Projekt ustawy przewiduje przedłużenie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła do końca czerwca 2024 roku. W tym okresie większość warunków pozostanie bez zmian, jednak w zakresie energii elektrycznej wprowadzone zostaną nowe kryteria.
Lepsze warunki dla małych odbiorców energii
Odbiorcy energii elektrycznej, którzy nie przekroczą określonych limitów zużycia, zachowają obecne stawki opłat za prąd. Limity zużycia na rok 2024 obejmują 1,5 MWh dla gospodarstw domowych, 1,8 MWh dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną oraz 2 MWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny i rolników. Przekroczenie tych limitów skutkuje płaceniem za prąd po cenie maksymalnej, ustalonej odpowiednio dla poszczególnych kategorii.
Nowe przepisy ograniczają cenę prądu także dla osób, które podpisały umowę z gwarancją stałej ceny, o ile mieszczą się w wyznaczonych limitach zużycia.
Zamrożenie cen ciepła i gazu dla gospodarstw domowych
Co do ceny gazu dla gospodarstw domowych, utrzymana zostanie na poziomie 200,17 zł/MWh, obowiązując od początku 2023 roku aż do końca czerwca 2024 roku. W przypadku ciepła dla gospodarstw domowych, cena maksymalna pozostanie na poziomie 108,78 zł/GJ w tym samym okresie czasowym.
Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła obejmie wszystkie gospodarstwa domowe posiadające umowy z dostawcą energii lub ciepła, niezależnie od tego, czy jest to umowa z przedsiębiorstwem energetycznym czy lokalną spółdzielnią. Również odbiorcy instytucjonalni, takie jak szkoły, szpitale czy urzędy, skorzystają z tego zamrożenia cen.
Rząd przeznaczy na ten cel kwotę 16,5 mld zł, która zostanie pokryta z budżetu państwa.
Na jakich zasadach zamrożenie cen gazu i ciepła?
Zamrożenie cen gazu w 2024 roku zostanie przedłużone według następujących zasad:
Cena maksymalna za gaz dla gospodarstw domowych pozostanie na poziomie 200,17 zł/MWh od 1 stycznia 2023 roku do końca czerwca 2024 roku.
Zamrożenie cen gazu obejmie:
- Gospodarstwa domowe
- Wspólnoty mieszkaniowe
- Spółdzielnie mieszkaniowe
- Podmioty użyteczności publicznej
- Podmioty zobowiązane do dostaw na potrzeby mieszkaniowe i użyteczności
Limity zużycia gazu dla gospodarstw domowych:
- 1,5 MWh
- 1,8 MWh dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną
- 2 MWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny oraz rolników
A co z gospodarstwami które nie przekroczą limitów?
Gospodarstwa, które nie przekroczą tych limitów, będą płacić za gaz po obecnych cenach, czyli 200,17 zł/MWh. Natomiast odbiorcy, którzy przekroczą limity, zapłacą za gaz po cenie rynkowej.
Ochrona cen ciepła systemowego:
- Cena maksymalna za ciepło dla gospodarstw domowych pozostanie na poziomie 108,78 zł/GJ. Od 1 stycznia 2023 roku do końca czerwca 2024 roku.
Zamrożenie cen gazu obejmie te same grupy odbiorców co obecnie. Dotyczy to wszystkich gospodarstw domowych, które posiadają umowę z dostawcą gazu, niezależnie od typu umowy czy to z przedsiębiorstwem energetycznym czy lokalną spółdzielnią.
Koszt przedłużenia zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła wyniesie 16,5 mld zł, pokrytych z budżetu państwa.
Sposób naliczania cen ciepła pozostanie bez zmian i ceny są automatycznie zamrożone..
Sprawdź też, jakie są nowe obowiązki dla przedsiębiorców w 2024 r.
co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami
najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej