacza, że nie są dalej używane przez kierowców.

Opony M+S oznaczenie na oponach
Opony M+S oznaczenie na oponach

Jakie opony zimowe będą legalne w Niemczech?

Od 2018 roku na etykietach opon zimowych i całorocznych używany jest wyłącznie symbol alpejski, czyli góra z płatkiem śniegu. Symbol świadczy o tym, że opona została przetestowana i zatwierdzona do jazdy w warunkach zimowych. Jeśli opona ma zarówno oznaczenie M+S, jak i symbol alpejski, można jej nadal używać. Jeśli ma tylko oznaczenie M+S, należy ją wymienić na nową przed wyjazdem do Niemiec.

Symbol alpejski jest również obowiązkowy w innych krajach alpejskich, takich jak Austria, Szwajcaria, Włochy czy Francja. W tych krajach również obowiązuje okresowy lub stały obowiązek jazdy na oponach zimowych. Kierowcy, którzy nie dostosują się do tego przepisu, mogą ponieść surowe kary finansowe i prawne.

Opony M+S opona M+S zimowa
Opona M+S zimowa

Czy opony M+S są dobre na polskie zimy?

Opony zimowe mają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni. Opony całoroczne mogą być dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście i nie pokonują dużych odległości. Jednak opony całoroczne nie są tak dobre jak zimowe w ekstremalnych warunkach. Dlatego warto sprawdzić, czy opony całoroczne mają symbol alpejski, który świadczy o ich lepszej jakości i przydatności do jazdy zimą.

Kary za brak opon zimowych w Polsce

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, ale jest to zalecane ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli kierowca spowoduje kolizję lub wypadek z powodu nieodpowiedniego ogumienia, może zostać ukarany mandatem, punktami karnymi, a nawet więzieniem. Ponadto, jeśli kierowca wyjedzie za granicę, musi się liczyć z obowiązującymi tam przepisami i karami.

Według nowego taryfikatora mandatów, który funkcjonuje od 1 stycznia 2022 roku, kierowca za brak opon zimowych może otrzymać mandat uznaniowo w wysokości od 20 do 3000 zł. Dodatkowo, policjant ma prawo zablokować dowód rejestracyjny pojazdu w CEP, odebrać go kierowcy, a nawet wycofać pojazd z ruchu. Warto zaznaczyć, że kara ta jest elastyczna, a jej konkretne ustalenie zależy od uznania interweniującego policjanta12.

symbol-alpejski-opony-zimowej
symbol-alpejski-opony-zimowej

Kary za brak opon zimowych w krajach alpejskich

W niektórych krajach alpejskich, takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy czy Francja, obowiązuje okresowy lub stały obowiązek jazdy na oponach zimowych. Kierowcy, którzy nie dostosują się do tego przepisu, mogą ponieść surowe kary finansowe i prawne. Na przykład w Niemczech, w rejonach gdzie opony zimowe są obowiązkowe, policja sprawdza i podchodzi poważnie do tego obowiązku. Brak odpowiedniego ogumienia oznacza też mandat i punkty karne. Taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości 60 euro i jeden punkt za brak odpowiednich opon. Jeśli brak zimowego ogumienia jest powodem utrudnień w ruchu (np. auto zablokuje podjazd), kara wzrasta do 80 euro. Jeżeli kierowca bez odpowiednich opon spowoduje zagrożenie na drodze, należy się liczyć z mandatem w wysokości 100 euro, a w razie nieszczęśliwego wypadku nawet 120 euro3.

Zatem, jeśli planujesz podróżować po Polsce lub za granicą zimą, warto zadbać o odpowiednie opony i uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów. Opony zimowe mają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni. Opony całoroczne mogą być dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście i nie pokonują dużych odległości. Jednak opony całoroczne nie są tak dobre jak zimowe w ekstremalnych warunkach. Dlatego warto sprawdzić, czy opony całoroczne mają symbol alpejski, który świadczy o ich lepszej jakości i przydatności do jazdy zimą.

Mandaty zimą
Mandaty zimą

Co to jest symbol alpejski i jak go rozpoznać?

Symbol alpejski to oficjalne oznaczenie opon zimowych lub całorocznych, które spełniają określone normy jakości i bezpieczeństwa w warunkach zimowych. Przedstawia górę z płatkiem śniegu i jest umieszczany na boku opony. Symbol alpejski jest obowiązkowy w niektórych krajach alpejskich, takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy czy Francja, gdzie obowiązuje okresowy lub stały obowiązek jazdy na oponach zimowych. Kierowcy, którzy nie dostosują się do tego przepisu, mogą ponieść surowe kary finansowe i prawne.

Symbol alpejski można rozpoznać po tym, że jest to jedyny symbol na oponie, który ma kształt góry z płatkiem śniegu. Nie należy go mylić z oznaczeniem M+S (błoto i śnieg), które jest tylko deklaracją producenta i nie gwarantuje odpowiednich właściwości opony w warunkach zimowych. Opony z samym symbolem M+S nie są akceptowane przez policję w krajach alpejskich. Jeśli opona ma zarówno oznaczenie M+S, jak i symbol alpejski, można jej nadal używać. Jeżeli ma tylko oznaczenie M+S, należy ją wymienić na nową przed wyjazdem do krajów alpejskich.

Symbol M+S oznacza przeznaczenie na błoto i śnieg (mud+snow). Jest to deklaracja producenta, że konstrukcja opony i bieżnika jest odpowiednio przygotowana, by radzić sobie w trudnych warunkach.

Symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake), tzw. symbol alpejski, wprowadzony obowiązkowo w 2012 r. w Unii Europejskiej dla opon, które można uznać za zimowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o symbolu alpejskim i jego znaczeniu, możesz odwiedzić następujące strony internetowe producentów lub Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego.

Na koniec przeczytaj Oznaczenia opon zimowych i całorocznych – przewodnik dla kierowców oraz Opony zimowe – kiedy zmieniamy?

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia