Obowiązki pracodawcy w czasie zimy

Obowiązki pracodawcy w czasie zimy, przesłanki zaprzestania pracy, prawo do zaprzestanie wykonywania pracy z zachowaniem wynagrodzenia

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obowiązki pracodawcy w czasie zimy. Pogoda w Beskidach
Obowiązki pracodawcy w czasie zimy. Pogoda w Beskidach

Jakie są obowiązki pracodawcy w czasie zimy względem pracowników. Od 1 listopada do 31 marca, pracodawca ma szereg obowiązków, których celem jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Obowiązki pracodawcy w okresie zimy wynikają z przepisów ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1473). Do tych obowiązków należą:

  • Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy. Temperatura w pomieszczeniach pracy nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza, a w przypadku pracy lekkiej i biurowej – niższej niż 18 stopni Celsjusza. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie można zapewnić pracownikom wspomnianych temperatur, oznaczać to będzie sytuację braku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W związku z tym pracownicy będą mogli zaprzestać wykonywania pracy, jednak z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
  • Zapewnienie pracownikom, którzy pracują na otwartej przestrzeni, odpowiednich pomieszczeń do ogrzania się. Pomieszczenia te powinny znajdować się w pobliżu miejsca pracy, chronić pracownika przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także dawać możliwość przygotowania ciepłego posiłku.
  • Zapewnienie pracownikom, którzy pracują na otwartej przestrzeni, ciepłych napojów.
  • Zapewnienie pracownikom, których praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym, posiłków regeneracyjnych.
  • Zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży zimowej. Odzież zimowa powinna być dopasowana do rodzaju wykonywanej pracy i warunków atmosferycznych.

Przestój spowodowany brakiem prądu lub ciepła. Co z wynagrodzeniem pracowników?

Inną kwestią jest wstrzymanie pracy zakładu w związku z brakiem zasilania w energię elektryczną. W tym wypadku pracownicy również zachowują prawo do wynagrodzenia, nawet jeśli pracodawca tej pracy im dać nie może. Co prawda istnieje możliwość skierowania pracowników do innej pracy, jednak należy pamiętać, żeby była to praca niewykraczająca poza obowiązki pracownika. W skrajnych wypadkach, na zasadzie dobrowolności, można skierować pracownika do pracy wykraczającej poza jego obowiązki, ale należy zapewnić podstawowe kwestie formalne i praktyczne dotyczące bezpieczeństwa.

Pogoda w Poniedziałek 8 stycznia - biała mapka pogodowa Polski na tle widoku z lotu ptaka, zaśnieżona ziemia oraz bezchmurne, słoneczne, błękitne niebo.

Obowiązki pracodawcy w czasie zimy i przesłanki zaprzestania pracy

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym mają na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, również w okresie zimowym. W przypadku, gdy nie można zapewnić odpowiednich warunków, pracownicy mają prawo do zaprzestania wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Praca zimą. Jakie obowiązki mają pracodawcy zimą — a jakie prawa pracownicy?

Na koniec przeczytaj również Dlaczego praca zdalna izoluje?

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować! 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Brak postów do wyświetlenia