Jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra?

Jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra? - poznaj kilka prostych zasad

195

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra, fajerwerki jako rakietki na patykach startujące w pęczku i rozbłyski eksplozji nad nimi
Jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra, aby powitać Nowy Rok bez wypadku?

Sylwester to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na użycie fajerwerków i petard, aby urozmaicić sobie powitanie Nowego Roku. Niestety, nie zawsze robimy to w sposób bezpieczny, co może prowadzić do wypadków, a nawet urazów. Jak więc bezpiecznie strzelać w Sylwestra?

Co roku do szpitali trafia wiele osób poszkodowanych podczas sylwestrowej zabawy. Nieprawidłowe używanie materiałów pirotechnicznych może bowiem łatwo prowadzić do uszkodzeń ciała – zwykle urazów oczu i kończyn. Najczęściej wypadki w Sylwestra wynikają z tego, że osoby używające petard i fajerwerków są nietrzeźwe. Zwykle strzelamy po północy, a wtedy zabawa sylwestrowa trwa w najlepsze. Dużym problemem bywają również materiały pirotechniczne własnej produkcji lub nie posiadające odpowiednich certyfikatów. Zwykle są one niskiej jakości, a ich użytkowanie wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Warto zatem uważać zarówno przy zakupie materiałów pirotechnicznych, jak i podczas zabawy.

Jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra? – zakupy

O własne bezpieczeństwo warto zadbać już podczas robienia zakupów sylwestrowych. Przy zakupie fajerwerków i petard należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

• Sprzedawca: Fajerwerki i petardy mogą być sprzedawane tylko przez osoby posiadające zezwolenie na ich handel.

• Dokumentacja: Fajerwerki i petardy powinny posiadać polskojęzyczną instrukcję obsługi oraz znak dopuszczenia do sprzedaży.

• Opakowanie: Fajerwerki i petardy powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu, które zabezpiecza je przed uszkodzeniem.

Warto też pamiętać, że Fajerwerki i petardy mogą być kupowane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Wielu sprzedawców łamie te zasady, a nieumiejętne używanie materiałów pirotechnicznych przez dzieci może skończyć się tragicznie.

W ostatnich latach wiele osób decyduje się na rezygnację ze strzelania w Sylwestra. Głównym argumentem okazuje się niechęć do generowania hałasu, który potrafi być prawdziwą traumą dla zwierząt domowych. Przeciwnicy używania petard często obawiają się także o swoje bezpieczeństwo. Zależy im również na ochronie środowiska naturalnego.

Jak bezpiecznie używać fajerwerków i petard?

Przed zabawą warto wiedzieć, jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra. Aby używać fajerwerków i petard, nie narażając się na wypadek lub pożar, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

• Odpalanie fajerwerków i petard powinno odbywać się wyłącznie przez osoby dorosłe, które są trzeźwe i zdrowe.

• Materiałów pirotechnicznych nie należy odpalać w pomieszczeniach zamkniętych, w pobliżu łatwopalnych obiektów, w miejscach publicznych, gdzie mogą przeszkadzać innym osobom, ani w miejscach, gdzie będą stanowić zagrożenie dla zwierząt.

• Przed odpaleniem fajerwerku należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie z jej zaleceniami.

• Fajerwerk należy odpalić w bezpiecznej odległości od innych osób i obiektów.

• Po odpaleniu fajerwerku należy zachować bezpieczną odległość do niego, aż do całkowitego wypalenia się.

• Jeśli fajerwerk nie wybuchnie, trzeba natychmiast opuścić miejsce zdarzenia i poinformować o tym odpowiednie służby.

Warto też rezygnować z produktów własnej roboty, nie posiadających instrukcji lub pochodzących z niepewnego źródła.

Czy można dostać mandat w Sylwestra?

Pamiętanie o tym, jak bezpiecznie strzelać w Sylwestra sprawi, że unikniemy urazu, pożaru lub innych poważnych kłopotów. Zbyt duża beztroska podczas tej nocy może jednak oznaczać inne przykre konsekwencje – otrzymanie mandatu.

Za używanie fajerwerków i petard wbrew przepisom grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku, gdy osoba taka będzie zakłócać spokój publiczny, sprawcy wykroczenia grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Poza niewłaściwym używaniem materiałów pirotechnicznych w Sylwestra można dostać mandat za inne wykroczenia, np.:

• zakłócanie spokoju publicznego, np. poprzez hałasowanie,

• spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,

• zaśmiecanie,

• stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa, np. poprzez rzucanie petardami w tłum.

Za te wykroczenia grozi mandat w wysokości od 50 do 500 zł. W niektórych przypadkach, np. gdy wykroczenie będzie miało charakter chuligański, sprawcy grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Odpowiednie używanie materiałów pirotechnicznych, nie przesadzanie z alkoholem i zachowanie zdrowego rozsądku pozwolą na bezpieczną zabawę. Uchronią nas przed wypadkiem, wywołaniem pożaru lub otrzymaniem mandatu.

Zobacz, jakie mogą być konsekwencje używania petard przez dzieci i obejrzyj ten film.

Poznaj też, jak przygotować psa do Sylwestra.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia